Vzájemné zápasy s Mladou Boleslaví řečí čísel a pohledem archivu

14. kolo / Sobota 19. 11. 2011, 18:20

3:2

(3:1)

FK Mladá Boleslav

Branky: 14. a 34. Bakoš, 37. Jiráček - 24. Procházka, 90. Johana ŽK: Petržela - Štohanzl, Janíček, Rolko Rozhodčí: Jaroslav Bílek - Kryštof Mencl, Dušan Pospíšil Diváci: 5 835

Již páté vzájemné letošní měření sil absolvují v sobotu plzeňští fotbalisté s Mladou Boleslaví. Dva zápasy se nesly v duchu čtvrtfinále Ondrášovka cupu, jedno se hrálo v rámci Gambrinus ligy a zatím poslední utkání se hrálo ve Štruncových sadech v červenci o Superpohár. Vítězem se stali svěřenci trenéra Pavla Vrby, kterým se podařilo získat tuto trofej na druhý pokus.

Ve 14. ligovém kole přivítali viktoriáni v domácím prostředí ambiciózní Mladou Boleslav, které před výkopem sobotního střetnutí patřilo v tabulce Gambrinus ligy čtvrté místo a měla na svém kontě o bod více než Viktoria. Pavel Vrba před tímto důležitým duelem mohl počítat se všemi svými svěřenci, marodka plzeňského celku byla prázdná. O tom se ale ani nesnilo kouči hostů Miroslavu Koubkovi, který se musel obejít hned bez několika zraněných hráčů a distancovaného Jasmina Ščuka.

Dnešní utkání bylo také ve znamení jubileí. Pavel Vrba, kouč Plzeňanů, odtrénoval proti Mladoboleslavským své sté utkání v pozici hlavního trenéra v nejvyšší české soutěži. Plzeňský kapitán dosáhl ještě na vyšší metu. Pavel Horváth v sobotu večer odkopal svůj 350. zápas v Gambrinus lize.

Už od prvních minut střetnutí se dnes hrála velmi ofenzivní podívaná. Ve třetí minutě hry vyzkoušel své střelecké štěstí ex-plzeňský Václav Procházka, jenž nyní hají boleslavské barvy. Z dvaceti metrů zacílil vysoko nad branku. Dvě minuty nato se opřel do míče svou levačkou Pavel Horváth. Miroslav Miller v bráně hostů proti jeho parádnímu zakončení ze třiceti metrů, které směřovalo pod břevno, vytasil velmi dobrý zákrok a vyrazil balon na rohový kop. Boleslav odpověděla pokusem Ondřeje Kúdely. Ten však směřoval do středu branky a plzeňský gólman si připsal svůj první úspěšný zásah. Ve 14. minutě vysunul Pavel Horváth nezištnou nahrávkou do kontru Marka Bakoše, který se v souboji s Petrem Johanou dostal k míči a z hranice šestnáctky trefil přesně k tyči. Vyběhnuvší Miroslav Miller nestihl proti jeho zakončení zakročit. Viktoria tak po necelé čtvrthodině utkání vedla 1:0. O pět minut později úspěšně zasáhl Roman Pavlík. Po sérii krátkých přihrávek před plzeňským vápnem do šance pelášil Ondřej Zahustel, ale brankář Viktorie byl u míče o chvilku dříve a boleslavskému středopolaři ho prakticky sebral z kopaček. Ve 24. minutě bylo vyrovnáno. Po faulu Davida Bystroně na Radka Šírla dostala Mladá Boleslav výhodu přímého kopu z pětadvaceti metrů. K míči se postavil Václav Procházka a svou přesnou technickou střelou k levé tyči Pavlíkovy svatyně nedal plzeňskému brankáři šanci. Po půlhodině hry pálil po zpětné Kolářově nahrávce na penaltu Milan Petržela, ale z „voleje“ nasměroval míč nad břevno. O tři minuty později se Viktorka mohla ujmout vedení. Po Petrželově centru zakončoval rybičkou z bezprostřední blízkosti Marián Čišovský, ale nastřelil pouze břevno. Co se nepodařilo slovenskému stoperovi, dokonal o minutu později jeho krajan z útoku. Pavel Horváth zkusil z pětadvaceti metrů boleslavského brankáře přelobovat, míč skončil opět na břevně, ale dobíhající plzeňský střelec Marek Bakoš ho vzápětí uklidil do sítě. 2:1 pro Viktorku. Mladoboleslavští byli v šoku. Ten určitě podpořil ve 37. minutě Petr Jiráček, který po přihrávce Daniela Koláře běžel sám na Millera a zakončením k pravé tyči navýšil vedení Plzeňanů na 3:1. Pět minut před koncem prvního poločasu hlavičkoval v dobré pozici David Limberský, ale branku hostů netrefil. Už to vypadalo, že Mladá Boleslav vzápětí povstane z popela jak bájný Fénix. Jan Chramosta ještě do konce poločasu stihnul dostat míč za Pavlíkova záda, ale radost ze vstřelení branky mu pokazilo jeho ofsajdové postavení.

Hned v úvodní minutě druhého poločasu se dostal k zakončení hlavou Marek Bakoš. Branku hostů ale tentokrát neohrozil, hlavičkoval nepřesně. Minutu nato po Petrželově centru znovu zazlobil boleslavskou defenzívu kanonýr ze Slovenska. Střela z malého vápna však přívlastek branková nedostala, nebo skončila nad břevnem. A do třetice Marek Bakoš. Mimo tři tyče však směřoval míč i po jeho zakončení z přímého kopu ze dvaceti metrů. V 56. minutě vyslal dělovku z necelých třiceti metrů Radek Šírl. Roman Pavlík ale mohl zůstat klidný, třicetiletý bek hostů vystřelil nepřesně. V následných minutách se hrálo povětšinou ve středu hřiště a diváci ve Štruncových sadech se nějaké výraznější šance dlouho nedočkali. Až v 79. minutě se do příležitosti dostal po centru před Millerovu bránu Michal Ďuriš. Jen centimetry ho dělily od toho, aby uložil míč do boleslavské sítě. Sedm minut před koncem utkání vzplanuly vášně v plzeňském vápně. Adrian Rolko totiž vstřelil branku, která ale nebyla pro jeho postavení v ofsajdu uznána, což se boleslavskému stoperovi nepozdávalo. Minutu před koncem zápasu ještě zakončoval Michal Ďuriš. Bránu hostů netrefil. To se však povedlo v 90. minutě na druhé straně hřiště Petru Johanovi. Po závaru v plzeňském vápně se míč dostal po přihrávce Procházky až ke zkušenému obránci, který z bezprostřední blízkosti snížil na 3:2. Johanova branka již však nic na výhře Viktorky nezměnila, o pár vteřin později ukončil rozhodčí Bílek utkání.

FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 3:2