Viktorka ve šlágru kola porazila Olomouc a vyhoupla se do čela ligové tabulky

14. kolo / Neděle 11. 11. 2012, 20:00 / Doosan Aréna

(2:0)

SK Sigma Olomouc

Kozáčik - Limberský, Řezník, Procházka, Čišovský - Zeman (81. Malakyan), Horváth, Kolář (66. Hora), Darida, Ďuriš - Bakoš (87. Hejda)

Zlámal – Rossi, Dreksa (77. Šindelář), Škerle (C), Vepřek – Pospíšil, Hořava, Ordoš – Petr (87. Schulmeister), Klesnil (60. Doležal), Navrátil

Branky: 11. Kolář, 37. Darida, 71. Hora Rozhodčí: J. Jech - O. Pelikán, R. Hájek ŽK: 78. Zeman

Diváci: 10238

V neděli večer sledovala česká fotbalová veřejnost jedno jediné místečko v republice. Tím byly Štruncovy sady, kde se uskutečnila bitva mezi vedoucí Sigmou Olomouc a Viktorií Plzeň, která se se mohla po finálním hvizdu šlágru 14. kola vyšvihnout do čela Gambrinus ligy právě místo svého soka. Nepsané pravidlo o tom, že vítězná sestava se nemění, nemohl v klání proti Hanákům dodržet Pavel Vrba, který se nemohl oproti střetnutí s Hapoelem spolehnout na služby nemocného Davida Štípka. Na jeho místě nastoupil poprvé v základní sestavě Plzeňanů Martin Zeman, který tak dostal od plzeňského kouče krásný dárek ke svému svátku.

V neděli večer sledovala česká fotbalová veřejnost jedno jediné místečko v republice. Tím byly Štruncovy sady, kde se uskutečnila bitva mezi vedoucí Sigmou Olomouc a Viktorií Plzeň, která se se mohla po finálním hvizdu šlágru 14. kola vyšvihnout do čela Gambrinus ligy právě místo svého soka. Nepsané pravidlo o tom, že vítězná sestava se nemění, nemohl v klání proti Hanákům dodržet Pavel Vrba, který se nemohl oproti střetnutí s Hapoelem spolehnout na služby nemocného Davida Štípka. Na jeho místě nastoupil poprvé v základní sestavě Plzeňanů Martin Zeman, který tak dostal od plzeňského kouče krásný dárek ke svému svátku.

Ve třetí minutě sledovala zaplněná Doosan Aréna první vážnější příležitost střetnutí. Pavel Horváth poslal z přímého kopu do šestnáctky hostů střílený centr, na který nakonec nikdo dosáhnout nedokázal. I tak ale Zdeňku Zlámalovi v brance hostů zatrnulo. Míč totiž skončil těsně vedle levé tyče. V 11. minutě utkání explodovaly ochozy ve Štruncových sadech nadšením. David Limberský nacentroval vnějším nártem do olomouckého vápna, kde nejvýše vyrostl Daniel Kolář a hlavou uložil balón tam, kam patří. Za záda hostujícího gólmana. Viktorka se tak ujala jednobrankového vedení. O čtvrthodinu později vyzkoušel své střelecké štěstí z hranice vápna David Limberský. Jedovatý pokus plzeňského beka vyrazil Zlámal pouze před sebe, ale následně zaúřadovala olomoucká defenzíva. Ta měla vzápětí o poznání více práce s Danielem Kolářem. Středopolař Viktorie vlétl před branku Hanáku a zpětně přihrál na penaltu do míst, kde číhal Michal Ďuriš. Slovenský reprezentant i s přispěním teče jednoho z bránících hráčů svatyni Sigmy netrefil. Olomouc odpověděla svou první střelou v utkání. Ve 29. minutě se po standardní situaci protlačil k zakončení hlavou Michal Ordoš, nejlepší střelec ligy. Čisté konto Matúše Kozáčika, který bez sebemenších problémů schoval míč ve svých rukavicích, ohrozit nemohl. Do další šance utkání se vřítil po dvaatřiceti minutách Vladimír Darida, jenž zakončoval po zpětné nahrávce na vápno od Radima Řezníka. Bohužel neuspěl, nebo Zlámal vyrazil míč mimo tři tyče. Stejně dopadl se svým střeleckým pokusem z vápna na druhé polovině hrací plochy TomᚠHořava. Matúš Kozáčik si připsal svůj druhý úspěšný zásah. Ve 37. minutě nastartoval u levé postranní čáry svůj motor Martin Zeman, upláchl hostující obraně a následně přihrával do šestnáctky. Tam se míč několikrát odrazil, až si nakonec našel pravou placírku Vladimíra Daridy. Plzeňský talent ho následně z první neomylně nasměroval k levé tyči, rozvlnil sí za Zlámalovými zády a následně se na ukazateli skóre rozsvítil výsledek 2:0. O zkorigování výsledku se o chvíli později pokusil Jan Navrátil. Ani on proti jedničce Viktorky neuspěl.

V úvodních minutách druhého poločasu létal do šestnáctky Olomouce jeden nebezpečný balón za druhým. Bohužel u něj byli vždy blíže Hanáci. Nakonec tedy jako první po návratu z kabiny mohli udeřit hosté. Po Vepřekově centru z levé strany hřiště v 58. minutě hlavičkoval před gólmanem Viktorky osamocený Michal Ordoš. Zamířil nad břevno. Viktoriáni zahrozili až v 68. minutě, když se centrovaný míč do vápna odrazil k Michalu Ďurišovi, který ho z patnácti metrů napálil do středu brány. Zdeněk Zlámal zasáhl úspěšně. V 71. minutě už byl olomoucký gólman bezmocný. Po parádním centru Michala Ďuriše se na malém vápně zjevil Jakub Hora, jenž krátce předtím nahradil v sestavě Daniela Koláře, a hlavou přidal třetí gól Viktorky v utkání. Dočkal se tak svého premiérového zásahu v plzeňských barvách v Gambrinus lize. Odpovědí Sigmy byl centr před Matúše Kozáčika. Ve skrumáži před plzeňskou brankou se sice nejlépe zorientovali Hanáci, ale míč nasměrovali do zámezí. A Jakub Hora se mohl vzápětí zapsat do statistik podruhé. Jeho dělovka však byla sražena na rohový kop. V poslední minutě mohl ještě zkorigovat výsledek před Kozáčikem zcela osamocený Ordoš, ale svou pověst kanonýra nepotvrdil. Vypálil vysoko nad branku.

Šlágr kola, kterému kralovali kromě plzeňských fotbalistů i jejich úžasní fanoušci, se tak stal kořistí Západočechů. Díky vítězství 3:0 nad Olomoucí si Viktorka zajistila zisk tří bodů, který ji posunul do čela ligové tabulky. Plzeňané nyní vévodí Gambrinus lize s náskokem jednoho bodu před pražskou Spartou.

FC Viktoria Plzeň - SK Sigma Olomouc 3:0