Posledním podzimním domácím soupeřem Viktorie Plzeň v novém ročníku Gambrinus ligy bude Boheminas 1905. Lídr soutěe se představí před vlastními fanouky v Doosan Aréně jako favorit, očekává se jeho vítězství, ale pohled do minulosti naznačuje, e plzeňský celek měl s praskými kluby větinou problémy a ztrácel s nimi body. Zalistujme v kronikách a připomeňme si záleitost starou přes jedenapadesát let.
V sezoně 1962 - 1963 hraje tehdejí Spartak první ligu druhý rok po sobě, ale zdaleka se mu nedaří tak, jako v předchozím ročníku, kdy se v roli nováčka v pohodě zachránil a předváděl kvalitní a bojovný fotbal. Teď má velké problémy. Hráčský kádr je sice téměř stejný, ale Fr. Čaloun, Hlavatý, Tóth, Hrneček, Mudra, Bíba, Böhm, St. trunc, Lopata a dalí slevili ze své výkonnosti. Mustvo prohrává hned úvodní duel doma s ostravským Baníkem 0:3, na pravém křídle řádí v hostujícím dresu Tomá Pospíchal, který později v sedmdesátých letech bude ve truncových sadech trénovat a plzeňský tým zaostává za soupeřem ve vech směrech.Po vítězství 3:2 v Preově a doma 2:1 nad Kladnem je sice Spartak estý a zdá se, e se vrací forma z předchozí sezony, ale to je velký omyl. Celek z města piva ztrácí jedno utkání za druhým a v tabulce se propadá. Přes 25 000 diváků ve truncových sadech sleduje prohru 0:3 s praskou Duklou a výsledkem je poslední příčka. Situací se zabývá i závodní časopis kodovák, jeho redaktor sledoval fotbalisty při tréninku a reprezentanty fabriky neetří. "Za celých čtrnáct dní jsme neviděli trénink, ve kterém by byly odtraňovány nedostatky hráčů, neviděli jsme ani nácvik střelby v situacích podobných hře. Ani trenér Sedláček, ani Berka se s ničím v naí přítomnosti nepochlubili."
Oba kouči byli bývalí výborní fotbalisté, ale v trénování spíe praktici, a s mustvem se dostali do situace, kterou zřejmě nezvládali. Přesto se zdálo, e kritika v médiích zabrala. Spartak doma porazil 2:1 praské Dynamo (Slavia), Sokolovo (Sparta) rozebral dokonce 5:0 po hattricku Jiřího Lopaty a přezimoval na předposlední příčce. Navíc jaro odstartoval hodně překvapivým vítězstvím 2:1 v Ostravě. Na těkém terénu doma zdolal gólem Zdeňka Böhma z penalty 1:0 Preov a odpoutal se od sestupových příček. V tomto střetnutí si vak zlomil nohu jetě ne devatenáctiletý Frantiek Plass, který v lednu přestoupil z ČSAD Plzeň a od jeho výkonů očekávali trenéři hodně.
Následovala prohra 1:3 v Kladně a po ní dalí tři poráky, které Spartak opět poslaly do sestupových vod. A domácí vítězství 4:0 nad Nitrou dalo naději. V dalím kole mustvu cestovalo do praského Edenu a čekal se velký boj, vdy Dynamo také zápolilo o udrení. To u seděl na plzeňské lavičce za odvolané trenéry dalí internacionál Rudolf Krčil a v zájmu posílení defenzívy postavil do obrany hokejistu Stanislava Sventeka. Byl to jeho druhý prvoligový zápas, ten první před časem proti KPS Brno zvládl velmi dobře, ale tentokrát vyhořel a s ním i celé mustvo. Populární hokejový reprezentant vstřelil Frantiku Čalounovi vlastní gól a na dalích dvou v jeho síti měl velký podíl. Prohru 0:4 později plzeňský gólman okomentoval slovy: "Sventek nebyl vůbec patný fotbalista, měl důraz, nasazení, ale tehdy na Slavii mu nevylo vůbec nic. Bylo tam téměř 30 000 diváků a to ho moná rozhodilo. Byl nervózní a dělal velké chyby."
Přestoe v dalím kole Plzeň padla v Trenčíně 0:2, mohla se jetě zachránit. Musela by vak zvítězit doma nad ČKD Praha, co byli Bohemians. Soupeř, proti kterému se Spartaku absolutně nedařilo. Klokani hráli technický a běhavý fotbal a to na plzeňské borce platilo. U v předelé sezoně oba zápasy 3:1 a 4:2, stejným rozdílem zdolali Spartak i na podzim v tomto ročníku. Ve třech utkáních nasázeli do plzeňské branky 11 gólů a s takovým soupeřem musel Spartak v existenčním utkání uspět. Jinak ztratí jakoukoliv naději.
Ta sice umírá poslední, ale ani fanouci u příli nevěřili. Přilo jich do ochozů něco málo přes 9 000 tisíc a to na Plzeň nebyla tehdy ádná velká návtěva. Asi hodinu před utkáním se snesla nad městem velká průtr mračen, která rozbahnila hrací plochu a to byla velká překáka pro Spartak. Druhou svízelí byla vlastní nervozita. Vdy lo o hodně. A domácí rozhodující duel naprosto nezvládli. Praané od úvodních minut ovládli hru, daleko lépe se pohybovali, na těkém terénu dobře kombinovali a přesně stříleli. První gól trefil volejem Pía, po marném snaení domácích přidal tý hráč druhou branku a skóre uzavřel Knebort. Kontraverzní útočník Josef Pía byl obvyklým katem plzeňského celku. U v předchozí sezoně nasázel ve truncových sadech hattrick.
Výsledek 3:0 hovořil jasnou řečí a Spartak Plzeň definitivně sestupoval do druhé ligy. V posledních dvou kolech u hrál jen o čest. V Praze na Spartě to vak byla katastrofa, u v poločase prohrával 0:5 a celková výe skóre 0:6 byla odvetou Sokolova za podzimní pětku v Plzni. Poslední duel se Slovanem Bratislava skončil v Plzni hokejovým výsledkem 6:6 a diváci se na rozloučenou s nejvyí soutěí alespoň bavili spoustou vstřelených gólů. Mistrem se stala Dukla Praha a spolu se Spartakem sestupovaly Nitra a Dynamo Praha. Nad sestupem plzeňského týmu se podepsaly hodně výsledky s praskými celky a definitivní ortel učinila prohra s Bohemians.
Pro doplnění celý kádr tehdejího Spartaku Plzeň: Frantiek Čaloun, Frantiek Hlavatý - Bohumil Mudra ml., tefan Tóth, Jozef Janiga, Frantiek Beránek, Frantiek Plass, Václav Bíba, Stanislav trunc, Jaroslav Trykar, Jiří Lopata, Frantiek Homola, Václav Kasík, Antonín Kohout, Milo Vacín, Zdeněk Böhm, Jozef Hráblík, Milan olar.
Na jaře 1963 prohrál plzeňský Spartak doma s ČKD Praha (Bohemians) 0:3 jeho sestup byl zpečetěn. Před brankou hostů útočí zleva Frantiek Homola (č. 6), stoper tefan Tóth a kapitán Jiří Lopata (č. 9).
Autor: PAVEL HOCHMAN