V neděli 12. května oslaví významné ivotní jubileum jeden z nejlepích brankářů plzeňské Viktorie Frantiek Čaloun. Gólman proslulý i svými komickými kousky začínal s fotbalem v Tatranu Suice, v ácích a dorostu zkouel hrát v poli, ale nakonec skončil v brance. Medailonek Pavla Hochmana nám připomene tohoto nezapomenutelného gólmana, který odehrál za plzeňský tým na 260 prvoligových a druholigových utkání.
V neděli 12. května oslaví významné ivotní jubileum jeden z nejlepích brankářů plzeňské Viktorie Frantiek Čaloun. Gólman proslulý i svými komickými kousky začínal s fotbalem v Tatranu Suice, v ácích a dorostu zkouel hrát v poli, ale nakonec skončil v brance. Medailonek Pavla Hochmana nám připomene tohoto nezapomenutelného gólmana, který odehrál za plzeňský tým na 260 prvoligových a druholigových utkání.
U v sedmnácti letech chytal za dospělé, tak byl dobrý. Narukoval do tachovské Dukly, kde s ním hrál i pozdějí plzeňský spoluhráč Bohumil Mudra, a u tam vynikal na brankové čáře mrtností a elegancí. I proto si ho vyhlédl v roce 1959 plzeňský Spartak. Tehdy se hrála v Plzni druhá liga, ale maximální snahou vech bylo postoupit mezi elitu. "Kdy jsem přiel, musel jsem o místo v brance bojovat s výborným Benediktem, ale v dalí sezoně jsem u byl v plzeňské brance jedničkou," vzpomíná jubilant na začátky v Plzni.
Druholigová sezona 1960 - 1961 u byla v reii plzeňského týmu, který po devíti letech postoupil mezi fotbalovou elitu Československa. V zahajovacím duelu před dvacetitisícovou návtěvou s Nitrou vak Frantiek Čaloun pustil pár minut před koncem hodně laciný gól na konečných 2:2 a kritika za doma ztracený bod mířila hlavně na něj. "Chtěl jsem udělat parádičku pro lidi a místo toho jsem pustil lehkou střelu a snad od samé Brány borců. Trenér Sedláček mi vynadal a pohrozil, e jetě jednou a budu si balit ranec. Druhý den mě zkritizovaly i noviny." Natěstí hned v dalím kole zachytal výborně v Trnavě, odkud Plzeň přivezla cenný bod za remízu 2:2. "Na Slovensku se nám dost dařilo. I mně se tam povedlo vychytat dost zápasů. V Bratislavě jsme porazili Slovan i Rudou hvězdu. Chytil jsem Popluhárovi penaltu a Jirkovi Tichému dokonce dvě penalty v jednom utkání. Risknul jsem vdy stranu a vylo to. Větinu utkání na Slovensku povauji za své nejlepí."
Frantiek Čaloun dostal také pořádnou nakládačku. V září 1961 hostil Spartak před rekordní návtěvou 35 000 diváků ve truncových sadech praskou Duklu s Koubou, Masopustem, Kučerou, Jelínkem, Vacenovským, Borovičkou a dalími skvělými borci a vojenský celek vyhrál vysoko 7:1. "Bylo vyprodáno, fantastická atmosféra. My jsme do té doby v roli nováčka v lize neprohráli, Dukla byla misterm a přijela z velkého mezinárodního turnaje z USA, který vyhrála. Utkání jsme dobře začali, Jarda Trykar vstřelil dokonce ná vedoucí gól, ale potom jsem si dokonale zachytal. Dostal jsem sedm gólů, tři od Rudly Kučery, ale spoustu ancí jsem jetě stačil zlikvidovat." Stavitelé národního mustva dokonce jeden čas uvaovali o tom, e Frantika Čalouna povolají do reprezentace, protoe jeho výkony byly velmi kvalitní. Ale nakonec to nevylo. "Tehdy v Československu chytaly světové a evropské pičky. Schroif, Kouba, Stacho, Kramerius, Schmucker a dalí. V jiné době bych se moná do reprezentace prosadil, ale tehdy to nelo. Mezi tyčemi byla obrovská konkurence," přiznává po letech. Důvodem, proč si Frantiek Čaloun nezachytal v některém z reprezentačních výběrů bylo i to, e zůstal v Plzni, střídal první ligu s druhou a nepřestoupil třeba do Prahy. "V první polovině edesátých let jsem dostal vánou nabídku od praské Slavie, ale nějak to nevylo. Plzeň by mě nerada ztratila, já tady byl spokojen a navíc jsem se trochu bál konkurence ve Slavii. Chytal tam výborný Jonák."
Kromě bravurních zákroků na brankové čáře vynikal Frantiek Čaloun i komickými kousky, které sice bavily fanouky, ale trenérům někdy vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Třeba kdy vyběhl za míčem mimo velké vápno a místo odkopu zesměnil pár protihráčů několika kličkami a poté se v pohodě vrátil do branky. Komickou parádou v jeho podání bylo poklepání na čelo jednomu z trnavských útočníků na jaře ve dvaaedesátém ve truncových sadech. "Trnavtí hráči útočili na moji branku, rozhodčí zapískal ofsajd, já si vyběhl v přeruené hře na hranici vápna pro míč a útočník hostů ho těsně přede mnou napálil do oputěné branky. Přiběhl jsem k němu a zaukal mu na čelo. Natěstí rozhodčí na to nereagoval a diváci se bavili. Utkání nakonec skončilo 1:1 a ná gól dával Jirka Lopata z penalty," popisuje svůj povedený kousek.
V brance Spartaku či kody Plzeň vydrel dlouhých devět let. Kolektiv, do kterého v Plzni přiel, povauje za vynikající. "Strejček, Hrneček, Mudra, Tóth, Bíba, Homola, Trykar, Böhm, Lopata, Karel Sloup, Standa trunc, Sohan a dalí, to vechno byli nejen výborní fotbalisté, ale hlavně vynikající kamarádi. Z fotbalu mám stále skvělé přátele." V kariéře ho vedlo několik trenérů. Zail v Plzni Sedláčka, Hronee, Berku, Moravce a Chobota. "Kadý z nich měl něco do sebe, byli to předevím praktici, ale nejlepí byl Vlastimil Chobot, který byl v tehdejí době na velice dobré odborné úrovni." Kdy Plzeň v roce 1963 po dvou sezonách z první ligy sestoupila, vrátil ji tam zpět v roce 1967 právě Vlastimil Chobot, s jeho jménem se pojí i jeden oddílový trest Frantika Čalouna. Na jaře 1968 hrála Plzeň o záchranu, gólem Segmüllera vedla doma nad Slavií 1:0, ale v závěru Lukáč s Hamárem otočili výsledek a body potřebné k záchraně byly fuč. "Zklamání z prohry bylo velké, vdy jsme byli jen kousek od výhry. Zali jsme proto s Kamírem, Vacínem a Segmüllerem do restaurace Spartak, která byla v tribuně. Slavil jsem také třicáté narozeniny. Kadý z nás vypil tak dvě tři piva, najednou se tam objevil doktor Maloch, který byl ve výboru a vyhmátl nás. Odvedl nás do prostor klubu a museli jsme dýchat do trubiček. Druhý den nám trenér Chobot oznámil, e máme oddílový trest s pokutou a v Praze s Duklou hrát nebudeme." líčí současný pětasedmdesátník historku pětačtyřicet let starou.
Na milované hře zvané fotbal viděl vdy jenom to pozitivní. Byl si vědom, e se hraje pro lidi a tak je chtěl potěit. Do branky často nastupoval se svým zlobivým ramenním kloubem, který mu někdy lékař rovnal do správné polohy i během zápasu. V devíti sezonách odehrál za plzeňský tým na 260 prvoligových a druholigových utkání, tři sezony byly prvoligové, zbytek proil o soutě ní. Na současnou Viktorii chodí Frantiek Čaloun pravidelně. Velice ho potěil mistrovský titul, stejně jako úspěchy v evropských pohárech. Svému bývalému klubu fandí a ten mu přináí stále radost. Při spojení slov Frantiek Čaloun a pětasedmdesátka se těko hledají slova. Proto jen to nejdůleitějí: díky za vechno, věrnost klubu, fotbalu, hodně zdraví, těstí a radosti.