Plzeň v prvním jarním kole smetla České Budějovice 6:0

(2:0)

SK Dynamo Č. Budějovice

Kozáčik – Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský (C) – Hrošovský, Vaněk (71. Horváth) – Petržela, Kolář (75. Hořava), Pilař – Mahmutovič (77. Chramosta)

řížek – Janotka, Lengyel, Novák, Hanzlík – Linhart, Kladrubský (C) (85. Hála), Benát – Kalod (67. Funda), Varadi, Škoda

Branky: 6. Petržela, 43. Kolář, 52. Mahmutovič, 57. Rajtoral, 62. Vaněk, 90. Hořava ŽK: 16. Novák (CEB), 60. Škoda (CEB) Rozhodčí: R. Příhoda – D. Hock, P. Vlasjuk

K prvnímu soutěžnímu utkání v roce 2015 nastoupili hráči Viktorie Plzeň v sobotu 21. února. Před zraky domácích fanoušků se jim od 20:15 stalo soupeřem Dynamo z Českých Budějovic. Na hrotu útoku dostal v úvodním zápase druhé poloviny Synot ligy Aidin Mahmutovič, v obranné dvojici pak Roman Hubník s Václavem Procházkou.

Do první velké šance se dostal už po padesáti odehraných vteřinách Mahmutovič, ale napoprvé jeho střelu zblokovala pozorná obrana, druhý jeho pokus se mezi tři tyče nevešel. Viktoria byla od úvodních okamžiků jednoznačně aktivnějším týmem, což se zanedlouho projevilo i na skóre. V probíhající sedmé minutě zápasu poslal nikým nehlídaný Rajtoral míč k Petrželovi, který si před brankou věděl rady a střelou k tyči překonal brankáře Křížka – 1:0. Plzeň pokračovala v kvalitní kombinační hře a nedávala svému soupeři příliš možností k ohrožení Kozáčikovy branky. Když už se Dynamo dostalo na dostřel, jeho hráči nedokázali dát míči potřebnou razanci, jako například Varadi v 19. minutě. Plzeň držela míč, ale vyložených šancí se jí nedostávalo až do 25. minuty zápasu, kdy po pohledné akci zakončoval Aidin Mahmutovič. Míč z jeho kopačky ale zamířil nad břevno. Obraz hry, kdy Plzeň tlačila a Dynamo především bránilo, se nezměnil ani do pětatřicáté minuty, kdy Procházka nejdříve založil šanci přesným míčem na Petrželu, aby se následně pokusil jeho centr do malého vápna poslat do branky. Ale stejně jako po něm střílející Pilař nebyl úspěšný. První vážnější ohrožení čistého konta Matúše Kozáčika přišlo až sedm minut před koncem první půle. S hlavičkou po rozehraném rohovém kopu si ale poradil. Před koncem první půle se ovšem dokázali gólově prosadit Plzeňané. Petržela skvěle potáhl míč po pravé straně, aby následně přenesl hru na Mahmutoviče. Ten následně krásně přihrál na druhou branku zápasu Danielu Kolářovi. Viktoria střelou do šatny stanovila skóre prvního poločasu na 2:0.

Na úvod druhé pětačtyřicetiminutovky zaměstnal Křížka střelou ze střední vzdálenosti Vaněk. Na druhé straně musel zůstat pozorný Kozáčik, který likvidoval načasovaný náběh explzeňáka Varadiho. Horko ovšem bylo především před brankou Českých Budějovic, viktoriáni v 52. minutě skvěle vystihli rozehrávku soupeře a ke Křížkovi se blížila dvojice Mahmutovič s Pilařem. Plzeňský záložník sice obešel brankáře, ale ve chvíli, kdy už mohl střílet, posunul míč k Mahmutovičovi. Bosenský střelec tak otevřel svůj plzeňský gólový účet a zvýšil tak na 3:0! Neuběhlo ani pět minut a u postranní čáry si vyměnili míč Petržela s Pilařem. Do velkého čtverce si následně našel cestu Fratnišek Rajtoral, který pasoval obránce Dynama do role statistů a střelou „pod víko“ nedal gólmanovi hostí šanci – 4:0. Na bránu Budějovic se valil útok za útokem, Pilařovu střelu zblokovali obránci, Vaněk byl ve střelecké pozici zastaven faulem. A byla to právě plzeňská dvacítka, která si vzala na starost přímý kop pět metrů za hranicí velkého vápna. Cestu míče do branky nezastavila zeď Budějovických ani plachtící brankář. Fanoušci Viktorie se v 62. minutě dočkali vzývaného „bůra“. O pět minut později nebezpečně pálil s chutí hrající Mahmutovič, jeho pokus ale minul pravý horní růžek českobudějovické svatyně. V 71. minutě tleskala celá Doosan Arena prvnímu střídání v plzeňských barvách. Namísto Patrika Hrošovského vyběhl na hřiště Pavel Horváth. A byl to právě on, kdo minutu nato zaměstnal přízemní střelou brankáře hostí. Druhé střídání přišlo zanedlouho, Daniela Koláře nahradil TomᚠHořava. V 75. minutě si viktoriáni doslova „vyukali“ levou stranu budějovické obrany, Pilařova střela ovšem gólem neskončila. Stejně jako bomba Mahmutoviče, pro kterého to byly poslední okamžiky na trávníku, v 77. minutě ho vystřídal Jan Chramosta. Zbylou čtvrthodinku strávili viktoriáni na polovině soupeře a dali tak svým fanouškům příležitost k oslavě šesti vstřelených branek. V úplném závěru se totiž po ekvilibristické přihrávce Limberského opřel do míče Hořava a uštědřil Budějovicím šestý zásah.

V 17. kole Synot ligy západočeský celek svého soupeře jednoznačně přehrál, což dokázal vyjádřit i v celkovém skóre. Šest střelců zajistilo Viktorii bezproblémové vítězství nad Českými Budějovicemi a prodloužení stoprocentní bilance v domácích podmínkách.