29. kolo / Středa 9. 5. 2012, 18:00

5:0

(3:0)

FK Viagem Příbram

Branky: 5.a 71. z penalt Horváth, 22. Bakoš, 37. Petržela, 69. Čišovský ŽK: Pleško, Mišůn, Papšys, Hruška, Dušek Rozhodčí: Jaroslav Bílek - Dušan Pospíšil, Milan Makovička Diváci: 11 142

Boj o titul vrcholí. Napětí stoupá. Srdeční puls se dostává do hodnot, kde se jindy pochybuje jen stěží. Takové drama, které si pro nás přichystal letošní ročník Gambrinus ligy, by nenapsal ani William Shakespeare ve spolupráci se Samuelem Beckettem a Henrikem Ibsenem. Do závěru ročníku chybí odehrát dvě kola a o ligový primát stále svádí bitvu Viktoria, Liberec a Sparta.

Boj o titul vrcholí. Napětí stoupá. Srdeční puls se dostává do hodnot, kde se jindy pochybuje jen stěží. Takové drama, které si pro nás přichystal letošní ročník Gambrinus ligy, by nenapsal ani William Shakespeare ve spolupráci se Samuelem Beckettem a Henrikem Ibsenem. Do závěru ročníku chybí odehrát dvě kola a o ligový primát stále svádí bitvu Viktoria, Liberec a Sparta.

Západočeši se v předposledním kole Gambrinus ligy rozloučili s domácím prostředím utkáním s Příbramí. Svěřenci trenéra Davida Vavrušky zažívají velmi vydařenou sezónu. Sestupové starosti jsou u Litavky minulostí, Příbrami nyní patří osmá příčka. A byla na tom ještě lépe. Nicméně v posledních třech zápasech Příbramští nedokázali bodovat. To třetí Viktoria má bilanci z posledních klání o poznání lepší. Sedm výher a jedna remíza. To hovoří za vše.

Už po třiceti vteřinách hry Plzeňané zahrozili. Z nulového úhlu poslal nebezpečný míč pod sebe Vladimír Darida a gólman hostů Aleš Hruška jen sledoval, zda někdo nedopraví balón z bezprostřední blízkosti do odkryté brány. Bohužel na něj nikdo z viktoriánů nedosáhl. Po pěti minutách hry odpískal sudí Jaroslav Bílek penaltu za zákrok Papšyse na Václava Pilaře. Míč si na značku desítky postavil Pavel Horváth, příbramský brankář sice vystihl směr jeho zakončení, ale úspěšně zasáhnout nemohl. Viktorka se tak ujala vedení 1:0. O pět minut později chybělo jen málo k tomu, aby zaplněná Doosan Aréna znovu propukla v jásot. To by ale musel Milan Petržela své sólo zakončit přesněji než pouze do Hrušky. Brankou neskončila ani následná dorážka Daridy, jež doputovala vysoko nad břevno. Minutu nato ohrozil příbramskou svatyni střelou z hranice šestnáctky Marek Bakoš. Aleš Hruška znovu potvrdil své kvality a vyškrábl ránu slovenského střelce na roh. Po čtvrthodině hry zkusit zatočit dvakrát za sebou míč do příbramské sítě přímo z rohového kopu Horváth. V obou případech defenzíva hostů nezaváhala. Ve 22. minutě už vedla Viktoria o dvě branky. Daniel Kolář obral o balón u příbramského vápna jednoho z hostujících beků a naservíroval jej nikým neatakovanému Marku Bakošovi, který bez sebemenších problémů zacílil do odkryté brány. 2:0! O pět minut později se do míče opřel deset metrů od Hruškovy branky Milan Petržela, ale nemířil přesně a svůj střelecký pokus nasměroval mimo tři tyče. O poznání přesněji pálil Petržela při své následné šanci, kdy si skvěle stáhl Limberského pas. Hruška jen sledoval, zda nebude muset lovit míč ze své sítě potřetí. K tomu, aby se tak dělo, chyběly centimetry. Gólem poté neskončila ani dělovka Františka Rajtorala, se kterou si příbramský brankář poradil, ani hlavička Daniel Koláře, jež si svou cestu do branky nenašla. Aleš Hruška se ve 36. minutě vytáhl také proti Pilařově ráně z první, kterou se mu podařilo vyrazit. O minutu později byl ale i on krátký proti zakončení Milana Petržely, který z rohu malého vápna nasměroval „kulatý nesmysl“ naprosto přesně k pravé tyčce příbramské branky. 3:0 pro Viktorii! Do první vážnější příležitosti se dostala Příbram až minutu před koncem prvního poločasu, kdy po sraženém přímém kopu Lukáše Pleška z hranice vápna pálil ostře TomᚠPilík. Marek Čech před sebe míč pouze vyrazil a po následné dorážce skončil balón v plzeňské brance. Naštěstí tento gól nemohl platit, pomezní rozhodčí totiž signalizoval ofsajd dorážejícího fotbalisty. Brankou poté neskončil ani průnik aktivního Petržely, se kterým si příbramský brankář poradil.

Druhý poločas odstartoval střelou k pravé tyči Zdeněk Koukal. Marek Čech byl na místě a nedovolil příbramskému ofenzivně laděnému hráči snížit. V 53. minutě proti Čechovi neuspěl se zakončením ze dvaceti metrů ani další příbramský záložník, TomᚠPilík. Gólman Viktorky schoval míč ve svých rukavicích. O čtyři minuty později pelášil sám na Hrušku Václav Pilař. Viktorián se šestkou na dresu se pokusil příbramského brankáře obstřelit, ale ten jeho úmysl vystihl. Příbramský Koukal se snažil vstřelit branku také po hodině hry. Plzeňskou bránu zkusil ohrozit z přímého kopu z pětadvaceti metrů. Marek Čech jeho střelu pod břevno srazil na roh. Viktorka odpověděla průnikem, na jehož konci byl znovu Petržela. Rychlonohý záložník mířil z malého vápna na přední tyč. Bohužel nepřesně. Mimo tři tyče skončila také dělovka Tomáše Pilíka na druhé polovině hrací plochy. Svůj střelecký um ukázal také Tomášův bratr Pavel. Ani on však na připraveného brankáře Viktorky nevyzrál. Ihned z protiútoku se do další příležitosti dostali viktoriáni. Čtvrtým gólem Plzeňských neskončil však ani technický pokus Václava Pilaře. Vzápětí se řítil do gólovky Marek Bakoš, ale tváří tvář Hruškovi neuspěl. Stejně dopadl i v 67. minutě Milan Petržela. Přeci jen se ale po velkém tlaku zaplněné ochozy ve Štruncových sadech čtvrtého zásahu dočkaly. Po centru do příbramské šestnáctky Marek Bakoš sklepl míč k druhé tyči, kde číhal osamocený Marián Čišovský, jenž neměl problém navýšit skóre na 4:0. V 70. minutě sudí Bílek ukázal podruhé v utkání na značku desítky. Milan Petržela byl totiž ve vápně zastaven nedovoleným způsobem.  Pavel Horváth znovu u míče a opět bezchybně. Plzeňští fotbalisté tak vyslyšeli pokřik skvěle fandících příznivců Viktorky: „Dejte jim bůra!“ A mohlo být ještě veseleji. Po rohu se do míče opřel na malém vápně František Ševinský, ale na příbramského brankáře si nepřišel. Deset minut před koncem utkání si Hruška připsal další úspěšný zásah, když vychytal novice na hrací ploše, Radima Řezníka. Šestý gól se poté nepodařilo přidat ani Danielu Kolářovi, který měl poslední velkou šanci v utkání.

Viktoriáni tak zvládli velmi důležité střetnutí jedinečným způsobem a Příbram sestřelili 5:0, což ocenila také zaplněná Doosan Aréna, kterou několikrát v závěrečných minutách oběhla mexická vlna. O tom, kdo bude pro letošní sezónu mistrem, se rozhodne v posledním ligovém kole.

FC Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 5:0