R16 / Čtvrtek 15. 3. 2018, 19:00 / Doosan Arena

Sporting Clube de Portugal

105+2. Battaglia

Hruška – Havel, Řezník (106. Hejda), Hájek, Kovařík – Hořava, Hrošovský – Kopic, Kolář, Zeman (100. Petržela) – Bakoš (C) (83. Krmenčík)

Patrício (C) – Petrović (67. Piccini), Pinto, Mathieu, Coentrão – Battaglia, Fernandes – Martins, Ruiz (99. Ribeiro), Acuňa (76. Montero) – Dost

Branky: 6. Bakoš, 65. Bakoš – 105+2. Battaglia, ŽK: Řezník, Hájek, Petržela – Ruiz, Dost, Rozhodčí: Stieler – Pickel, Seidel (všichni Německo)

Diváci: 9370

Odveta osmifinále Evropské ligy mezi Viktorií Plzeň a Sportingem CP odstartovala ve Štruncových sadech ve čtvrtek 15. března přesně s odbitím devatenácté hodiny večerní. Umazat dvougólové manko se jala pozměněná sestava, v jejíž obraně nastoupili Jan Kovařík, TomᚠHájek, Radim Řezník a Milan Havel. Na hrotu útoku se pral za odmazání dvougólového manka Marek Bakoš.

Plzeň začala pěkně zostra! V 6. minutě rozehráli Kopic s Kovaříkem na krátko rohový kop a právě viktorián s devatenáctkou na zádech nezvykle pravačkou odcentroval přímo na hlavu s kapitánskou páskou hrajícího Marka Bakoše. Ten si s hlavičkou věděl rady a viktoriánští fanoušci se mohli radovat, nebo domácí tým v této chvíli vedl 1:0! Cílevědomí viktoriáni pokračovali v aktivní hře a portugalskému soupeři byli nejen rovnocenným soupeřem, ale dokonce hráče Sportingu v mnohém předčili. To ovšem neplatilo na začátku 38. minuty, kdy centr ze strany sklepl Bas Dost na Bryana Ruize, jenž z prostoru značky pro pokutový kop zcela minul branku. Za Plzeň pokoušel štěstí Martin Zeman přímou střelou i centry ze strany. Jeho oslovení, stejně jako míče z kopačky Jana Kovaříka, ovšem nenacházely vhodné adresáty. O poločasové přestávce drželi jednogólové vedení viktoriáni.

Úvod druhého poločasu patřil hostům. Střelu z pravé strany Aleš Hruška vyrazil pouze ke kopačkám Bruna Fernandese. Nikým neatakovaný před prázdnou brankou poslal míč do tyče! Stoprocentní šanci si připsali i svěřenci Pavla Vrby. Ve třiašedesáté minutě se Jan Kovařík na hranici velkého vápna podíval a poslal balón přesně na hlavu nabíhajícího Milana Havla. Jeho pokus zamířil jen několik centimetrů nad břevno. O minutu později už zaplněná Doosan Arena znovu vybuchla radostí. To když Havel našel ve vápně Marka Bakoše, jehož střelu k tyči zastavila až branková sí – 2:0 pro Plzeň! Za tohoto stavu by se na západočeském trávníku prodlužovalo. Nabuzení viktoriáni ale chtěli vstřelit další branku. V osmašedesáté minutě střílel Kopic jen do náruče gólmana Patrícia. Ofenzivní fázi svého týmu přišel v 83. minutě Michael Krmenčík, jenž kus za kus nahradil dvougólového Marka Bakoše. V závěru utkání ale přišla rána, kterou si domácí tým snad ani nezasloužil. Radim Řezník se dostal v pokutovém území do kontaktu s na míč startujícím Basem Dostem a rozhodčí Stieler ukázal na penaltový puntík. Štěstěna ale natočila k domácím vlídnou tvář. Aleš Hruška totiž Dostův pokutový kop vyrazil a dorážka Fernandese mířila nad břevno takovým způsobem, který je jen těžko k uvěření. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V něm se zaskvěl brankář Aleš Hruška, když v 98. minutě fantasticky zneškodnil Ruizovu hlavičku. Snad i sám kostarický záložník už myslel na to, jak bude slavit branku, Hruška ale předvedl světový reflex, díky kterému vyrazil míč mimo tři tyče. O dvě minuty později podruhé vystřídal Pavel Vrba, místo Martina Zemana vyběhl na trávník Milan Petržela. V nastavení první části prodloužení ale přišla studená sprcha. Battaglia vložil svou hlavu do centru tak umně, že Hruška neměl šanci na míč dosáhnout a Sporting vstřelil vytoužený gól. Viktoria totiž za stavu 2:1 musela vsítit pro postup vstřelit hned dvě branky. To se ale během zbylých patnácti minut nepodařilo, ačkoli své pokusy na bránu Sportingu vysílali například Daniel Kolář, Milan Petržela nebo TomᚠHořava.

Viktoria vypadla v osmifinále Evropské ligy po dechberoucím zápase se Sportignem CP. Utkání sice vyhrála 2:1, nicméně v součtu s týden starou porážkou 0:2 na venkovním hřišti se z postupu do čtvrtfinále radovali hráči Sportingu. Plzeňské publikum odměnilo své oblíbence za neohrožený výkon ovacemi ve stoje.