Zápasy se Spartou řečí čísel a pohledem archivu

20. kolo / Sobota 12. 3. 2011, 17:20

1:0

(1:0)

AC Sparta Praha

Branky: 15. Horváth ŽK: Trapp, Horváth, Rezek, Pavlík - Kadlec, Abena, Podaný, Pamič, Vacek, Řepka Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Pelikán Diváci: 7 425 (vyprodáno)

Příjemný pohled nabízí tabulka Gambrinus ligy oku plzeňského fanouška. Nestává se často, aby právě Viktoria měla lepší výchozí pozici než její letenský soupeř. Tomu patří v tabulce místo druhé, zatímco svěřencům trenéra Pavla Vrby – první. Sobotní duel tak bude přímým soubojem o vedoucí pozici naší nejvyšší ligy.

Hned ve druhém jarním utkání ve Štruncových sadech přivítali viktoriáni svého největšího rivala v boji o ligový primát, soupeřem jim nebyl nikdo jiný než pražská Sparta. Bodový rozdíl mezi dnešními soupeři byl minimální, Viktoria měla na Spartu náskok dvou bodů. Kouči Západočechů Pavlu Vrbovi před začátkem šlágru kola udělalo vrásky na čele to, že se musel obejít bez distancovaných Milana Petržely a Petra Jiráčka.

Už ve čtvrté minutě hry mohl po nahrávce Horvátha otevřít skóre Rezek. „Zasekávačkou“ se zbavil obránce a svou technickou střelu nasměroval k levé tyči Blažkovy branky. Díky Řepkově teči však skončil míč těsně vedle. Na druhé straně hřiště se protlačil do zakončení po centru Matějovského sparanský mladík Podaný. Jeho hlavička si cestu mezi tři tyče nenašla. V 15. minutě zápasu explodovaly ochozy ve Štruncových sadech nadšením. Duřiš byl faulován dvacet metrů před brankou Sparty. K rozehrání přímého kopu se postavil plzeňský kapitán Horváth a jeho levačka poslala Viktorku do vedení. Dělová střela Horvátha se odrazila od břevna za brankovou čáru a následně Blažek míč vyrazil ven. Rozhodčí ke spokojenosti plzeňských příznivců ukázal na středový kruh. Viktorka se ujala vedení 1:0. O pár minut později opět zahrozili viktoriáni. Po dalším výborném centru Horvátha se do vzduchu zavěsil Neuwirth, ale zamířil nad břevno. Po půlhodině hry vyslal dalekonosnou střelu Kweuke. Pavlíkovu branku netrefil. Pět minut před koncem první půle se vyznamenal gólman Viktorky. Po Matějovského centru nebezpečně hlavičkoval z rohu malého vápna sparanský stoper Brabec. Pavlík efektní i efektivní robinsonádou jeho hlavičku pokryl. Vzápětí vyzkoušel své střelecké štěstí znovu Kweuke, jehož našel přesnou přihrávkou Kušnír. Hlavička kamerunského útočníka Pavlíkovo čisté konto neohrozila, Kweuke zamířil nad branku.

Na první střeleckou příležitost ve druhé půli si musely Štruncovy sady, které byly naplněny k prasknutí, počkat až do 56. minuty. Pekhart, debutant ve sparanském dresu v ligové soutěži, se dostal k zakončení hlavou. Míč ale nenasměroval do branky, a tak Pavlík nemusel zasahovat. O pět minut později zakončovat z pětadvaceti metrů Matějovský. Ani on však plzeňskou bránu netrefil. Následně se hra odehrávala převážně mezi šestnáctkami, do zakončení se nedostával ani jeden z týmů. Deset minut před koncem zkusil navýšit vedení Viktorie střelou z dálky Horváth. Nezacílil však přesně. V 83. minutě hry byla Sparta blízko vyrovnání. Na penaltě tísněny Kweuke se snažil přehodit Pavlíka. Míč však nasměroval mimo branku. Toto byla nakonec poslední velká příležitost utkání, a tak Viktorka nakonec porazila Spartu tím nejtěsnějším možným rozdílem a upevnila si své vedení v Gambrinus lize.

FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 1:0