22. kolo / Pondělí 26. 3. 2012, 16:30

4:0

(2:0)

SK Dynamo Č. Budějovice

Branky: (34.) Darida, (36.) Bakoš, (79.) Darida, (81.) Ďuriš Rozhodčí: Královec – Kocián, Tacina – Ardeleánu Počet diváků: 6751

Viktoria Plzeň dnes vstupovala do zápasu 22. kola s Českými Budějovicemi ve znamení snahy využít, stejně jako Liberec, sobotního zaváhání Sparty a stáhnout tak její náskok na čele tabulky. K tomu bylo potřeba zlomit prokletí nově zrekonstruované arény a poprvé zde v soutěžním utkání naplno bodovat. Vzhledem k formě jihočeského týmu, který zatím v žádném z pěti jarních kol neprohrál, však Viktorku rozhodně nečekalo nic lehkého.

Viktoria Plzeň dnes vstupovala do zápasu 22. kola s Českými Budějovicemi ve znamení snahy využít, stejně jako Liberec, sobotního zaváhání Sparty a stáhnout tak její náskok na čele tabulky. K tomu bylo potřeba zlomit prokletí nově zrekonstruované arény a poprvé zde v soutěžním utkání naplno bodovat. Vzhledem k formě jihočeského týmu, který zatím v žádném z pěti jarních kol neprohrál, však Viktorku rozhodně nečekalo nic lehkého.

V týdnu před zápasem visel otazník nad startem slovenského střelce Marka Bakoše, který byl kvůli lehkému zranění nucen několik posledních zápasů vynechat. Dobrou zprávou pro plzeňské fanoušky tak bylo, že se objevil přímo v zahajovací sestavě. Obejít se však trenér Vrba musel bez dlouhodobě zraněného Václava Procházky. Trenér Českých Budějovic, František Cipro, se musel obejít bez jarní brankářské opory Michala Daňka, který je na jihu Čech z Plzně na hostování a v tomto zápase si nezahrál ani záložník Filip Rýdel, který se v posledním zápase se Slováckem vykartoval.

První vážnější akci zápasu měl na svědomí Pavel Horváth, který už ve druhé minutě zápasu pálil z hranice vápna, když míč na pravé straně hřiště vybojoval aktivní Milan Petržela. Bohužel pro Viktorku však její kapitán mířil mimo branku Budějovic. Ty poprvé zahrozily v deváté minutě, kdy ze třiceti metrů vystřelil obránce Pavel Novák, ale stejně jako Pavel Horváth i on mířil nad bránu. V této fázi hry hosté poměrně vysoko napadali rozehrávku plzeňské Viktorie a nedopřávala jí tak příliš mnoho šancí ke střelbě. Výjimkou byla střela Vladimíra Daridy z devatenácté minuty. První opravdu vážnější šancí tak byla až střela navrátilce do sestavy Marka Bakoše z dvaadvacáté minuty, který po závaru ve vápně, který svým průnikem způsobil František Rajtoral, pálil z otočky, avšak hostující brankář Delač jeho střelu chytil. Viktorka v té době hrozila především z pravé strany, kde byli již tradičně aktivní František Rajtoral a Milan Petržela, kteří dělali hostující obraně veliké starosti. První jasnou gólovou šanci neproměnil v třiatřicáté minutě po centru Marka Bakoše David Kolář, který si nezvládl na malém vápně zpracovat míč a hostující brankář mu díky tomu dokázal zabránit ve skórování.
Z následného protiútoku tak vážně zahrozily Budějovice, kdy pohromě zabránil včasným vyběhnutím brankář Pavlík. Na první branku se čekalo do třicáté čtvrté minuty, kdy se krásnou ranou z hranice vápna trefil Vladimír Darida - 1:0. Hned vzápětí mohli fanoušci Viktorie opět slavit, když po nedorozumění hostující obrany s brankářem Delačem využil jejich chyby Marek Bakoš. Nadšení fanoušků ovšem na krátkou chvilku zchladil rozhodčí, když chvíli nebylo patrné, zda rukou ve vápně hrál hostující útočník nebo domácí obránce. Nakonec byla branka uznána - 2:0. Budějovice v té době hrozily jen z protiútoků, avšak k nějakému výraznějšímu ohrožení branky domácích to nevedlo. A tak po prvním poločase mohli být hráči i fanoušci domácího týmu výrazně spokojenější.

I druhý poločas začala aktivněji Viktoria. Ve čtyřicáté deváté minutě další dalekonosná rána Vladimíra Daridy jen o kousek minula branku hostí. Podobně dopadl i pokus Mariána Čišovského z pětapadesáté minuty. V té době byla obrana hostí pod opravdu výrazným tlakem. V šedesáté minutě musel brankář Delač znovu zasahovat, tentokrát proti střele pronikajícího Davida Limberského. Lehkosti hry Plzně v tu chvíli tleskal i samotný trenér Vrba. Trenér Českých Budějovic se rozhodl na toto reagovat v šedesáté třetí minutě, když místo záložníka Sandra na hřiště přišel mladý Jindřich Kadula. Obrovskou šanci pak v šedesáté páté minutě spálila dvojice Bakoš, Petržela, když po rychlém protiútoku nedokázali překonat prakticky již samotného brankáře Delače. V šedesáté deváté minutě, poté co si položil hostujícího obránce, bohužel nedokázal přesně zamířit znovu Marek Bakoš. V té chvíli již stáli hostující hráči prakticky jen na velkém vápně v očekávání dalších útoků Viktorky.
střídání přichystal trenér Cipro v sedmdesáté první minutě, kdy obránce Nováka vystřídal František Němec. Domácí poprvé vystřídali v sedmdesáté čtvrté minutě, kdy za velkého potlesku domácích odešel ze hřiště Marek Bakoš a nahradil ho Michal Ďuriš. Podruhé v zápase se v sedmdesáté deváté minutě trefil Vladimír Darida, když využil zmatku ve vápně 3:0. Hned vzápětí se prosadil i střídající Michal Ďuriš, když pronikl z levé strany do vápna, obešel brankáře a z úhlu dokázal ještě přesně zakončit 4:0. V tu chvíli se již stadionem neslo volání po pátém gólu. Hned po vstřeleném gólu podruhé v zápase střídali domácí, když ze hřiště odešel Milan Petržela a nahradil ho TomᚠWágner. Vzápětí využil třetího střídání trenér hostí, když na hrot poslal Zdeňka Linharta a stáhnul vyčerpaného Řezníčka. Poslední střídání si na osmdesátou pátou minutu přichystal i trenér Vrba, když Čišovského nahradil TomᚠHájovský. V posledních minutách se zápas již jen lehce dohrával a tak po výborném výkonu Plzeň mohla za stavu 4:0 zaslouženě slavit.

FC Viktoria Plzeň – SK Dynamo České Budějovice  4:0 (2:0)
Branky: (34.) Darida, (36.) Bakoš, (79.) Darida, (81.) Ďuriš
Rozhodčí: Královec – Kocián, Tacina – Ardeleánu
Počet diváků: 6751
FC Viktoria Plzeň: Pavlík – Limberský, Ševinský , Čišovský (85. Hájovský), Rajtoral – Pilař, Horváth, Darida, Kolář, Petržela (82. Wágner) - Bakoš (74. Ďuriš)
SK Dynamo České Budějovice: Delač – Řepka, Novák (71. Němec), Lengyel, Krajčík, Machovec – Otepka, Klesa, Javorek, Sandro (63. Kadula) - Řezníček (84. Linhart)