7. kolo / Sobota 15. 9. 2012, 15:00 / Doosan Aréna

(1:0)

AC Sparta Praha

Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Rajtoral, Horváth, Hanousek, Darida (86. Ševínský), Hora (89. Hejda) - Bakoš (70. Fillo)

Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Přikryl (82. Grajciar), Hušbauer, Pavelka, Krejčí (55. Kadeřábek) - Kweuke, Kadlec (74. Balaj)

Branky: 40. Horváth Rozhodčí: R. Matějek - J. Paták, J. Košec ŽK: 31. Řezník, 77. Fillo - 17. Pamić, 22. Kadlec, 37. Pavelka, 39. Hušbauer, 55. Kweuke

Diváci: 11722

Zápas s velkým Z. Šlágr kola. Bitva o čelo ligové tabulky. Nepřeberné množství dalších podobných označení si oprávněně vysloužilo utkání mezi Viktorkou a pražskou Spartou, velkých rivalů posledních let. Důležitosti klání mezi prvním a třetím celkem tabulky si samozřejmě byli vědomi i samotní fotbaloví příznivci. Už v pondělí totiž visel na místech, kde se dají koupit vstupenky na zápasy Viktorky, nápis: „Vyprodáno“.

Zápas s velkým Z. Šlágr kola. Bitva o čelo ligové tabulky. Nepřeberné množství dalších podobných označení si oprávněně vysloužilo utkání mezi Viktorkou a pražskou Spartou, velkých rivalů posledních let. Důležitosti klání mezi prvním a třetím celkem tabulky si samozřejmě byli vědomi i samotní fotbaloví příznivci. Už v pondělí totiž visel na místech, kde se dají koupit vstupenky na zápasy Viktorky, nápis: „Vyprodáno“.

V první vážnější šanci utkání se objevila už po dvou minutách hry Viktorka, která se dnes musela obejít bez zraněných Daniela Koláře, Michala Ďuriše a Martina Zemana. Radim Řezník poslal z pravé strany hřiště zpětný centr na penaltu, kde míč efektně i efektivně přiukl patičkou Marek Hanousek Vladimíru Daridovi. Plzeňský středopolař pálil z hranice šestnáctky nad břevno. Po čtvrthodině utkání musel poprvé ukázat svůj brankářský um Matúš Kozáčik, jenž zkrotil ve svých rukavicích nepříjemnou Hušbauerovu střelu k pravé tyči. O minutu později vyzkoušel své střelecké štěstí další sparan, Jiří Jarošík. Tentokrát mohl gólman Viktorky zůstat klidný, míč nabral směr mimo tři tyče. Prakticky vzápětí se po špatné nahrávce Davida Limberského už řítil osamoceně na Kozáčik Léonard Kweuke, ale plzeňský bek svou chybu napravil, kamerunského útočníka dosprintoval á la Usain Bolt a v poslední chvíli mu balón z kopačky sebral. Minutu nato se málem znovu potvrdilo nepsané pravidlo o tom, že kdo branku nedá, vzápětí inkasuje. Brilantní přihrávka Jakuba Hory na rozběhnutého Františka Rajtorala stála u počátku gólové šance Viktorky. „Rajty“ ale v souboji tváří tvář sparanskému brankáři neuspěl. TomᚠVaclík byl prakticky okamžitě u plzeňského záložníka, který tak mohl míč napálit pouze do něj. Ve 26. minutě si vyměnili balón na vápně Marek Hanousek a Vladimír Darida. Druhý jmenovaný se následně do „kulatého nesmyslu“ opřel, ale jeho dělovka skončila vedle pravé tyčky. Ve 36. minutě se do šance protlačil po několikrát tečovaném Horváthově centru z levé strany Marek Bakoš. Slovenský reprezentant, který měl míč na dlouhou nohu, bránu netrefil. Šest minut před koncem poločasu byl ve vápně Sparty faulován Hušbauerem pronikající David Limberský a sudí Radek Matějek ukázal na značku penalty. Jaký jiný fotbalista by se měl tohoto úkolu ujmout než kapitán týmu? A Pavel Horváth opět ukázal, že proti jeho penaltám nikdo nic nesvede. TomᚠVaclík plachtil marně, „Horvi“ napálil balón do šibenice a odstartoval plzeňské oslavy. 1:0. Minutu před koncem první půle se pokusil o vyrovnání Kweuke, ale pozorný Kozáčik schoval míč ve své náruči.

Druhý poločas odstartovali aktivněji viktoriáni, kteří se několikrát tlačili do zakončení. K přímému ohrožení sparanské svatyně se však nedostali. V 57. minutě po faulu na Marka Bakoše pálil z přímého kopu z pětadvaceti metrů Horváth. Zamířil parádně, ale stejně skvěle zasáhl vydařenou robinsonádou TomᚠVaclík. O pět minut později střílel ze střední vzdálenosti po rohu Sparty Manuel Pamič. Branku domácích ale netrefil. V zámezí skončila o pár chvil později také hlavička Pavla Kadeřábka, která přišla po Přikrylově centru. V 74. minutě  se před plzeňským vápnem uvolnil Václav Kadlec a prodral se do šestnáctky. Zakončení mu však určitě nevyšlo podle představ, vystřelil vnějším nártem a míč doputoval do ochozů. O deset minut později nebezpečně střílel František Rajtoral. Mířil na přední tyč Vaclíkovy branky, ale míč se rozhodl pro cestu mezi diváky.

Ve druhé polovině utkání, která byla na gólové příležitosti o poznání chudší než ta první, žádná branka nepadla, a tak se mohli z vítězství radovat společně se zaplněnou Doosan Arénou fotbalisté Viktorky. Bodově se tak dotáhli na Spartu, oba dva soupeři mají na svém kontě shodně po šestnácti bodech.

FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 1:0

Poločas: 1:0
Branka: 39. Horváth z penalty
ŽK: Řezník, Fillo - Pamič, Kadlec, Pavelka, Hušbauer, Kweuke
Rozhodčí: Radek Matějek - Jan Paták, Josef Košec
Diváci: 11 722 (vyprodáno)
Viktoria Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida (87. Ševinský) - Rajtoral, Hanousek, Hora (90. Hejda) - Bakoš (70. Fillo). Trenér Pavel Vrba.
Sparta Praha: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Přikryl (82. Grajciar), Pavelka, Hušbauer, Krejčí (56. Kadeřábek) - Kweuke, Kadlec (75. Balaj). Trenér Vítězslav Lavička.