Viktoria otočila zápas v Jihlavě a do ligy vstoupila vítězstvím

1. kolo / Sobota 30. 7. 2016, 15:00 / Stadion v Jiráskově ulici

51. Kučera
64. Kopic

Hanuš – Kryštůfek, Krejčí, Rosa, Urdinov – Šulek, Urblík (83. Šamánek) – Vaculík (41. Fulnek), Hronek (72. Štěpánek), Ikaunieks – Dvořák

Kozáčik – Rajtoral (46. Bakoš), Hejda, Baránek, Matějů (46. Hubník) – Hrošovský, Kučera – Kopic (81. Řezník), Kolář, Kovařík – Ďuriš

Branky: 26. Ikaunieks – 51. Kučera, 64. Kopic, ŽK: Urdinov, Rosa – Matějů, Kopic, Rozhodčí: Proske – Urban, Antoníček (Dresler)

Diváci: 4049

V sobotu 30. července vstoupili hráči Viktorie Plzeň zápasem s Vysočinou Jihlava do nového ročníku ePojisteni.cz ligy. Trenér Roman Pivarník provedl oproti domácímu zápasu s Karabachem celkem čtyři změny v základní sestavě, kde se nově představili Jan Kopic, TomᚠKučera, František Rajtoral a LukᚠHejda.

První velká šance zápasu přišla už v sedmé minutě, kdy plzeňská obrana nechala propadnout míč až k rozběhnutému Ikaunieksovi, jenž postupoval sám k brankáři Kozáčikovi. Ten ale souboj nervů ustál a pokus lotyšského záložníka ztlumil v rukavicích. Opovědí Viktorie byla Kolářova střela z 11. minuty, kterou Hanuš s vypětím všech sil vyrazil mimo branku. Po pětadvaceti minutách se do domácího vápna prokličkoval Jan Kopic, ale ke střele se nepropracoval. Otřepané fotbalové rčení praví, že „Nedᚠ– dostaneš“, což se potvrdilo o minutu později. K míči se mezi plzeňskými obránci dostal Ikaunieks, který ve druhém souboji s Kozáčikem byl úspěšný. Ve 26. minutě se tak Jihlava ujala vedení 1:0. Ještě před uplynutím půlhodiny hry tvrdě vypálil uvnitř pokutového území Jan Kopic, Hanuš mu ale vykryl úhel. O několik okamžiků později hlavičkoval z bezprostřední blízkosti Ďuriš, míč po Kovaříkově centru ale poslal hlavou mimo. Šance se rychle střídaly před oběma brankami. Ve 34. minutě propadl míč ve vápně k domácímu Hronkovi, Kozáčik ale vyloženou šanci včasným vyběhnutím zneškodnil. V pozoru musel zůstat také domácí Hanuš, kterého prověřil po skvělé Rajtoralově přihrávce TomᚠKučera. První žlutou kartu utkání uviděl ve 38. minutě Aleš Matějů, jenž uprostřed hřiště nepříjemně zasáhl do obličeje domácího kapitána Lukáše Vaculíka. Do poločasové přestávky se na hrací ploše příliš neudálo, rozhodčí Proske tak po jedné nastavené minutě poslal oba týmy do šaten.

Do druhého poločasu už nezasáhl Aleš Matějů, kterého nahradil Roman Hubník. Namísto Františka Rajtorala vyběhl po přestávce na hřiště Marek Bakoš. Tým Romana Pivarníka tak přešel na systém se třemi obránci a dvěma útočníky. A byla to možná i změna systému, která Viktorii přinesla po pěti minutách příležitost k vyrovnání. Kopic si na pravé straně poradil s bránícími hráči a poslal dlouhou zpětnou přihrávku doprostřed velkého vápna. Tam už čekal TomᚠKučera, jenž se s přispěním tečujícího obránce trefil přesně k tyči. Viktoria tak v 51. minutě vyrovnala na 1:1! O osm minut později zkoušel rozehrát Jan Kovařík přímý volný kop chytře přímo do branky, ale Hanuš míč vyrazil. Domácí hráči se jen těžko vyrovnávali s plzeňskou převahou v útočné fázi. V 62. minutě měl druhou branku na hlavě Marek Bakoš, ale jihlavský Hanuš zareagoval brilantně. Viktoriáni si spravili chu o dvě minuty později. Míč z rohového kopu jihlavská obrana odhlavičkovala pouze k Janu Kopicovi, jenž se do něj opřel vší silou a pravačkou ho nádherně poslal do šibenice – 2:1 pro Plzeň! V 75. minutě se tlačil do zakončení Kolář, ale Hanuš mu včas skočil pod nohy. Jihlava se ze šoku probudila v sedmasedmdesáté minutě, kdy aktivní Ikaunieks postupoval směrem ke Kozáčikovi. S nedůraznou a neumístěnou střelou ale plzeňská jednička neměla problém. V 81. minutě vystřídal trenér Pivarník i potřetí. Jana Kopice vyměnil za Radima Řezníka. Dvě minuty před vypršením předepsané devadesátiminutovky našel Kolář ve vápně Ďuriše, který sice vystřelil tvrdě, ale pouze do míst, kde stál brankář Hanuš.

Závěr utkání si Viktoriáni nenechali utéct a po obrátce v utkání zvítězili v Jihlavě 2:1.