Mladá Boleslav patří k soupeřům, se kterým si Viktoria pravidelně potkává kromě ligových zápasů, také v domácím poháru. V loňském roce se navíc oba týmy utkaly v rámci druhého ročníku Českého superpoháru.

Mladá Boleslav patří k soupeřům, se kterým si Viktoria pravidelně potkává kromě ligových zápasů, také v domácím poháru. V loňském roce se navíc oba týmy utkaly v rámci druhého ročníku Českého superpoháru.

Stejně jako v minulé sezoně, i letos bude první vzájemný ligový duel hostit plzeňský fotbalový stánek. Loňský podzim přinesl výhru plzeňským barvám v obou duelech. Nejprve 3:2, díky dvěma trefám Marka Bakoše a jedné Petr Jiráčka. Na jaře se na městském stadionu zapsal do listiny střelců František Ševinský. Předtím se ale ještě oba týmy utkaly v rámci Poháru České pošty, kde byli úspěšnější fotbalisté z města aut.

V domácím prostředí ztratili plzeňští fotbalisté body z Mladou Boleslaví v sezoně 2006/07, kdy Štruncovy sady viděly bezbrankovou remízu. Sezonu předtím si středočeši odvezli z Plzně dokonce body všechny. Nejvyšší výhra Mladé Boleslavi se datuje k jaru roku 2010. Tehdy si Viktoria odvezla z města aut krutou porážku 0:4. Naopak nejvyšší výhra Viktorie nad Středočechy se odehrála na jaře 1992. Tehdy prohrála Mladá Boleslav v Plzni 1:6. Na druholigovou sezonu 2002/03 zase raději vzpomínají v Mladé Boleslavi, tehdy domácí tým dokázal zvítězit 5:2. Naopak s ročníku 2006/07 se diváci ani v jednom utkání branky nedočkali.

Co se týká hráčů, kteří oblékli oba dresy, pak je to v týmu Viktorie obránce František Ševinský, který na zápas Čech zamířil po pěti letech působení v Mladé Boleslavi. Samozřejmě také Václav Procházka, který se vrátil do Plzně během zimní přestávky. Opačným směrem v té době putoval Martin Fillo, kterého Viktorka uvolnila do konce sezony do Boleslavi na hostování. Trenérský tandem Středočechů rovněž v minulosti působil v Plzni. Trenér Miroslav Koubek v sezoně 2001/02, Boris Kočí začínal ve Viktorce v roce 2002 na postu trenéra juniorky, odkud později přešel k prvnímu týmu.

Poslední vzájemné utkání
FK Mladá Boleslav – FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 87. Ševinský
Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Mencl
Počet diváků: 3854
Žluté karty: 37. Kulič, 45. Táborský, 60. Kysela, 64. Bulut, - 25. Darida,
FK Mladá Boleslav -  Šeda – Janíček (36. Táborský), Johana, Rolko, Kysela – Ščuk (91. Synek), Kúdela, Mareš, Bulut, Kulič (C) – Chramosta – trenér Miroslav Koubek
FC Viktoria Plzeň - Čech – Limberský (C), Čišovský, Ševinský, Rajtoral - Procházka, Darida (89. Hájovský), Pilař (78. Wágner), Kolář, Petržela – Bakoš (67. Horváth) – trenér Pavel Vrba

2010/2011
Ml. Boleslav – Viktoria 4:3, Chramosta, Rolko, Táborský (PK.), Dimitrovski - Petržela, Rada, Rajtoral

Duben 1981: Kdo neviděl, ten neuvěřil

Sezona 1980 - 1981 zastihla tehdejší plzeňskou Škodu po dlouhých osmi letech mezi naši elitou opět o stupínek níže. Druholigová soutěž se vlastně jmenovala Národní fotbalová liga a před jejím zahájením patřil plzeňský celek k největším favoritům. Vždy se měl rychle vrátit do první ligy. I proto angažoval nového trenéra Jana Fáberu. Ale už po podzimu to bylo všelijaké, protože na třetí pozici šestibodová ztráta na vedoucí Teplice se zdála být velká. Existoval ještě dvoubodový systém a tak příliš optimismu před jarem v Plzni nebylo. V úvodu sice Škoda porazila 2:0 Liberec, potom však padla v Chomutově 1:2. Králův Dvůr doma rozstřílela 8:2, ale následovala další prohra 1:2 v České Lípě. Vidina návratu do nejvyšší soutěže se hodně vzdalovala, na první místo už byla ztráta osm bodů a fanoušci to zabalili. I proto přišlo na utkání 20. kola s Autoškodou Mladá Boleslav 276 platících diváků. Ve stoleté histori Viktorie možná nejmenší návštěva na mistrovský duel. A podle toho to také dopadlo. J. Čaloun, Forman, Sloup, Kopřiva, Lavička, Sokol, Rejda a spol. zahráli bídně. V poločase sice Škoda gólem Thurnwalda vedla 1:0, ale vše podstatné se odehrálo po přestávce. Pinkas vyrovnal na 1:1, Rejda poslal Plzeň znovu do vedení, Valkoun s Křížem však výsledek otočili a Středočeši nečekaně vyhráli 3:2. Na konco z toho bylo třetí místo, ale dvanáct botů ztráty za postupijícími Teplicemi. Kouč Jan Fábera se poroučel.

Říjen 1983: Když v Boleslavi řádil Homola

Zcela odlišný výsledek se zrodil o dva roky později v Mladé Boleslavi. Oba celky byly ve hře o postup do nejvyšší soutěže, po deseti odehraných kolech měla Škoda Plzeň o jediný bodík více než Středočeši, na jejichž půdu právě zajížděla. Sestava Stehlík - Hlinčík, Forman, Jeřábek, Paul - Kubata, Beránek, Babka - Homola, Nádraský (46. Moravec), Svoboda (84. Kovačič) předvadla velmi kvalitní výkon, založený na bojovnosti a fyzickém nasazení. Duší všech útočných akcí byl rychlík Jan Homola. Nejdřív protáhl tvrdou střelou z hranice velkého vápna gólmana Stárka, za chvíli si střelu zopakoval a brankář domácích zasáhl jen reflexívně, ale dotřetice se už hosté radovali. Po ukázkové kombinaci mezi Homolou a Paulem, právě Homola otevřel skóre utkání. Mladá Boleslav však vyrovnala ještě do přestávky z přísné penalty. Mnoho ale nechybělo a Stehlík ji vyrazil. Po obrátce měla Plzeň ještě výraznější převahu, když domácí nestačili velkému tempu a snažili se střílet jen z dálky. Plzeňští borci si naopak vypracovali řadu šancí, největší z nich však Kovačič, Homola a Beránek trestuhodně zahodili. Až čtvrt hodiny před koncem se ukázkově trefil opět Homola a rozhodl o zasloužené výhře 2:1. Plzeň postoupila v tabulce na třetí příčku, na jaře Boleslav porazila i doma 1:0, ale postup z toho opět nebyl. Jen hodně nelichotivé osmé místo.

Červen 1986: Gól Vandase přinesl postup

Sezona 1985 - 1986 už byla po šesti letech v druholigové společnosti konečně postupová. A definitivu získali plzeňští fotbalisté v předposledním kole v Mladé Boleslavi. Domácí byli rovněž mezi kandidáty na postup, kolo před koncem měli ještě naději, ale museli by Plzeň porazit. Jinak by se rozhodovalo jen mezi Škodou a Chomutovem. Kouč Jiří Rubᚠpostavil mužstvo Lavička - Forman, Kalabus, Sloup, Kopřiva - Vašák, Paul, Chaloupka - Homola, Vandas (75. Nádraský), Kovačič. Za úmorného vedra začali oba soupeři aktivně, více šancí se v úvodu rodilo z domácích kopaček. Hosté však nezůstávali nic dlužni, rychlými přihrávkami zamotávali hlavu domácím obráncům, ale Kovačič ani Vandas z vyložených pozic nedokázali skórovat. V době, kdy se ručička hodin blížila k pětačtyřicítce, se na malém prostoru uvolnil přes tři hráče Vandas a nedal brankáři nejmenší šanci - 0:1. Gól do šatny zákonitě posadil do sedla hráče Škodovky, kteří po přestávce už jednoznačně diktovali tempo hry. Domácím nedovolili prakticky nic a zápas dotáhli do vítězného konce. Když se navíc po závěrečném hvizdu dozvěděli, že Chomutov prohrál doma 0:1 s Gottwaldovem, nebrala jejich radost konce. Plzeň byla v první lize a zpáteční cesta autobusem byla hodně veselá.

Červen 1991: V Boleslavi hrál Nedvěd za Plzeň naposled

Držitel Zlatého míče 2003 pro nejlepšího fotbalistu Evropy Pavel Nedvěd hrál jedinou sezonu za dospělé plzeňské Škody. Byl do druholigový ročník 1990 - 1991. Poprvé nastoupil v prvním kole proti Xaverovu (5:0), kdy byl autorem jedné z branek a naposledy před odchodem na vojnu do pražské Dukly nastoupil v předposledním kole v Mladé Boleslavi. Plzeň byla stále ještě ve hře o postup, potřebovala na půdě soupeře, kterému už o nic nešlo, zvítězit a také se ji to podařilo. Sestava Průša - Mejdr, Krs, Belšán, Bečka - Nicklas, Hudec, Šmejkal (69. Nedvěd) - Vaňous, Hogen, R. Vonášek (28. P. Vonášek) předváděla kvalitní fotbal, ale výsledek ovlivnil rychlý vedoucí gól hostů, který si domácí hned v první minutě vstřelil sami. Po obrátce byl va vápně faulován Hogen a nařízenou penaltu Belšán proměnil. Za stavu 2:0 nastřelil střídající Pavel Nedvěd břevno, ale za chvíli Petr Vonášek proměnil svůj únik a Plzeń už vedla 3:0. Domácí sice snížili, ale výhru 3:1 brala Škodovka. První ligu však nevybojovala, skončila až druhá za Českými Budějovicemi, Pavel Nedvěd odešel a plzeňský dres už nikdy neoblékl.

Srpen 2001: Rozhodl Slezák

V sezoně 2001/02 přijela Ml. Boleslav do Plzně již ve 2. kole a vyhrála 2:1 – obě branky vstřelil Dalibor Slezák. Plzeňští byli v soutěži bez bodu poslední a tabulku uzavírali i po 3. kole, kdy získali první bod ve Zlíně. Boleslavští naopak 2. ligu vedli s plným počtem bodů! Opačně dopadl jarní zápas v Ml. Boleslavi, Viktoria domácím oplatila porážku stejným poměrem a vzkřísila naději na návrat do hry o postup, která však trvala přesně týden – pak přišel zápas se Zlínem (3:3). Podařilo se jen snížit bodovou ztrátu právě na Ml. Boleslav, která si udržela 3. místo.

Červen 2003: Plzeňský vítěz druhé ligy dostal pětku

Před předposledním kolem druholigové sezony 2002 - 2003 už bylo o postupujícím mezi elitu rozhodnuto. Viktoria Plzeň měla v čele dostatečný náskok, nikdo už ji nemohl z trůnu sesadit a vzít ji postup. Do Mladé Boleslavi jela  prakticky v roli prvoligového nováčka. Možná vědomí, že už o nic nejde, možná postupové oslavy, nebo oboje dohromady zavinilo, že Viktoria dokonale vybouchla. Jedenáctka ve složení Colceag - Sobljak (78. Zapoměl), Zakopal, Knakal, Smola - Švejnoha, Jež, Barteska, Limberský - Smíšek, Kousal (62. Černoch) sice do přestávky stačila góly Smíška a Kousala dohnat dvoubrankový náskok domácích, ale nakonec to nebylo nic platné. Bednářova přízemní bomba téměř z nulového úhlu znamenala třetí gól Středočechů. Potom již nadšeně hrající domácí dovršili debakl příštího účastníka naší nejvyšší soutěže.

Srpen 2006: Daněk vychytal cenný bod

Bylo to drama a diváci se náramně bavili, přestože neviděli ani jeden gól. Ve třetím kole prvoligové sezony 2006 - 2007 dokázala Viktoria uhrát v Mladé Boleslavi bezbrankovou remízu. Vydřela ji sestava Daněk - M. Knakal, Procházka, Zakopal, Smola - Limberský, Rada (58. Smejkal), Pilař, Šíma - Fillo (74. Trapp), Rezek (90. Bednář). V plzeňské brance doslova zářil Michal Daněk. Vylámal si na něm zuby několikrát kanonýr Kulič, kterému plzeňský gólman vyrazil penaltu, dlouhán Pecka se rovněž nedokázal prosadit a tak nakonec mohla vyhrát Viktoria. Limberského střelu vykopávali obránci z prázdné branky, tutovku zazdil Pilař, dělovka Limberského z hranice šestnáctky orazítkovala břevno branky domácích a nakonec v poslední minutě se Rezek řítil sám na branku, ale zastavil ho chybně odmávaný ofsajd, míč se  k němu totiž dostal od domácího hráče. Plzeňský trenér Michal Bílek byl spokojen se zlepšeným výkonem svých svěřenců, ale stejně si za pár dní sbalil kufry, nebo neodolal vábení pražské Sparty.

Září 2009: Ševinskému vypomohl Rolko

I první vzájemný zápas sezony 2009/10 se hrál ve Štruncových sadech. Trenér Vrba se musel obejít bez distancovaného Bystroně a zraněného Jana Rezka. Viktorii už po devíti minutách poslal do vedení kapitán Pavel Horváth. Jenže v závěru první části přišel vyrovnávací gól Kuliče. Závěr utkání přinesl opět drama. V poslední minutě Ševinský s přispění Rolka zajistil domácím tři body. V jarní části pošilhávali viktoriáni po první příčce, jenže nevydařené utkání v Mladé Boleslavi je stálo v důležité konfrontaci tři body. Do zápasu 22. kola Gambrinus ligy přitom Plzeň vstupovala jako favorit, v posledních třech zápasech získala plný počet bodů a svým soupeřům nastřílela úctyhodných devět gólů. V tabulce se usadila na pátém místě s minimální, čtyřbodovou ztrátou na vedoucí duo Sparta – Teplice. Viktoria se v Boleslavi musela obejít bez vyžluceného Limberského. Skóre zápasu otevřel neskutečnými nůžkami Táborský a do poločasu přidal druhou branku z pokutového kopu Sylvestre. Ve druhé části pak na 3:0 zvyšoval Sedláček a definitivní tečku z zápasem udělal v poslední minutě Poláček.

Říjen 2010: Sedmigólový duel záviděla i Bundesliga

Byla to první porážka Viktorie v mistrovské sezoně 2010 - 2011. Zrodila se však ve skvělém mači, jakých není příliš vidět třeba ani v Bundeslize. Padlo sedm ukázkových gólů, vynikající úroveň a střídání dramatických okamžiků před oběma brankami zvedalo neustále nadšené diváky ze sedadel. Viktoria v sestavě Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (76. Ďuriš), Rada (85. Brezinský), Kolář, Horváth, Jiráček (46. Bakoš) - Rezek prohrávala po gólech Chramosty a Rolka už 0:2, do přestávky však stačil Petržela snížit. Ve druhé půli Táborský z penalty zvýšil na 3:1 pro domácí, lídr tabulky se ale vůbec nevzdával. Rada dokázal opět snížit a když domácí Dimitrovski přidal čtvrtý gól, snížil Rajtoral čtyři minuty před koncem na 3:4. Před tím nastřelil Ďuriš bombou břevno a Kolář netrefil ze tří metrů prázdnou branku. K zisku alespoň jednoho bodu neměla Viktoria daleko. Na jaře plzeňské mužstvo soupeři před zraky Pavla Nedvěda prohru vrátilo, vyhrálo 3:1 a přiblížilo se hodně mistrovskému titulu, který nakonec po zásluze získalo.