Puma banner vlevo
Vstupenky Olympiacos
Před padesáti lety postoupilo béčko Škody do třetí ligy
06.06.2019
P. Hochman
Novinky

Před padesáti lety postoupilo béčko Škody do třetí ligy

Je to už půl století, kdy se zrodil jeden pozoruhodný úspěch fotbalistů tehdejší Škody Plzeň, na který by se nemělo v historii Viktorie zapomenout. Psal se rok 1969. První mužstvo na jaře bojovalo ve druhé lize o návrat do nejvyšší soutěže a rezerva zápolila v divizi. A nutno říci, že velice úspěšně. V červnu postoupila do nově vytvořené III. ligy, které se rovněž říkalo Zemská liga.

Přibližme si některé zápasy úspěšného jara trochu podrobněji. V zimní přestávce sezony 1968/1969 bylo ve Štruncových sadech hodně optimismu. První mužstvo vedlo II. ligu před Bohemians a postupové ambice byly velice reálné. Béčko přezimovalo v divizi s náskokem tří bodů před Viktorií Žižkov a parta složená z odložených ligových borců doplněných nadějným mládím předváděla pod vedením trenéra Vladimíra Perka už na podzim pohledný fotbal.

Jaro zahájilo béčko doslova impozantně. Na úvod smetlo tachovskou Duklu 3:1, když góly vstřelili Bouda, Kamír a Hödl. V dalším kole vyhrálo v Písku nad další Duklou hladce 3:0 (Hödl 2, Bouda) a když doma rozstřílelo 4:1 Humpolec, věnovaly i noviny týmu větší pozornost. „Béčko Škody podalo výborný výkon. Dominovali stoper Lopata, obránce Kraus a Pleško v záloze. O branky se podělili Pokorný 2 a Pleško 2,“ napsala tehdy Pravda. Mužstvo si zahrálo i mezinárodní zápas. Do Plzně přijel TSV Mnichov a plzeňská rezerva ho vyklepla 3:1.

A už tady bylo plzeňské divizní derby s Lokomotivou. To byly většinou boje na ostří nože, kdy si oba rivalové nic nedarovali. Bylo tomu tak i tentokrát. Přestože béčko Škody vedlo divizi stále o tři body a Lokomotiva sídlila ve spodní polovině tabulky, chvílemi se dokonce zdálo, že bojuje o záchranu, skončilo utkání 1:1. Gól dal Bouda a za Lokomotivu střílel hokejový obránce Valenta. V dalším kole přijel do Plzně soupeř z nejtěžších – druhá Viktoria Žižkov. Na hřišti dominoval Zdeněk Böhm, stmelil a dirigoval hru domácích a nakonec vstřelil i rozhodující gól utkání a Plzeň zvítězila 1:0.

V tabulce mělo béčko čtyřbodový náskok právě před Žižkovem a začalo se otevřeně hovořit o tom, že by se měla v další sezoně v Plzni hrát III. liga. Po bezbrankové remíze v Přibrami s Baníkem přišlo vítězství nad VS Tábor 3:0 (Böhm, Pokorný, Bouda), ale v dalším zápase se dostavila nečekaná prohra doma 1:2 s Královým Dvorem. Když mužstvo následně padlo opět 1:2 v Sušici s Duklou, mělo už před Žižkovem jen jednobodový náskok. Dvě prohry za sebou pak odnesl Pelhřimov, který béčko Škody deklasovalo 6:2 (Böhm 2, Bouda 2, Hödl a vlastní).

Remíza 1:1 (Pokorný) s Duklou Hraničář České Budějovice znamenala jistotu postupu. V posledním kole sice béčko prohrálo v Táboře s rezervou Dukly 0:1, přišlo o první místo, ale druhá příčka dva body za Žižkovem znamenala postup do III. ligy. Tak vysoko rezerva klubu nikdy v historii nebyla. Připomeňme si sestavu z předposledního utkání s Duklou České Budějovice: Hop – Zelenka, Kraus, Lopata, Mudra – Koželuh, Korelus, Pleško – Pokorný, Böhm, Bouda.

Jaké byly příčiny tohoto úspěchu? V první řadě se podařilo Vladimíru Perkovi sestavit výborný a po všech stránkách vyvážený kolektiv. Trenér áčka Vlastimil Chobot nevyužíval některé hráče širšího kádru, jako například Jiřího Lopatu, Zdeňka Böhma, Jiřího Hopa, Bohumila Mudru nebo Jaromíra Pokorného. A člen Klubu ligových kanonýrů se 130 vstřelenými góly Vladimír Perk odloženým borcům dokázal najít ve svém mužstvu odpovídající posty. Například vyhlášeného střelce Jiřího Lopatu postavil na místo stopera a fungovalo to dokonale.

Po letech na úspěch vzpomíná člen hráčského kádru Václav Liška, který za Škodu hrál od žáků, zahrál si za ni i dorosteneckou ligu a po návratu z vojny se v roce 1968 stal členem béčka. „Přišel jsem do výborného týmu, ve kterém byly škodovácké ikony. Lopata, Mudra, Beránek, Hop, Böhm. To všechno byli nejen výborní hráči, ale i skvělí lidé. My mladí jsme je doplňovali a dohromady se vytvořil perfektní kolektiv. Jirka Lopata organizoval defenzivu, hru tvořil Zdeněk Böhm a směrem dopředu řádili Bouda, Hödl, Krušina, někdy přišli z áčka Pokorný, Kamír, Bakič nebo Sudík. Trenér Perk byl takový praktik, vycházel hlavně ze svých bohatých hráčských zkušeností, ale hrálo se nám pod ním dobře. Postoupit jsme chtěli a to se nám podařilo.“ Vedoucího mužstva dělal bývalý hráč áčka Josef Strejček.

Jen pro připomenutí: první mužstvo Škody podzimní vedoucí postavení ve II. lize neudrželo, trenéra Vlastimila Chobota v zimě totiž vystřídal Karel Kolský, přestalo se dařit, výsledkem byla až pátá příčka a návrat do I. ligy se nekonal. Škoda Plzeň B hrála ve III. lize čtyři roky. V první sezoně 1969/1970 se umístila ze šestnácti účastníků na pěkném 7. místě, v sezoně 1970/1971 byla na 10. místě, v sezoně 1971/1972 na 13. místě, v sezoně 1972/1973 skončila předposlední a sestoupila do divize. Václav Liška byl v kádru béčka Škody do roku 1971, potom přestoupil do Slovanu Karlov. „V roce 1973 jsme s Karlovem postoupili do divize a hned na podzim jsme hráli s béčkem Škodovky, které z III. ligy v létě sestoupilo. Zahrál jsem si proti bývalým spoluhráčům, což bylo takové zvláštní. To už je ale netrénoval Perk ale Švajner.“

Připravil: Pavel Hochman
FOTO (archiv autora): Škoda Plzeň B v roce 1969. Vzadu zleva Václav Liška, Jiří Kraus, Václav Hödl, Bohumil Mudra, Zdeněk Suchomel, Zdeněk Pleško, Jiří Hop. Dole zleva Jaroslav Koželuh, Miroslav Nádherný, Vít Koukolík, Jozef Bakič.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál