Vstup do Evropy na jedničku! Viktoria porazila Dinamo Minsk 2:0

1. kolo / Čtvrtek 17. 9. 2015, 19:00 / Doosan Arena

(1:0)

FC Dinamo Minsk

Kozáčik – Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský – Hrošovský, Vaněk – Kopic, Hořava (90. Kučera), Kovařík (74. Petržela) – Ďuriš (83. Holenda)

Gutor – Běgunov, Politevič, Bangura, Vitus – Adamovič, Korzun, Voronkov (78. Tigorev), Neacsa (73. Rasadkin) – Bečiraj, Korytko (60. Jarocki)

Branky: 36. Hořava, 75. Petržela, ŽK: Baránek, Kopic – Politevič, Neacsa, Korzun, Rozhodčí: M. Avram – V. Avram, Urzica (všichni Rumunsko)

Diváci: 10 784

Čtvrteční večer se nejen na stadionu ve Štruncových sadech ale po celé západočeské metropoli nesl ve znamení obnovené premiéry Viktorie v základní skupině Evropské ligy. Zaplněné ochozy Doosan Areny viděly v sobotu duel šampionů z Plzně a běloruského vicemistra Dinama Minsk.

Hned ve čtvrté minutě zaznamenali hosté náznak šance. Míč do běhu dostal útočník Korytko, zaskočen situací si ovšem předkopl míč daleko před sebe a Matúš Kozáčik neměl problém balón v pohodě sebrat ze země. Už první minuty naznačovaly, jakým herním projevem se bude chtít soupeř Viktorie prezentovat. Zatímco Plzeň se snažila trpělivě kombinovat, Minsk spoléhal na důslednou obranu a rychlé protiútoky. Dobývání branky Dinama trvalo až do 28. minuty, právě v tuto dobu přerušili tlak Viktorie a nebezpečně centrovali do jejího vápna. Ač to v ochozech Doosan Areny dvakrát zahučelo, skončilo pouze u náznaků šancí. Stejně tak jako o čtyři minuty později, kdy po rohovém kopu hlavičkoval Jan Baránek. Ve 39. minutě už ale bylo na celém západě Čech veseleji. Rohový kop na přední tyč prodloužil Václav Procházka hlavou do bezprostřední blízkosti branky. Tím zjevně zaskočil celou obranu Minsku, protože možnost zakončit měli hned tři viktoriáni. Trknout míč za gólmana Hutara se podařilo Tomáši Hořavovi, který tak otevřel skóre utkání – 1:0! V samotném závěru poločasu ještě tvrdě pálil Rajtoral, na skóre to ale nic nezměnilo.

V úvodu druhé půle plály na trávníku emoce, nejdřív Baránek hasil chybu ve středu pole pouze za cenu žluté karty, plzeňskému publiku se pranic nelíbily ani další výroky rozhodčího Avrama. V 58. minutě přetavil skvělé přenesení hry na pravou stranu Ďuriš v nebezpečnou střelu. Gólman Hutar ale jeho přízemní pokus vykopl. Další gólové příležitosti přišly po hodině hry, pokusy Vaňka, Procházky nebo Kopice ale kýžené gólové vyústění nepřinesly. Posledně jmenovaný navíc od rozhodčího vyfasoval žlutou kartu za údajné nasimulování pádu. V 73. minutě se na trávníku objevil první z čerstvých mužů v červeno-modrém dresu. Byl jím Milan Petržela, který nahradil Jana Kovaříka. Hned první akce vyšla Petrželovi na výbornou. Na kombinaci s Rajtoralem navázal dokonalým postavením obránců Dinama do rolí statistů a tvrdou střelou o tyč zvýšil na 2:0. Ve dvaaosmdesáté minutě odešel ze hřiště Michal Ďuriš, jehož místo zaujal Jan Holenda. Čtyři minuty před koncem zápasu střílel tvrdě Kopic, míč z jeho kopačky ale zamířil vedle pravé tyče. V úplném závěru si svou premiéru v základní skupině Evropské ligy odbyl TomᚠKučera, jenž vystřídal střelce první branky Tomáše Hořavu. Po uplynutí nastavených čtyř minut, ve kterých viktoriáni drželi míč pod kontrolou, dal definitivní tečku vítěznému zápasu sudí Avram.

Viktoria Plzeň porazila Dinamo Minsk na úvod základní skupiny 2:0 a může se radovat ze zisku tří bodů do pohárové tabulky.