VIDEO | Viktorka zničila Baník, na cestu do Ostravy mu nadělila čtyři góly

3. kolo / Sobota 3. 8. 2013, 18:00 / Doosan aréna

(3:0)

FC Baník Ostrava

Kozáčik – Řezník, Procházka, Hejda, Limberský (73. Petržela) – Rajtoral, Darida (78. Horváth), Ďuriš, Hořava, Kovařík – Wágner (64. Tecl)

Bárta – Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedić – Lukeš, Droppa, Kukec (67. Holzer), Engelmann (46. Milosavljev) – Fantiš, Rolinc

Branky: 26. Kovařík, 28. Wágner, 45. Hořava, 56. Ďuriš. Rozhodčí: Franěk – Kovařík, Vlasjuk. ŽK: 73. Hejda – 25. Vomáčka, 34. Kukec.

Diváci: 11108

V sobotu pokračovalo třetí kolo Gambrinus ligy jediným utkáním, které přivítala plzeňská Doosan Aréna. Domácí Viktorce se postavil soupeř zdaleka, na západ Čech totiž cestoval Baník Ostrava, jenž v probíhajícím ročníku zatím nepoznal hořkost porážky. Pavel Vrba se pro ligový duel proti celku, v němž jako trenér dlouhá léta působil, rozhodl oproti úternímu klání předkola Ligy mistrů v Estonsku promíchat sestavu. Pouze na lavičce náhradníků tak zůstali Pavel Horváth, Marián Čišovský, Milan Petržela či Daniel Kolář.

Ač byli viktoriáni v úvodních minutách aktivnějším týmem, jako první zahrozili hosté. Po rychlé kombinaci střílel v osmé minutě ze střední vzdálenosti Nenad Dedić. Dělovka chorvatského obránce skončila nad břevnem. Po čtvrthodině hry tvrdě pálil na druhé polovině hrací plochy David Limberský, ale míč na bránu hostů nesměřoval. To samé platilo o střeleckém pokusu „Limby“ tři minuty nato. O poznání větší přesnost měla takřka gólová hlavička útočníka Tomáše Wágnera z malého vápna, která přišla po výborném centru Lukáše Hejdy. Ostravský brankář Michal Bárta se však zaskvěl a vytasil robinsonádu jako z fotbalové učebnice. Ve 23. minutě mohla jednička Baníku zůstat klidnější, když pálil po rohovém kopu z hranice šestnáctky Vladimír Darida. Mimo tři tyče Baníku vzápětí putovalo také zakončení Františka Rajtorala. Po pětadvaceti minutách tak byl stav utkání stále bezbrankový. Tento fakt však neplatil poté, co se opřel do balónu z přímého kopu z necelých dvaceti metrů Jan Kovařík. Kovaříkova levačka obstřelila ostravskou zeď nejlepším možným způsobem a balón zapadl přesně ke vzdálenější tyči. 1:0 pro Viktorku! Zaplněná Doosan Aréna si přišla na své i o dvě minuty později. TomᚠWágner vybojoval míč, předal ho Františku Rajtoralovi a následovala přihrávka na penaltu, kam si mezitím plzeňský útočník naběhl. „Wagy“ vypálil z první, ale o radost ze vstřelení branky ho ještě připravila tyč. „Kulatý nesmysl“ se však rozhodl, že dá Tomáši Wágnerovi ještě možnost na nápravu a odrazil se zpět k němu. Z bezprostřední blízkosti se tentokrát viktorián s patnáctkou na dresu nemýlil a rozvlnil sí Baníku během krátké doby podruhé. 2:0! Útočné choutky Západočechy neopouštěly ani poté, co vedli o dvě branky. Rána Václava Procházky z dvaceti metrů se ale do brány nevešla. Ve stejných místech skončilo také zakončení z otočky z Daridovy kopačky. Tři minuty před koncem poločasu byl blízko k navýšení skóre Michal Ďuriš, jenž opřel balón do břevna. Přesněji mířil v posledních vteřinách první půle TomᚠHořava, jehož skákavá střela z pětadvaceti metrů doputovala za záda překvapeného Bárty potřetí. Letní posila Viktorky z Olomouce zaznamenala svůj premiérový gól v plzeňských barvách, Viktoria třetí v utkání proti Baníku, a tak se putovalo do kabin za stavu 3:0 pro svěřence Pavla Vrby.

Na začátku druhého poločasu zahrozili jako první hosté, konkrétně Jakub Rolinc, jenž střílel po Lukešově nahrávce mimo tři tyče. Stejně tak dopadl se svým zakončením v 51. minutě Davor Kukec. I přes tato poškádlení defenzívy Ostravskými však kontrolovali hru viktoriáni. V 56. minutě po Hořavově přihrávce pelášil na gólmana Baníku Michal Ďuriš. I když byl tísněn hostujícím bekem, dokázal Bártu pohotově přehodit a přidal tak čtvrtý zásah Plzeňanů. 4:0! O sedm minut později mohl rozšířit svou gólovou sbírku TomᚠHořava, ale z deseti metrů zakončil placírkou vedle levé tyče. V 70. minutě našel nezištnou přihrávkou Honza Kovařík Františka Rajtorala. Rychlonohý záložník následně pálil z rohu malého vápna, ale pátý zásah Viktorie nepřidal. Na druhé straně hřiště ukázal svůj brankářský um při střele Martina Lukeše z hranice šestnáctky Matúš Kozáčik, když se mu podařilo jeho nepříjemnou dělovku zkrotit v rukavicích. V 78. minutě zkusil navýšit plzeňské vedení i Honza Kovařík, který mířil na zadní tyč. Míč však doputoval vedle levé tyče. Do další gólové šance se vřítil čtyři minuty nato Milan Petržela, jenž obral o míč beka Baníku a posléze si ho vyměnil s Michalem Ďurišem. Z bezprostřední blízkosti se však Petrželovi Michala Bártu překonat nepodařilo. O zkorigování výsledku se pokusil vzápětí Antonín Fantiš, ale proti jeho hlavičce Matúš Kozáčik zasahovat nemusel. To platilo i pro Kozáčikova brankářského kolegu Bártu poté, co se do balónu opřel Milan Petržela. Chvíli poté, co brankou Baníku neskončila ani šance Benjamina Vomáčky, ukončil rozhodčí Pavel Franěk utkání.

Viktorka tak vysoko zvítězila i ve třetím ligovém zápase v probíhajícím ročníku, když sestřelila ostravský Baník v poměru 4:0. V tabulce Gambrinus ligy jí tak s devíti body a s bilancí 13:2 náleží první příčka.