Vzájemné zápasy s Jihlavou řečí čísel a pohledem archivu

16. kolo / Pondělí 26. 11. 2012, 18:00 / Doosan Aréna

(1:0)

FC Vysočina Jihlava

Kozáčik - Řezník, Ševinský, Čišovský, Rajtoral - Horváth, Darida, Štípek (80. Zeman), Hora (64. Malakyan), Ďuriš - Bakoš (89. Černý)

Blažek - Obert, Šourek, Tlustý, Josl - Rada, Masopust (74. Kosák), Kučera, Jungr, Vaculík - Sedláček (81. Gavrić)

Branky: 23. Bakoš Rozhodčí: L. Kovařík - T. Kovařík, J. Kříž ŽK: 49. Bakoš, 52. Čišovský, 77. Ďuriš - 30. Josl, 74. Vaculík

Diváci: 9862

Mistrovské souboje plzeňské Viktorie s Jihlavou v dávnější fotbalové historii neexistovaly, oba kluby startovaly až do počátku nového století v rozdílných soutěžích. Zatímco Viktoria ve své historii střídala druholigovou éru s prvoligovou, Jihlava se do nějaké vyšší soutěže probojovala až v roce 2000.

V posledním klání Gambrinus ligy v roce 2012 přivítala Viktorka prvoligového nováčka z Jihlavy. Ve střetnutí s klubem z Vysočiny se musel Pavel Vrba obejít bez vykartovaných Davida Limberského a Václava Procházky. Dále se nemohl spolehnout ani na služby zraněných Daniela Koláře a Marka Hanouska. Naopak v pondělní dohrávce šestnáctého ligového kola už mohl nastoupit František Rajtoral. Velká marodka trápila také soka Západočechů, který se musel obejít bez kanonýra Stanislava Tecla a špílmachra Václava Kolouška.

Úvodní střelecký pokus klání, který směřoval mezi tři tyče, si připsala ve 12. minutě Jihlava. Postaral se o něj Marek Jungr, který pálil z necelých pětadvaceti metrů. Matúš Kozáčik si s jeho nepříjemnou ranou poradil a vyrazil ji na roh. Po něm se do míče znovu opřel aktivní Jungr, jenž dělovkou z rohu velkého vápna málem přepůlil pravou tyč plzeňské svatyně. Viktorka odpověděla o tři minuty později hlavičkou Marka Bakoše, která následovala po Horváthově centru. Slovenský reprezentant hlavičkoval nad břevno. Ve 23. minutě utkání se prosadil viktorián s třiadvacítkou na dresu. Marek Bakoš tentokrát po standardní situaci z poloviny hřiště, kterou rozehrál kapitán Plzeňanů Horváth, upláchl svému strážci v jihlavském dresu a hlavou balón nasměroval za záda bezmocného Jaromíra Blažka. 1:0 pro Viktorku! O minutu později se pokusil navýšit vedení Viktorie Pavel Horváth, ale branku hostů jen těsně minul. O poznání přesněji mířil na druhé polovině hřiště bývalý plzeňský hráč, který nyní hají čest a slávu Jihlavy. LukᚠVaculík si však svou tvrdou střelou z hranice šestnáctky na připraveného gólmana Viktorie nepřišel. Kozáčik schoval míč ve své náruči. Ve 37. minutě zkoušel Blažkovu pozornost přímo z rohového kopu Pavel Horváth. Zkušený brankář Jihlavy míč vyboxoval před sebe a následoval závar ve vápně Jihlavských. Vítězně z něj nakonec vyšla defenzíva hostů. O minutu později se po geniální nahrávce Vladimíra Daridy řítil sám na Blažka Michal Ďuriš, ale jednička Vysočiny jeho střelu na zadní tyč vykopla a vzápětí ukryla ve svých rukavicích. Dvě minuty před koncem poločasu se do „kulatého nesmyslu“ opřel na vápně Viktorie TomᚠSedláček. Jihlavský útočník zacílil nad břevno.

Do druhé půle vstoupili aktivněji viktoriáni. David Štípek si v 50. minutě utkání udělal slalomové tyčky z dvou obránců Jihlavy a následně zakončoval z patnácti metrů levačkou. Technický pokus talentovaného hráče skončil na spojnici tyčky a břevna! Nádhernému fotbalovému momentu chyběla k dokonalosti pouze branka. Osmělili se také hosté. Ve skluzu zakončoval mimo branku Viktorie na vápně osamocený LukᚠMasopust. Vzápětí střílel nebezpečně z šestnáctky u druhé brány Michal Ďuriš. I on zamířil mimo tři tyče. A nepřesná střela do třetice. Tentokrát byl jejím autorem TomᚠSedláček. O vyrovnání se pokusil proti svému bývalému klubu v 63. minutě TomᚠRada. I jeho zakončení přesnost postrádalo. O pět minut později lapil rozehrávku hostů Pavel Horváth, míč popotáhl a poté ho předložil do brankové příležitosti Marku Bakošovi. Útočník Viktorky svůj druhý zásah v utkání nepřidal, Jaromíra Blažka z bezprostřední blízkosti překonat nedokázal. V gól poté nepřetavil svou střelu ze dvaceti metrů ani Vladimír Darida. V závěrečných minutách utkání začala hrát Jihlava velmi aktivně a několikrát Viktorii dostala pod tlak. Z něj vytěžila v 86. minutě střelu Tomáše Kučery, která skončila vedle levé tyčky. O minutu později zakončil brejk Vysočiny Marek Jungr, ale Matúš Kozáčik předvedl efektní i efektivní robinsonádu. Z otočky zkusil o pár chvil později své střelecké štěstí také Peter Gavrič, ale nemířil přesně. V 90. minutě udeřili Západočeši. Po centru Martina Zemana se zavěsil do vzduchu Edgar Malakyan, který se stejně jako předchozí jmenovaný dostal na hrací plochu až v průběhu zápasu. Blažek musel rychle k zemi, ale nakonec se mu podařilo přesnou hlavičku arménského mládežnického reprezentanta vytěsnit mimo bránu. V poslední minutě utkání se na hřišti objevil ještě Daniel Černý. Tento osmnáctiletý fotbalista, jenž nahradil Marka Bakoše, si připsal svůj debut v nejvyšší české soutěži. O minutu později již sudí klání Viktorky s Jihlavou ukončil.

Viktorka ve svém posledním prvoligovém představení v letošním roce zvítězila nad Jihlavou a pojistila si tak svou pozici na prvním místě. Během zimní pauzy se tak budou moci všichni viktoriáni kochat pohledem na tabulku Gambrinus ligy.

FC Viktoria Plzeň - FC Vysočina Jihlava 1:0