S Baníkem má Viktoria v posledních letech zajímavou bilanci vzájemných zápasů. Zatímco na hřišti Baníku se Viktorii podařilo ze tří posledních zápasů ve dvou zvítězit, doma čekají viktoriáni na tříbodový zisk už od sezony 1997/98.

S Baníkem má Viktoria v posledních letech zajímavou bilanci vzájemných zápasů. Zatímco na hřišti Baníku se Viktorii podařilo ze tří posledních zápasů ve dvou zvítězit, doma čekají viktoriáni na tříbodový zisk už od sezony 1997/98.

Stalo se tak v dubnu 1998 a Viktoria zvítězila 3:1, když o branky se rozdělili Miloš Slabý, TomᚠHeřman a Stanislav Purkart. Tři body z Ostravy přivezla Viktoria naposledy na podzim, když díky trefám Rajtorala a Koláře zvítězila 2:0. Výhra měla i příchu slzného plynu, nebo Policie zasáhla mimo stadion proti fanouškům Baníku s použitím slzného plynu, který vítr zanesl na hřiště a zápas musel být tak na patnáct minut přerušen. Viktoria díky výhře překonala stávající bodový rekord za první polovinu soutěže. Ten patřil až do podzimu Spartě Praha, která získala před deseti lety za 39 bodů. V loňské sezoně skončil vzájemný duel ve Štruncových sadech bezbrankovou remízou.

V plzeňském dresu se objevuje hned několik hráčů, kteří v minulosti oblékali dres Baníku. A je to František Rajtoral, který si svůj post v Ostravě vyměnil s Adamem Varadim, či obránce a odchovanec Baníku David Bystroň, nebo obránce Aleš Neuwirth, který do Viktorie přišel během zimní přestávky. Na druhé straně to je již kromě zmíněného Varadiho také TomᚠMarek, Zdeněk Šmejkal a brankář Michal Daněk.

Diváci: 4780
Ostrava: Daněk - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek (81. Frydrych) - Varadi, Frejlach, Koukal (57. Šenkeřík) - Zeher (90. Fantiš). Trenér: Lička.
Viktoria: Krbeček - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Horváth, Rada - Rezek (89. Brezinský), Kolář, Ďuriš (71. Jiráček) - Bakoš (80. Střihavka). Trenér: Vrba.

Jak jsme hráli s Baníkem

První vzájemný zápas se datuje k sezóně 1967/68. Oba tehdejší nováčci se rozešli smírně 1:1.

Od té doby si ve vzájemných zápasech Ostrava udržuje výrazně aktivní bilanci. Vzácnou výjimkou byla sezóna 1973/74, kdy plzeňští vyhráli nejen doma (2:0), ale i jarní zápas v Ostravě (1:0), a tato jediná výhra venku nakonec rozhodla o záchraně.

Na podzim 1974 vyhrála Ostrava v Plzni 2:0, v půlce sezóny byla 4. se sedmibodovým náskokem na poslední Plzeň, ale na jaře se vše otočilo – zatímco plzeňští se zachránili kolo před koncem (obsadili 10. místo), ostravští se udrželi až v posledním kole díky nejlepšímu skóre při stejném počtu bodů jako 14. Třinec a 15. Sparta! Jarní zápas v Ostravě skončil 3:3.

Velmi neobvyklý průběh, jaký zřejmě v žádné jiné ligové sezóně nemá obdoby, měl ročník 1975/76. Po podzimní části byla Ostrava až na 12. místě (ale jen se čtyřbodovou ztrátou na prvního), jarní část však odehrála pouze s jedinou porážkou (na Slavii) a zakončila ji čtyřmi výhrami v řadě. Tu úplně poslední zaznamenala právě ve Štruncových sadech, čímž připravila Plzni jedinou domácí prohru (0:1), ale především získala svůj premiérový mistrovský titul! Za celých 29 kol nevedla ani jednou tabulku, do čela se dostala až v tom závěrečném, zato však definitivně. Podobný „kousek“ (být poprvé na 1. místě až v konečné tabulce) jinak nikdo v nejvyšší soutěži s 16 kluby nedokázal…

Sezóna 1976/77 také připomínala „přesýpací hodiny“. Obhájce titulu skončil až sedmý, dokonce o jedno místo a jeden bod za Plzní, vzájemná utkání měl ale opět úspěšnější – 2:2 a 2:0.

Až v sezóně 1979/80 (po předchozím 2. místě) se do Ostravy vrátil mistrovský titul, zvláštní „náboj“ mělo utkání v Plzni dvě kola před koncem v květnu 1980 (1:1). Bez ohledu na výsledek bylo rozhodnuto jak o ostravském titulu, tak i o plzeňském sestupu. Autor ostravské branky Verner Lička se stal nejlepším střelcem této sezóny. Hned za rok Ostrava prvenství obhájila, pak ještě skončila 2x po sobě druhá. Od září 1978 do června 1983 neprohrála celkem 74 domácích utkání v řadě.

Na podzim 1986 byl nováček z Plzně i po 9. kole jako jediný v lize bez výhry (i to byla jedna z příčin sestupu), poslední zápas v této řadě se odehrál právě v Ostravě. Domácí kanonýr Václav Daněk proměnil dvě penalty, 2x skóroval i plzeňský Jiří Sloup, na konečných 4:3 snížil také z penalty. Na jaře o výhře Plzně 1:0 rozhodla rovněž penalta… Na vítězství nad Ostravou se čekalo 13 let (zápasů bez výhry bylo také 13)!

V sezóně 1988/89 vyšli plzeňští úplně naprázdno, v Ostravě podlehli 1:3 (třetí gól vstřelil opět Václav Daněk) a na jaře i doma 0:2, když skóre otevřel až 11 minut před koncem Radim Nečas, druhý úder přišel už za tři minuty… Byla to druhá ze tří domácích porážek, která „spolurozhodla“ o dalším plzeňském pádu. Poslední čtyři zmíněná utkání odchytal v ostravské brance reprezentační gólman Luděk Mikloško.

V minulém desetiletí, již v nejvyšší české soutěži, docházelo naopak k velmi těsným výsledkům. Po podzimní prohře 1:2 vyhrála Viktoria jarní zápas 1:0 brankou Marcela Švejdíka. V následující sezóně zvítězili vždy 1:0 ostravští, v Plzni rozhodl Luboš Knoflíček, rozhodčí Milan Brabec (později se „proslavil“ zejména telefonáty s Ivanem Horníkem) vyloučil plzeňského Miroslava Miku. I v srpnu 1995 se opakovalo skóre 1:0, tentokrát pro Viktorii, v Luční ulici rozhodl Miloš Slabý. V jarním utkání v Ostravě sice Plzeň dotáhla dvoubrankovou ztrátu, domácí však zachránila penalta v 85. minutě – 3:2.

V sezóně 1996/97 (poprvé od března 1979) Plzeň v Ostravě alespoň remizovala (za domácí vyrovnával na 1:1 opět z penalty Martin Čížek), body se dělily i ve Štruncových sadech po bezbrankové remíze.

Po roce a půl, v listopadu 1997, se zopakoval v Ostravě výsledek 3:2 i s totožným sledem branek, dvougólový náskok získali domácí již v 9. minutě (svůj 1. ligový gól vstřelil Libor Sionko). Po plzeňském vyrovnání rozhodl devět minut před koncem Petr Samec, který vystřídal Marka Jankulovského, v nastavení Aleš Pikl neproměnil penaltu… V dubnu 1998 se Viktoria dočkala své dodnes poslední domácí výhry. Skóre otevřel Miloš Slabý (hrál 300. ligový zápas), ve 2. půli zvýšil vedení TomᚠHeřman, na konečných 3:1 upravil Stanislav Purkart.

V listopadu 1998 již plzeňští nedotáhli utkání k vítěznému konci – na branku Stanislava Purkarta ze 3. minuty odpověděl po změně stran Petr Samec, který byl později vyloučen. V květnu 1999 vyhrála Plzeň nečekaně v Ostravě (po 25 letech, také 1:0 a opět jediná výhra venku v sezóně) poslední prvoligovou brankou Stanislava Purkarta (proti Ostravě skóroval ve třech zápasy po sobě). Na záchranu to ale stejně nestačilo, ostravští totiž ztratili body i s dalšími ohroženými celky, hlavně s Opavou a Příbramí…

Od návratu do ligy v roce 2000 až do současnosti už Viktoria nad Baníkem doma ani jednou nevyhrála. Nejblíže k tomu měla hned v 1. utkání z této řady v září 2000 – o výhru přišla až dvě minuty před koncem z penalty… Jarní zápas byl jasnou záležitostí ostravských 3:0 (skóre otevřel Milan Baroš).

Po dvouleté přestávce se hrálo znovu v Ostravě, které výhru 2:0 zajistil Zdeněk Pospěch. Plzeňští dohrávali bez dvou vyloučených hráčů, za této situace padla druhá branka. V březnu 2004 pro změnu v Plzni šli opět ostravští do dvoubrankového vedení a také zásluhou jediného střelce – Miroslava Matušoviče. Po zahozené penaltě Plzeň přece jen vstřelila 1. jarní branku – míč si srazil do vlastní sítě obránce Radoslav Látal (1:2). Tento výsledek ještě více napověděl, kdo bude první a kdo sestoupí… Ostrava se stala mistrem po 23 letech, celkově počtvrté v historii.  Až v listopadu 2005 získala Viktoria alespoň bod za bezbrankovou remízu, spíš to však byla ztráta, nebo domácí nastřelili 2x břevno ostravské branky! V Ostravě si ale připsali nejvyšší prohru v historii české ligy – 6:0. Gólem na 4:0 k tomu (v den svých 21. narozenin) přispěl i Adam Varadi.

Zcela jinak dopadlo další utkání na ostravské půdě v září 2006. Domácí sice dlouho vedli, ale minutu před koncem vyrovnal TomᚠBorek (1:1). Adam Varadi spálil tři gólové šance, vše si však vynahradil v jarním zápase v Plzni, když 11 minut před koncem jedinou brankou rozhodl o výhře Baníku. V podzimní části této sezóny skončily právě v Ostravě hned dvě plzeňské série – 8 zápasů bez prohry celkem a rovněž 8 bez prohry na soupeřových hřištích. Před návštěvou 13.540 diváků zajistil domácím výhru 2:0 Róbert Zeher. Brankář Viktorie Plzeň Luboš Ilizi odchytal své první utkání v české nejvyšší soutěži.

V sezoně 2008/09 se opět Baníku ve Štruncových sadech dařilo. Po první půli vedl zásluhou Otepky a Maria Ličky 2:0. Plzeňský kapitán Horváth sice snížil, domácí měli převahu, šance, ale byl to Baník, kdo třetím gólem rozhodl o své výhře. V jarním utkání se Viktoria představila na Bazalech již s trenérem Pavlem Vrbou, který v průběhu podzimu vystřídal Jaroslava Šilhavého. Vrbův recept na klub, se kterým získal mistrovský titul vyšel parádně. Viktoriáni svého soupeře doslova přejeli a nastříleli mu hned čtyři branky.

V sezoně 2009/10 zajížděla Viktoria na Baník ve třetím kole a s pětibodovým ziskem z prvních dvou zápasů (Slovácko, Teplice). Vyrovnané utkání rozhodl v 84. minutě Robert Zeher. V odvetě se pak diváci ve Štruncových sadech branky nedočkali. První vzájemný zápas sezony přinesl kromě bodů, emocí také překonání rekordu v počtu získaných bodů za podzimní část. Utkání se totiž hrálo v rámci patnáctého, tedy posledního kola první poloviny.

Stávající rekord držela Sparta Praha s 39 body. Viktoria díky výhře nad Ostravou tento rekord překonala o jeden bod a se 40 body se tak stala novým držitelem tohoto rekordu.  Samotné utkání přineslo ještě jeden neobvyklý děj. V 17. minutě rozhodčí Mojžíš musel přerušit utkání, nebo na hrací plochu se dostal slzný plyn, který Policie použila za hradbami stadionu při potyčce fanoušků. Po vynucené dvacetiminutové přestávce pak zápas pokračoval dále až do vítězného konce pro plzeňskou Viktorku pro níž to bylo 13 podzimní vítězství.