Předchůdcem současného teplického klubu, který byl založen po osvobození Československa v roce 1945, byl Teplitzer FK. Nejvyšší soutěž hrál od roku 1929 a brzo patřil k předním našim klubům. V roce 1934 si dokonce zahrál slavný Středoevropský pohár, který byl tehdy největší evropskou soutěží. Jak známo, Viktorie v něm startovala až o rok později.

Píše se rok 1933, plzeňská Viktoria hraje druhou sezonu v nejvyšší profesionální soutěži, na jaře se pohybuje v tabulce hned za Slavií a Spartou a dokonce se mluví o tom, že by mohla hrát Středoevropský pohár. To by se však musela v tabulce umístit do druhého místa, protože z Československa měly v této prestižní soutěži právo účasti jen nejlepší dva týmy. Když do Plzně přijel německý klub Teplitzer FK, který působil v nejvyšší soutěži čtvrtou sezonu, byla Viktoria stále ve hře o Evropu.

Na podzim v Teplicích prohrála 1:3 a teď toužila po odvetě. A jak důležitý mač viděly tehdejší noviny? "Viktoria Plzeň jest v poslední době středem pozornosti. Není také divu, několika pozoruhodnými výsledky rázem postavila se po bok letenským klubům, s nimiž úspěšně soupeří a připravuje jim mnoho hořkosti úmyslem probojovati se do Středoevropského poháru. Slibný nástup má již za sebou, hodně bylo dosaženo."

To bylo před utkáním a po něm doslova vydřené vítězství 2:1 nekomentovaly noviny příliš nadšeně. "Viktoria měla včera zase jednou svůj slabší den, který projevil se povážlivým rozklížením mužstva. Tak Jabornický střídal krásné momenty s chybami, které nepřipomínaly v ničem brankáře jeho jména, vynahradili si to však oba obránci, kteří hráli s plnou vervou. V záloze Mizera byl často odkázán na výpomoc obou křídelních. V útoku vynikl Hess, který byl nejlepším mužem na hřišti. Bína dobře rozděloval míče, jedině Čulík ukvapenou a sobeckou střelbou byl rušivým zjevem tohoto výborně sehraného tria. Slaběji hrála již obě křídla."

Noviny podrobně hodnotily i hru soupeře. Za zmínku stojí zajímavá slova: "V útoku starý Haberstroh dělal, co mohl a jest jistě úspěchem pro něho pouhý fakt, že nebyl horším svých daleko mladších spoluhráčů." Po zhodnocení výkonu obou soupeřů se noviny věnovaly sestavám. "Viktoria Plzeň: Jabornický - Protiva, Přibáň, Bešák, Mizera, Nazler, Rainiš, Čulík, Bína, Hess, Fábera. Teplitzer FK: Berger - Schebke, Náhlovský, Šastný, Pospichal, Mizera, Rössler, Haberstroh, Kowacz, Mildner, Zossel."

A teprve na závěr jinak obsažného referátu se redaktor věnoval průběhu hry. "Viktoria získala prvou branku již v 6. min. ostrou ranou Bíny, což svedlo ji k přesvědčení snadného vítězství. Školácká chyba Jabornického při kopu z rohu však umožnila Kowaczovi vyrovnat a tím byl dán ráz celé hře. Obě mužstva zvýšila tempo, v 32. minutě Hess krásně prošel obranou, byl sražen, penaltu proměnil Čulík ve vítěznou branku. Ve druhém poločase Teplitzer měl lehkou převahu, branka však už nepadla. Výborný soudce p. Matzke."

A jak vypadala tabulka na konci soutěže? Viktoria skončila na třetí příčce o pouhé dva body za druhou Spartou. Teplitzer FK obsadil z deseti mužstev osmé místo. Do Středoevropského poháru se tak Plzeň ještě neprobojovala. To se ji podařilo až o dva roky později, kdy skončila čtvrtá a na postup do STEP už měla nárok první čtyři mužstva.

Autor: Pavel Hochman

Fotogalerie