Viktoria zvládla zápas s Baníkem a zůstává první

(1:0)

FC Baník Ostrava

Kozáčik – Řezník, Hejda, Procházka, Limberský (C) – Vaněk, Hrošovský – Petržela (70. Hořava), Kolář (80. Bakoš), Pilař – Chramosta (46. Tecl)

Pavlenka – Kaša, Sukup, Frydrych, Stronati – Šichor, Greguš (C) – Štěpán, Lindpere (58. Byrtus), Petrus (64. Narh) – de Azevedo (83. Kukec)

Branky: 31. Kolář (p), 75. Vaněk, ŽK: Chramosta, Hejda – Byrtus, Narh, ČK: Kaša, Rozhodčí: Příhoda – Hájek, Štěrba.

Diváci: 11

V neděli odpoledne se v plzeňské Doosan Areně postavily proti sobě dva celky z opačných pater tabulky. Paradoxem ovšem bylo, že před samotným utkáním dělily první Viktorii Plzeň a desátý Baník Ostrava pouhé tři body.

Zápas začal za zpěvu chorálů obou fanouškovských táborů, což předznamenávalo skvělou atmosféru celého utkání. První šanci si připsal Ondřej Vaněk, který nejdříve před pokutovým územím obelstil jednoho z protihráčů a následně si vyměnil míč s Václavem Pilařem. Tísněný ovšem poslal střelu nad břevno. Na začátku jedenácté minuty si Matúš Kozáčik pohrál s Davidem Petrusem, když si na malém vápně namísto avizovaného odkopu dovolil drzou kličku. Míč kontrolovali v první polovině poločasu převážně domácí, ale kromě průniku Pilaře žádnou vážnější šanci nezaznamenali. To platilo až do sedmnácté minuty hry, kdy překvapivou střelu z úhlu vyslal Milan Petržela. Na další by sebemenší příležitost si museli viktoriáni počkat až do čtyřiadvacáté minuty, kdy postřeh brankáře Pavlenky prověřil Vaněk. Vtipně rozehráli viktoriáni rohový kop několik minut poté. Domácí obehráli vlastně celé pokutové území a po centru Petržely se naprosto osamocen před brankou hostů ocitl Daniel Kolář. Hlavičkoval ale nad břevno. Do podobných míst zamířil míč i po střele Pilaře. Po půlhodině hry plály v Doosan Areně emoce. Ve sprinterském souboji se přetlačovali Jan Chramosta s Filipem Kašou. Plzeňský útočník byl úspěšnější a hostující bek zatáhl za záchrannou brzdu. Dlužno dodat, že pro svůj celek dosti nešastně. Výsledkem byla nejen červená karta, ale také pokutový kop, který vzápětí jistě proměnil Daniel Kolář a poslal tak Viktorii do vedení. 1:0 pro Plzeň! Viktoria pokračovala v útočných choutkách a o pět minut později se utaženou střelou několik decimetrů mimo tři tyče prezentoval Patrik Hrošovský. Do konce poločasu kontrolovali míč domácí, ale způsob, jak dostat balón za Pavlenku, už nenašli.

Do druhé půle už nenastoupil Jan Chramosta, kterého na hrotu útoku vystřídal Stanislav Tecl. První střela druhého poločasu šla na branku Jiřího Pavlenky a vyslal ji Václav Pilař. Hostující brankář proti pokusu mířícímu mimo tři tyče zasahovat nemusel. O poznání pernější chvíle zažil v 52. minutě zápasu, kdy se Stanislav Tecl prohnal po levé straně až do pokutového území. Namísto očekávané střely ještě ale předložil míč Václavu Procházkovi, který se v ten pravý čas vynořil na penaltovém puntíku. Plzeňský obránce se do přihrávky opřel vší silou, míč ale poslal pouze do diváků. O dvě minuty později se Pavlenka musel znovu činit, když reflexivně vykopával střelu Radima Řezníka. Plzeň naplno rozbalila svůj ofenzivní arzenál, což bylo cítit i v šedesáté minutě. Patrik Hrošovský poslal míč rovnoběžně s brankovou čarou na nabíhajícího Tecla. Ve skluzu už ale plzeňský útočník nedokázal jeho přihrávku umístit před tyč. Další úniky viktoriána s devítkou na zádech zastavila ostravská obrana, Václavu Pilařovi zase chyběl potřebný důraz při zakončení. V 70. minutě zápasu se trenér Miroslav Koubek rozhodl podruhé střídat. Namísto Milana Petržely vběhl na hrací plochu TomᚠHořava. Skvělou práci oběma nohama předvedl o tři minuty později Ondřej Vaněk. Nejdříve si pravačkou potáhl míč kolem lajny a pak svou slabší levou skvěle vypálil. Gólman Pavlenka vyškrábl jeho pokus nad branku pouze s vypětím všech sil. V 75. minutě se mohl za Vaňkovám pokusem už jen bezmocně ohlédnout. Stanislav Tecl z levé strany skvěle nacentroval a plzeňský záložník poslal míč do protipohybu hostujícího strážce svatyně – 2:0 pro Viktorii! V osmdesáté minutě nahradil na hřišti střelce první branky Daniela Koláře slovenský forvard Marek Bakoš. Zápas už ale spěl do své koncovky, hosté hrající od jednatřicáté minuty o deseti už neměli síly na zvrat. Viktoria tak porazila Baník Ostrava 2:0, což jí udrželo na první příčce tabulky Synot ligy.