VIDEO. Viktorka rozhodla o výhře nad Dynamem pět minut před koncem

26. kolo / Pátek 3. 5. 2013, 20:15 / Doosan Aréna

(2:0)

SK Dynamo Č. Budějovice

Kozáčik – Limberský, Procházka, Čišovský, Řezník – Horváth, Darida – Rajtoral (57. Ďuriš), Kolář (88. Hejda), Kovařík (71. Tecl) – Bakoš

Křížek (11. Daněk) – Hanzlík, Lengyel, Machovec, Klesa – Wermke (73. Javorek), Benát, Rýdel, Sandro – Linhart (83. Řezníček), Táborský

Branky: 10. a 23. Darida, 85. Řezník - 51. Linhart, 60. Táborský Rozhodčí: K. Hrubeš - I. Nádvorník, P. Vysloužil (M. Nenadál) ŽK: 84. Linhart, 90. Hanzlík

Diváci: 9622

V pátek večer vstoupila Viktorka do 26. ligového kola, když v domácím prostředí přivítala České Budějovice. Utkaly se tak dva celky z odlišných konců tabulky. Viktorii totiž náleží příčka první, naopak jihočeské Dynamo zatím ve svých rukou drží sestupového černého Petra, nebo se pohybuje na místě šestnáctém.

V pátek večer vstoupila Viktorka do 26. ligového kola, když v domácím prostředí přivítala České Budějovice. Utkaly se tak dva celky z odlišných konců tabulky. Viktorii totiž náleží příčka první, naopak jihočeské Dynamo zatím ve svých rukou drží sestupového černého Petra, nebo se pohybuje na místě šestnáctém.

Už před samotným kláním zaburácel tribunami Doosan Arény potlesk a v plzeňském kotli se objevilo úžasné choreo s nápisem Hrdina našich otců, legenda jejich synů. Fanoušci Viktorie tak poděkovali jedné z fotbalových legend západočeského celku, Jiřímu Sloupovi. Bývalý plzeňský fotbalista totiž oslavil poslední dubnový den životní jubileum, na což samozřejmě nemohli viktoriáni zapomenout. Všechno nejlepší mu popřáli jak zaplněné ochozy stadionu, tak představitelé Viktorky.

Nyní však již k samotnému dění na hrací ploše. Do první výraznější šance zápasu se dostal v deváté minutě hry Marek Bakoš, který tváří v tvář Křížkovi napálil míč do pravé tyče. Co se však nepodařilo „Bakymu“, povedlo se minutu nato Vladimíru Daridovi. Jan Kovařík doběhl dlouhý balón, budějovického gólmana, který proti němu vyrazil, přehodil a následně se s ním nešastně srazil. Míč mezitím doputoval na malé vápno, kde ho Marek Bakoš sklepl pod sebe a Darida napálil balón s pomocí teče bránícího hráče k levé tyčce. Po deseti minutách hry tak svítil na ukazateli skóre výsledek 1:0. Při této akci Západočechů se bohužel zranil budějovický brankář Křížek, a tak pro něj zápas předčasně skončil. Do branky hostů se následně postavil bývalý viktorián Michal Daněk. O pět minut později zkusil navýšit plzeňské vedení technickým pokusem z šestnáctky Marek Bakoš. Zacílil nad branku. Tři minuty nato se blýskl prvním úspěšným zásahem Michal Daněk. Po Kovaříkově centru hlavičkoval osamocen na malém vápně Daniel Kolář, ale gólman Dynama jeho hlavičku zneškodnil. Následoval rohový kop, po němž se opřel do balónu David Limberský a dělovkou notně proprášil Daňkovy rukavice. Ostatně to samé platilo také po Kolářově ráně z dvacáté minuty. Následně na druhé polovině hrací plochy po rychlém kontru donutil Matúše Kozáčika k prvnímu zásahu mladý Roman Wermke.  Ve 23. minutě si udělal Vladimír Darida slalomovou tyčku z hostujícího beka, zasekl si míč, podíval, kde stojí Daněk, a neomylně zamířil po zemi k levé tyčce. 2:0 pro Viktorku a druhý zásah pro talentovaného středopolaře! Dynamo se vzápětí pokusilo zkorigovat stav utkání hlavičkou Michala Klesy. Matúš Kozáčik s jejím lapením neměl sebemenší problém. O útočení se však většinou starali Plzeňané. Svůj střelecký apetit se pokusil nasytit ve 27. minutě znovu Darida, ale tentokrát branku Jihočechů netrefil. Čtyři minuty před koncem poločasu nebezpečně tečoval Horváthův rohový kop těsně před Daňkem „Baky“. I tak se však podařilo brankáři Dynama úspěšně zakročit. O tři minuty později se podobná situace opakovala. Pouze se role hlavičkujícího ujal Marián Čišovský. Balón poslal nad břevno, a tak se odcházelo do kabin za stavu 2:0 pro Západočechy.

V 51. minutě se osmělily ke své první útočné akci ve druhé půli České Budějovice. Po brejku Dynama a přiklepnutí od Romana Lengyela napřáhl ke střele z hranice vápna Zdeněk Linhart a tvrdým pokusem rozvlnil sí za zády bezmocného Kozáčika. 2:1. O dvě minuty později mohlo být vyrovnáno. Plzeňským vápnem totiž prošel Sandrův centr z levé strany hřiště, míč se dostal až k Wermkemu, jenž ho z první napálil nad břevno. Po hodině hry byl stav utkání srovnán na 2:2. Na centrovaný balón si naskočil zcela osamocený Ivo Táborský a hlavičkou ho nasměroval do plzeňské sítě podruhé. V dalších minutách měli sice Plzeňané na svých kopačkách míč o poznání častěji než jejich soupeř, ale obranný val Budějovic byl pevný a Viktorka se do žádné větší příležitosti nepropracovala. Naopak byli to znovu Jihočeši, kdo zahrozil. Technický pokus z necelých dvaceti metrů z kopačky Petra Benáta zaplul jen těsně vedle levé tyče. V 71. minutě získala Viktorka po faulu Táborského na Pavla Horvátha výhodu přímého kopu ze třiceti metrů. Sám faulovaný se ujal exekuce, ale zamířil pár centimetrů nad horní tyč Daňkovy brány. Tlak Viktorie se s blížícím koncem utkání stále stupňoval. A kulminoval v 85. minutě, kdy si naběhl na zadní tyč jihočeské branky Radim Řezník a nekompromisním způsobem z bezprostřední blízkosti pověsil míč do šibenice! Pět minut před koncem utkání se Viktorka znovu ujala vedení. Vzápětí ale mohlo být vyrovnáno. Sandro protančil plzeňskou šestnáctkou a poslal balón pod sebe na vzdálenější tyč. Před odkrytou brankou Viktorky zakončoval Jakub Řezníček, ale skluzem jeho ránu na poslední chvíli srazil mimo tři tyče David Limberský. To byl nakonec poslední důležitý moment střetnutí.

V dramatické bitvě nakonec vyválčila cenné tři body Viktorka a potvrdila tak své vedení v tabulce Gambrinus ligy.

Projít celým dnem od dopoledního tréninku až k pozápasovým oslavám můžete na oficiálním youtube kanálu Viktorie zde.

FC Viktoria Plzeň - SK Dynamo České Budějovice 3:2