S domácím podzimem se Viktoria loučí vítězstvím nad Bohemians

(1:0)

Bohemians Praha 1905

Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Kovařík - Vaněk, Hrošovský - Petržela (90. Rajtoral), Hořava (86. D. Kolář), Pilař - Tecl (69. Holenda)

Švenger - Pauschek, Krch, Cseh, Šírl - Jindřišek (89. Šmíd), J. Rada - Moravec, Bratanovič (76. Bartek), Mosquera (84. Engelmann) - Mikuš

Branky: 31. Hořava (p), 52. Jindřišek (vlastní) - 68. Jindřišek ŽK: Hořava - J. Rada, Pauschek Rozhodčí: Lerch - Wilczek, Kříž

Diváci: 10430

V neděli 23. listopadu se šlo v plzeňské Doosan Areně na fotbal v kalendářním roce 2014 naposledy. Tečku za končící podzimní částí pomohl Viktorii napsat celek Bohemians Praha 1905. Domácí nemohli počítat se službami Davida Limberského, kterého na levém kraji obrany nahradil Jan Kovařík.

Od začátku bylo jasné, že oba fanouškovské tábory si budou chtít závěr podzimu užít. Tradiční plzeňskou atmosféru se snažili napodobit vlajkonoši hostí, kterých se v sektoru na jižní tribuně sešlo i přes nepřízeň počasí dostatečný počet. Za první náznak šance by se dal považovat průnik Radima Řezníka v 9. minutě zápasu. Plzeňský obránce ovšem před gólmanem Švengerem nedosáhl na centrovaný míč. Bohemka se odhodlala o tři minuty později. Ostrý míč Rady ale v pokutovém území nezasáhl nikdo v zeleno-bílém dresu. Klokani v první čtvrthodině dokazovali, že do Plzně nepřijeli pouze bránit bezbrankový stav, ale z kombinace kolem pokutového území Plzně nevytěžili bezprostřední ohrožení Kozáčikovy branky. Na druhé straně vystřelil Vaněk, ale jeho pokusu chyběla přesnost, stejně jako následným výzvám Řezníka, Petržely nebo Kovaříka, které končily buď na kopačkách hostujících obránců či za koncovou čarou. V pětadvacáté minutě prolétl plzeňským vápnem po rozehraném rohovém kopu nebezpečně nehlídaný Krch, jen centimetry jej dělily od centrovaného míče. Rychlý přesun na druhou polovinu hřiště vyvrcholil nastřeleným břevnem. Hrošovský napřáhl a Švenger, ač se snažil sebevíc, na balón nedosáhl. Pro tentokrát ho zachránila branková konstrukce. Ve 32. minutě utkání už musel lovit míč ze své sítě. Tecl vymyslel chytrou uličku na Václava Pilaře, kterého domácí obrana nemohla stihnout zastavit v rámci pravidel. Jelikož se inkriminovaná situace odehrála v pokutovém území, nemohlo následovat nic jiného než pokutový kop. Penaltu s chladnou hlavou proměnil TomᚠHořava a poslal tak Viktorii do vedení! Vstřelená branka dodala Plzni sil a Švenger musel likvidovat střely Pilaře, Vaňka i Hrošovského. Další průnik po pravé straně, která se se z pohledu Bohemians nezdála příliš neprůchodnou, přišel pět minut před koncem poločasu. Petrželovo sklepnutí ovšem znovu zneutralizoval gólman hostí. Ve 44. minutě se rozezvučelo břevno i za plzeňskou jedničkou. Mosquera hlavičkoval prudce, ale pro plzeňské příznivce naštěstí nepřesně. První poločas tak skončil za stavu 1:0 ve prospěch Viktorie.

Hned ve třetí minutě druhé půle přišla velká šance Plzeňských. Hrošovský oslovil Tecla, ale ten nedokázal zblízka prostřelit nohy brankáře Švengera. Za okamžik prokličkoval až k velkému vápnu domácích aktivní Rada, na jeho střelu si ale Kozáčik počkal a v letu ji vyrazil mimo tři tyče. A tak, jak bylo v tomto utkání již pravidlem, udeřilo na druhé straně. Kovaříkův centr zaměřoval nabíhající Václav Procházka společně s Josefem Jindřiškem. Míč za vlastního gólmana nakonec poslal dezorientovaný kapitán hostů – 2:0! Plzeň byla na koni a mohla přidat další branku, ale před Stanislavem Teclem měl k míči blíže strážce hostující svatyně. Byl to ale Kozáčik, který za několik chvil inkasoval. Josefu Jindřiškovi se v 69. minutě nabídla možnost rozehrávat přímý volný kop těsně za hranicí velkého pokutového území Plzně a se standardní situací naložil náramně. Širokou zeď před Kozáčikem podstřelil, snížil na 2:1 a odčinil tak své zaváhání z před osmnácti minut. Hned vzápětí se na hřišti objevil Jan Holenda, který nahradil Stanislava Tecla. Plzeňští drželi jednogólový náskok a snažili se mít míč co nejvíce ve své moci. Z kombinační akce vzešla gólovka v 81. minutě. Po ose Vaněk – Hořava se míč dostal k Milanu Petrželovi, ale dostatek času na rozhodování jako by pro něj byl tváří v tvář Švengerovi spíše přítěží. Míč poslal pouze do vyběhnuvšího brankáře. Pět minut nato odešel gólový střelec TomᚠHořava, jeho místo zaujal vyléčený Daniel Kolář. Na závěr utkání naskočil také na úkor Petržely František Rajtoral. A když uběhly i tři nastavené minuty, mohli viktoriáni slavit vítězství 2:1 i návrat na první příčku tabulky Synot ligy.