Zápasy s Hradcem Králové řečí čísel a pohledem archivu

5:0

(1:0)

FC Hradec Králové

Pavlík - Rajtoral (85. Řezník), Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela, Horváth, Jiráček, (80. Darida) Ďuriš (62. Fillo) - Bakoš

Branky: 10. Čišovský, 60. a 79. Bakoš, 65. Petržela, 71. vlastní Fukal Rozhodčí: Jiří Jech - Robert Hájek, Milan Makovička Diváci: 5 811

S týmem Hradce Králové se Viktoria potkávala jak v první lize, tak i druhé. Východočeši patří mezi nejčastěji sestupující a postupující celky, jen během uplynulých šesti desetiletí devětkrát do nejvyšší soutěže postoupili a osmkrát ji opustili. Ještě „lépe“ si za stejnou dobu vedla Plzeň, která 10x postupovala a 9x sestupovala. K tomuto střídání mezi 1. a 2. ligou občas docházelo i ve stejných letech. V roce 1972 oba kluby současně postoupily, 1989 naopak společně sestoupily. Plzeňský postup a zároveň hradecký sestup přinesly roky 1967, 2000 a 2003, opačná situace nastala v letech 1980, 1987 a 2001.

Druhý ligový zápas v řadě před domácím publikem odehrála Viktorka již v pátek večer. Tentokrát jí byl soupeřem Hradec Králové, kterému před úvodním výkopem patřila dvanáctá příčka. Trenér Pavel Vrba se musel před střetnutím s hradeckými votroky vyrovnat s jednou vynucenou absencí. Proti svému mateřskému celku totiž nemohla, dle dohody o hostování, nastoupit stálice základní jedenáctky Viktorie, Václav Pilař. V sestavě ho tak nahradil Marek Bakoš a Michal Ďuriš se přesunul na Pilařův post.

První střely na branku se fanoušci ve Štruncových sadech dočkali po šesti minutách hry. Postaral se o ni hradecký Pavel Černý. Jeho zakončení z hranice šestnáctky skončilo metr vedle levé tyče plzeňské branky. Tři minuty nato pálil Vojtěch Štěpán, který však mířil ještě nepřesněji. Roman Pavlík zasahovat nemusel. Viktoriáni poprvé udeřili v desáté minutě a hned se radovali ze vstřelení branky. Pavel Horváth poslal vynikající centr na zadní tyč hradecké branky, kde byl důrazný Marek Bakoš, který vrátil balon před gólmana Hradce. Před Tomášem Koubkem se nejrychleji zorientoval Marián Čišovský a uložil míč tam, kam patří. Do hradecké sítě. 1:0 pro Viktorku. Západočeši se vzápětí pokusili své vedení navýšit. Zakončení Františka Rajtorala a ani Michala Ďuriše si však svou cestičku za Koubkova záda nenašla. Deset minut po vstřelení úvodního gólu střetnutí chyběl kousek štěstí k tomu, aby se plzeňští příznivci mohli radovat podruhé. Milan Petržela nahrál balon před hradeckou bránu, odkud se míč po zásahu hostující obrany odrazil k Petru Jiráčkovi. Český reprezentant se vzápětí napřáhl ke střele a brankář Koubek měl plné ruce práce. Balon se po jeho reflexivním zákroku dostal k Michalu Ďurišovi, který ihned zakončil hlavou, ale nastřelil pravou tyč. Osmělil se i Hradec. Z dvaceti metrů pálil útočník Černý, Roman Pavlík jeho skákavou střelu nadvakrát zkrotil před dotírajícím Pavlem Dvořákem. Po půlhodině hry zahrozil domácí kanonýr Marek Bakoš. Slovenský střelec vystřelil na vzdálenější tyč, ale branku hostů netrefil. To samé platilo i o střeleckých pokusech Pavla Horvátha a aktivního Františka Rajtorala. Minutu před koncem poločasu byli Plzeňané blízko k tomu, aby přidali druhý zářez. Michal Ďuriš našel přihrávkou ve vápně volného Daniela Koláře, který vzápětí poslal míč pod sebe na penaltu. Ke střele se už napřahoval Petr Jiráček, ale než k němu míč doputoval, sebral mu ho Marek Bakoš. Nyní ještě svou pověst kanonýra nepotvrdil a nenasměroval balon mezi tři tyče Koubkovy svatyně.

V padesáté minutě si připsal další úspěšný zásah Roman Pavlík. Střílený centr Vojtěcha Štěpána lehce tečoval Milan Fukal, ale brankář Viktorky ukryl míč ve svých rukavicích. V 58. minutě se znovu vyznamenal plzeňský gólman. Pavel Dvořák našel zcela osamoceného Pavla Černého, Pavlík ale jeho střelu z bezprostřední blízkosti skvěle vyrazil. Míč se odrazil znovu k hradeckému útočníkovi, který se pokusil zakončit z nulového úhlu. Roman Pavlík byl znovu na místě, balon stáhl efektivní i efektní robinsonádou. A opět se potvrdilo fotbalové pravidlo: „Nedáš, dostaneš.“ Daniel Kolář v souboji s dvojicí hradeckých hráčů získal míč a následně ho předložil Marku Bakošovi, který měl dostatek času, aby bez problémů přesně zakončil. S jeho střelou „pod víko“ nemohl hostující gólman nic dělat. O tři minuty později technicky pálil z pětadvaceti metrů Petr Jiráček. Tentokrát se TomᚠKoubek vyznamenal a vyrazil míč mimo tři tyče. V 65. minutě projel Štruncovými sady expres. Jeho jméno bylo Milan Petržela. Plzeňský štírek si vzal míč u vápna Viktorie, utekl Poděbradskému, následně obešel i Fukala a záda ukázal také Chlebounovi. Před ním stál již pouze brankář Koubek, ale Petržela si poradil střelou po zemi i s ním. Viktorka vedla 3:0. A to nebyl ještě konec. Zakončení Pavla Horvátha z vápna Koubek do své sítě ještě nepustil, ale v 71. minutě musel tahat míč ze své branky počtvrté. Po standardní situaci zůstal ve vápně hostů nikým nehlídaný Marián Čišovský. Balon doputoval až k němu, TomᚠKoubek jeho střelecký pokus zneškodnil. Následně se slovenský stoper dostal k dorážce a poslal míč do břevna, odkud se odrazil na brankovou čáru. Před dotírajícím Markem Bakošem zakročil Milan Fukal, jenž ve svízelné situaci uklidil míč do své sítě. Hradec se pokusil odpovědět a zkorigovat výsledek hlavičkou Černého. Ani v tuto chvíli neuspěl hradecký útočník v souboji s Romanem Pavlíkem. Jedenáct minut před koncem utkání vyslyšeli viktoriáni volání plzeňských fanoušků po páté brance. Daniel Kolář si zopakoval úspěšnou spolupráci se střelcem Bakošem. Slovenský útočník tváří v tvář Koubkovi nezaváhal a mladého brankáře hostů chytře přeloboval. Viktorka navýšila své vedení na 5:0. Tři minuty před koncem utkání pálil nebezpečně Martin Fillo, ale Koubek si s jeho zakončením poradil. Následná dorážka Vladimíra Daridy skončila vedle tyčky. Vzápětí schoval ve své náruči hradecký gólman Jiráčkovu dělovku ze třiceti metrů. TomᚠKoubek poté už v nastaveném čase vytěsnil na rohový kop také střelu Radima Řezníka a odmítl, aby jeho tým odjel domů s „šestkou“. Vzápětí již sudí Jech utkání ukončil.

Generálka před úterním zápasem Ligy mistrů s Barcelonou tak vyšla Viktorce na jedničku s hvězdičkou.

FC Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 5:0