24. kolo / Pátek 19. 4. 2013, 20:45 / Doosan Aréna

(1:0)

FK Viagem Příbram

Kozáčik – Řezník, Hejda, Procházka, Limberský – Ďuriš (68. Rajtoral), Darida, Kolář (72. Tecl), Horváth, Kovařík (87. Fillo) – Bakoš

Hruška – Jugas, Dejmek, Mišůn, Koukal – Valenta (70. Krbeček), Pilík, Pleško, Tarczal, Aziz – Střihavka

Branky: 41. Hejda - 77. Střihavka (vlastní) Rozhodčí: J. Jílek - K. Mencl, P. Blažej (J. Adam) ŽK: 27. Dejmek, 60. Valenta, 68. Tarczal

Diváci: 8812

Výkop pátečního utkání 24. kola Gambrinus ligy byl na plánu kvůli finálovému klání plzeňských hokejistů až od 20:45. Soupeřem Viktorie v tomto duelu byla Příbram, které ještě několik kol zpátky patřila sestupová příčka. Pod vedením Františka Straky však uhrála v posledních čtyřech zápasech osm bodů a propracovala se na dvanácté místo. V pátek večer se ale musela obejít bez několika fotbalistů, kteří pravidelně nastupují v její zahajovací sestavě. TomᚠHájovský, Petr Trapp a TomᚠWágner jsou totiž u Litavky na hostování právě z Viktorie. Naopak v základní jedenáctce Plzeňanů nechyběl bývalý hráč Příbrami LukᚠHejda.

Výkop pátečního utkání 24. kola Gambrinus ligy byl na plánu kvůli finálovému klání plzeňských hokejistů až od 20:45. Soupeřem Viktorie v tomto duelu byla Příbram, které ještě několik kol zpátky patřila sestupová příčka. Pod vedením Františka Straky však uhrála v posledních čtyřech zápasech osm bodů a propracovala se na dvanácté místo. V pátek večer se ale musela obejít bez několika fotbalistů, kteří pravidelně nastupují v její zahajovací sestavě. TomᚠHájovský, Petr Trapp a TomᚠWágner jsou totiž u Litavky na hostování právě z Viktorie. Naopak v základní jedenáctce Plzeňanů nechyběl bývalý hráč Příbrami LukᚠHejda.

Po pěti minutách hry vyzkoušel pozornost Matúše Kozáčika ex-viktorián LukᚠPleško, který se opřel do odraženého míče na rohu velkého vápna. Jednička Viktorie si s jeho tvrdou ránou poradila a připsala si první úspěšný zásah v utkání. Následně převzali iniciativu Západočeši, ale všechny jejich střelecké pokusy zablokoval obranný val Příbrami. Po dvaceti minutách hry už byla obrana hostů krátká na akci z levé strany hřiště, po které přišel přízemní centr Davida Limberského. K němu se protlačil na desítce Michal Ďuriš, ale zakončil vysoko nad branku. Dvě minuty nato na kluzkém trávníku, který byl zkrápěn neustálým deštěm, vybojoval balón v šestnáctce hostů Radim Řezník. Následoval centr Marka Bakoše na zadní tyč, jenž brankář Příbrami pouze prodloužil. V následné strkanici před odkrytou brankou měli více štěstí Příbramští, kteří míč s vypětím všech sil odpálili do zámezí. Ve 37. minutě si Matúš Kozáčik skvěle poradil s nepříjemnou skákavou střelou Tomáše Pilíka. Gólmana Viktorky vzápětí „dohrál“ další napadající příbramský hráč, kterému byl odpískán faul. I kdyby se tak nestalo, Kozáčik byl bezchybný a znovu si na něj Středočeši nenašli recept. O tři minuty později se blýskl na druhé polovině hrací plochy výborným zásahem Aleš Hruška, který vykopl na rohový kop střelu Jana Kovaříka na bližší tyč. Po rohu nejprve hlavičkoval Václav Procházka, jenž posunul míč na malé vápno. Tam již číhal na svou šanci LukᚠHejda, který z bezprostřední blízkosti hlavou dopravil míč za Hruškova záda. Svůj první start za Viktorku v ligovém klání v základní jedenáctce tak oslavil premiérovou trefou v plzeňských barvách. 1:0 pro Viktorii! Tento stav také svítil na ukazateli skóre na konci prvního poločasu.

Tři minuty po návratu z kabin byli viktoriáni blízko druhému gólu. Marek Bakoš, jenž proti Příbrami odehrál svůj stý zápas v české nejvyšší soutěži, hlavičkoval z deseti metrů, ale Hruškova robinsonáda zabránila tomu, aby se míč třepotal v příbramské síti podruhé. V 57. minutě prověřil brankáře Viktorie z dvaceti metrů Aziz, ale na Matúše Kozáčika si nepřišel. Po hodině hry se u druhé brány odhodlal ke střele Vladimír Darida, jenž se opřel do odraženého míče po Horváthově centru. Daridova dělovka skončila mimo tři tyče. Prakticky vzápětí vyzkoušel své střelecké štěstí Michal Ďuriš, ale z hranice šestnáctky nemířil přesně. Následně Ďuriše na hrací ploše nahradil František Rajtoral. Právě on se pak v 71. minutě dostal do další gólové příležitosti Viktorky. Po zpětné Řezníkově nahrávce pálil „Rajty“ z penalty, ale Aleš Hruška jeho zakončení k pravé tyči vytlačil mimo branku. V 77. minutě měla Viktorka výhodu rohového kopu. K jeho exekuci se postavil tradičně Pavel Horváth, jeho spoluhráči se začali tlačit před Hrušku a všem zasvěceným bylo jasné, co přijde. Kapitán Plzeňanů se pokusí ohrozit bránu Příbrami přímo z rohového kopu. Nakonec do klubka hráčů v malém vápně Středočechů také míč putoval a příbramský David Střihavka ho tečoval tak nešastně, že rozvlnil sí za Hruškovými zády. 2:0! Příbram se pokusila odpovědět hlavičkou Tomáše Krbečka, dalšího z bývalých plzeňských fotbalistů. Marně. V závěrečných minutách viktoriáni bez sebemenších problémů kontrolovali hru a občasné kontry Příbrami končily na bezchybné obraně.

Viktorka v pátečním utkání přehrála Příbram v poměru 2:0 a pojistila si své vedení v tabulce Gambrinus ligy. Její největší sok, pražská Sparta, však má k dobru ještě sobotní zápas na ostravských Bazalech.

FC Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0