VIDEO | Viktorka se s ligovým podzimem rozloučila vítězně, porazila Příbram

(2:0)

FK Viagem Příbram

Kozáčik – Rajtoral, Procházka, Čišovský, Limberský – Petržela, Hořava, Kolář (85. Bakoš), Horváth (C), Ďuriš (61. Kovařík) – Tecl (73. Wágner).

Hruška (C) – Krbeček, Zápotočný, Hájovský, Pleško – Pilík, Mišůn, Tarczal (80. Švancara), Danoski (71. Krameš) – Stratil (57. Aziz), Řezníček.

Branky: 21. Horváth, 30. Petržela. Rozhodčí: Lerch – Jiřík, Černý. ŽK: 39. Pilík (PRI).

Diváci: 9510

První adventní neděle byla v Plzni ve znamení fotbalu. Ve Štruncových sadech se totiž střetli domácí viktoriáni s Příbramí a rozloučili se tak na několik měsíců s Gambrinus ligou. Stejně tak se uskutečnilo ještě jedno loučení. Oficiální rozlučka se konala také s Pavlem Vrbou, který dnes vedl Viktorii naposledy v nejvyšší české soutěži a v zimní přestávce odchází trénovat českou reprezentaci. Nejenom před začátkem samotného duelu tak zaplněná Doosan Aréna aplausem poděkovala kouči klubu svého srdce za úžasné zážitky, které jim Viktoria pod jeho vedením připravila.

Od prvních vteřin zápasu létal do vápna Příbrami jeden nebezpečný centr za druhým. Defenzíva hostů však působila bezchybně. To už neplatilo po šesti minutách, kdy Pavel Horváth geniálním pasem našel rozběhnutého Františka Rajtorala, jenž poslal střílenou nahrávku na zadní tyč Hruškovy branky. Nikdo z jeho spoluhráčů však na míč nedosáhl. Čtyři minuty nato vyzkoušel pozornost Aleše Hrušky technickým pokusem kapitán Viktorie. Příbramský gólman byl připraven a balón schoval ve svých rukavicích. V 19. minutě se poprvé osmělili hosté. Střela Jakuba Řezníčka z necelých dvaceti metrů Matúši Kozáčikovi žádné starosti neudělala. O dvě minuty později přišel dlouhý balón od Mariána Čišovského na penaltu, kam si nabíhal Pavel Horváth. Velezkušený středopolař následně netypicky hlavou vymetl růžek příbramské branky. 1:0! Po půlhodině hry se plzeňští příznivci mohli radovat podruhé. „Horvi“ se proměnil ze střelce v autora geniální přihrávky vzduchem, Milan Petržela rozkmital své rychlé nohy a propálil vše, co mu stálo v cestě. 2:0! Tři minuty před koncem poločasu zkusil ohrozit Kozáčikovo čisté konto ze střední vzdálenosti Jakub Řezníček. Žádná vráska na čele brankáři Viktorky nepřibyla a připsal si bez obtíží úspěšný zásah. Vzápětí už měl trošku více práce se zakončením toho samého fotbalisty, ale i tentokrát vyšel ze souboje s příbramským útočníkem jako vítěz. Do kabiny tak odcházeli Plzeňané s dvoubrankovým vedením.

Tři minuty po přestávce získali výhodu přímého kupu z hranice šestnáctky Příbramští. TomᚠPilík z něj technickou střelou k pravé tyčce jen těsně minul branku Viktorie. V 56. minutě se řítil do gólové šance po nahrávce Davida Limberského Stanislav Tecl. Obešel jednoho bránícího hráče a už už se chystal ke střele z malého vápna. Na poslední chvíli mu ale vlétl pod nohy vracející se bek Příbrami a slibná příležitost se proměnila v rohový kop. Po hodině hry nebezpečně pálil zpoza vápna Michal Ďuriš. Balón z jeho kopačky putoval vedle pravé tyče. V 75. minutě po hrubce v rozehrávce hostů se Daniel Kolář zmocnil míče a pelášil sám na Aleše Hrušku. Proti vyběhnuvšímu brankáři ale neuspěl, Hruška si připsal zdařilý zákrok a Viktoria další rohový kop. V 81. minutě se pokusil přidat třetí gól Viktorie Pavel Horváth, jenž se opřel na značce pětadvaceti metrů do odraženého míče. Nezacílil mezi tři tyče. Dvě minuty nato se alespoň trochu ve čtyřstupňové zimě zahřál Matúš Kozáčik. Zasáhnout ho donutil kuvajtský záložník Aziz. Čtyři minuty před koncem utkání vydřel balón ve vápně hostů Milan Petržela a předložil ho na penaltě volnému Janu Kovaříkovi, který vzápětí pálil do takřka odkryté branky. Gólovou radost mu však pokazil TomᚠHájovský, jemuž se podařilo jeho zakončení zablokovat. Na druhé polovině hřiště následně musela znovu dokázat své brankářského schopnosti jednička Viktorky. Proti Kozáčikovi tentokrát neuspěl TomᚠZápotočný. Jednalo se nakonec o poslední šanci v utkání.

Viktoria se pro rok 2013 rozloučila s Gambrinus ligou vítězstvím nad Příbramí v poměru 2:0. Přezimuje tak se sedmatřiceti body na druhém místě. Plzeňský fotbalový podzim ale ještě nekončí. Příští úterý budou viktoriáni bojovat s CSKA Moskva o postup do jarní fáze Evropské ligy.

Video z loučení trenéra Vrby s fotbalovou Plzní si můžete prohlédnout na Viktoria TV. Nejen fanoušci měli slzy v očích ...