Národní mustvo České republiky se představí v neděli 16. listopadu v plzeňských truncových sadech v kvalifikačním utkání pro ME 2016 ve Francii proti Islandu. Pro město Plzeň a celý kraj je to svátek. Dva kvalifikační zápasy se u v minulosti v Plzni hrály. První hráli olympionici Československa. Stalo se tak v roce 1963 a hostem byl olympijský tým Francie. Ten druhý sehrálo reprezentační áčko v roce 2012 proti Maltě, kdy bojovalo o postup na MS 2014 v Brazílii. Ale byla i dalí vystoupení dospělé reprezentace v Plzni. Oficiální i neoficiální. Pojďme si je připomenout v následujícím přehledu.
1956 - V době před druhou světovou válkou se v Plzni ádný mezistátní zápas nehrál. Oblíbené byly přátelské meziměstské duely mezi výběry Prahy a Plzně, ten plzeňský tvořili větinou hráči nejlepích plzeňských klubů Viktorie a SK. Několikrát zde hrála asociační XI proti Viktorii. První vystoupení reprezentace Československa v Plzni bylo 26. září 1956. Přijelo reprezentační B mustvo a v oficiálním přátelském utkání si to rozdalo s Indonésií. Reprezentační sestava byla zajímavá: Stacho (Večerka) - Menclík, Samuelčík (M. Linhart), Jankovič - Kačáni, M. Dvořák - T. Pospíchal, Buberník, Kadraba (Kvaňák), Crha, Böhm. Dva hráči se později objevili v Plzni. Zdeněk Böhm v roli výborného konstruktivního borce a Tomá Pospíchal uprostřed sedmdesátých let v roli úspěného kouče. Samotné utkání mělo jednostranný průběh, nai reprezentanti přehrávali soupeře hlavně po technické stránce, vyhráli 5:1 a jejich góly zaznamenali T. Pospíchal 2, Buberník 2 a Kadraba. V jetě nedokončených truncových sadech bez tribuny přihlíelo 8 000 diváků.1957 - Reprezentační áčko se poprvé v Plzni představilo ve čtvrtek 7. března 1957. Národní tým se tehdy připravoval na kvalifikační utkání pro MS 1958 ve védsku a k jednomu z přípravných utkání si zvolil druholigový Spartak Plzeň. Sestava ČSR: Dolejí (Hlavatý) - Ječný (Ant. Urban), Čadek, L. Novák - Pluskal, Ivo Urban - M. Urban (Salaj), M. Dvořák (Majer), Kačáni, Borovička, Böhm. Brankář Frantiek Hlavatý hrál jetě za RH Bratislava, s kterou získal v roce 1959 mistrovský titul a potom přestoupil do Plzně. V samotném přípravném duelu toho nae reprezentace příli nepředvedla. Vedení ji zajistil Milan Dvořák, plzeňský Jindřich vajner vyrovnal na 1:1 a o výhře Československa 2:1 rozhodl dvě minuty před koncem Svatopluk Pluskal. Hrálo se kvůli patnému počasí na kváře v Luční ulici a odborný časopis "Kopaná - hokej" o utkání napsal: "Výkon reprezentantů mnoho neuspokojil, jejich hubené vítězství nad přísluníkem II. ligy nelze povaovat za úspěch." V kvalifikačním utkání 1. května v Cardiffu nai s Walesem prohráli 0:1, ale nakonec na světové mistrovství do védska postoupili.
1959 - Na dalí reprezentační vystoupení čekala Plzeň přes dva roky. Dne 23. září 1959 v oficiálním mezistátním utkání zde hrálo Československo B s NDR B. Sestava Hlavatý - Bomba, Jarábek, A. Urban - Venglo, Kvaňák (Benz) - Brumovský, Vacenovský, Kadraba (Hubálek), Jos. Vojta, Morávek vybojovala výhru 1:0, kdy jediný gól vstřelil Josef Vojta z penalty. Rudé právo druhý den napsalo: "Nai hráči svou hrou zklamali 12 000 diváků, kteří se po delí době těili na kvalitní mezinárodní fotbal. Dobře hráli jen Brumovský s Morávkem v útoku a v záloze Kvaňák, který výborně rozděloval míče. Nejlepím na hřiti byl vak brankář Hlavatý. Předevím po přestávce chytil několik jistých gólů."
1961 - Za dva roky, téměř na den, 21. září 1961 sehrálo reprezentační áčko ve truncových sadech přípravné střetnutí na kvalifikační výjezd na britské ostrovy s výběrem Západočeského kraje, který reprezentoval Spartak Plzeň, prvoligový nováček. Trenér Československa Rudolf Vytlačil postavil toto musto: Schrojf (46. Jindra) - Tichý, Popluhár, L. Novák - Pluskal (46. Buberník), Masopust - Pospíchal (46. Vacenovský), Scherer (46. Kučera), Kadraba, Kvaňák, Maek. Reprezentanti v pločase vedli 3:0, nakonec vyhráli 4:1. Jejich góly stříleli Maek, Kvaňák, Scherer a Buberník. Za domácí dal čestný úspěch z penalty Homola. Přes 10 000 vidělo pěkný fotbal, o kterém Československý sport druhý den napsal: "V obranných řadách si nejlépe vedli Schrojf a Popluhárem, velmi dobrá byla záloha Pluskal, Masopust a v útoku zakládala nebezpečné akce levá strana Kvaňák, Maek." Ve Skotsku nai reprezentanti potom prohráli 2:3, zvítězili ale v Irsku 3:1, následně Iry doma přejeli 7:1 a ve třetím rozhodujícím utkání v Bruselu smázli Skoty 4:2. Na MS 1962 v Chile z toho byly nakonec slavné stříbrné medaile. A obdrelo je i dvanáct hráčů, kteří v Plzni v přípravě nastoupili.
1963 - Jestlie mělo Československo v Plzni dobrou přípravu na kvalifikaci pro MS, mělo v tomto městě i raketový start k zisku olympijského stříbra na olympiádě v Tokiu v roce 1964. Ne se na ni vak vydalo, muselo zvládnout kvalifikační bará s Francií. První utkání se hrálo doma a vedení svazu vybralo za místo utkání plzeňské truncovy sady. Hrálo se 28. září 1963 a před návtěvou 12 000 diváků nastoupili nai ve sloení Schmucker - A. Urban, Weis st., Pičman - Matlák, Nepomucký - Brumovský, Knebort, Lichtnégl, Pía, Masný. Dobrý výkon vyjádřili nai olympionici vítězstvím 4:0. Góly stříleli Matlák z penalty, Nepomucký, Brumovský a Pía. Trenér Rudolf Vytlačil, který olympijský tým pevzal pa MS v Chile, byl spokojen. "Francouzi jsou zdatným celkem, ale my jsme zahráli velmi dobře a udělali jsme si slibný náskok pro odvetu." Rovně duel ve Francii nai vyhráli, tentokrát 4:2, a na olympiádu postoupili bez velkých problémů. V Japonsku potom v roce 1964 získali stříbrné medaile, kdy ve finále podlehli Maďarsku 1:2.
1964 - Zvlátní zápas se hrál ve truncových sadech ve středu 13. května 1964. Proti výběru naí I. ligy nastoupil brazilský celek FC America. Brazilci slibovali výborný fotbal a tak se na ně přilo podívat přes 25 000 diváků. Po kvalitním fotbalu byl v Plzni hlad, od léta 1963 se tu hrála opět jen druhá liga. Trenérem naeho výběru byl dr. Jíra a postavil musvo Schrojf (46. Kramerius) - Lála, Popluhár, Fillo - Horváth, Buberník - Pospíchal, Michalík (70. Knebort), Molnár (46. Masopust), Sirý (46. Scherer), Maek. Bylo to v podstatě reprezentační áčko a spolu se soupeřem předvádělo kvalitní fotbal. Ostravský Sirý, který si později zahrál i v Plzni druhou ligu, nastřelil tyč a odraený míč poslal do sítě Pospíchal - 1:0. Brazilci vyrovnali, ale po přestávce Masopust uvolnil Michalíka, který bombou málem protrhl sí - 2:1. Na konečných 2:2 vyrovnali hosté po chybě Popluhára s Buberníkem. Druhý den noviny hodnotily výkony naich: "Nejlepím na hřiti byl Jan Lála, výborně zahráli i Josef Masopust a Tomá Pospíchal."
1965 - Dalí tahák v Plzni na sebe nenechal dlouho čekat. Dne 24. dubna 1965 se ve truncových sadech utkala reprezentační béčka Československa a Rakouska. Sestava naich Kramerius - Večerek, Jarábek, Fillo - Kos, Hrdlička - Gáborik, Medviď (46. St. trunc), Bencz, Adamec (46. Knesl), Kabát nepředváděla před návtěvou esti tisícovek diváků ádný úchvatný fotbal, ale po přestávce se probrala. Nastoupil toti plzeňský Standa trunc, a přestoe hrál ve svém klubu jen druhou ligu, reprezentační béčko dokonale rozhýbal. Výhru 1:0 zajistil gólem Bencz a v létě tého roku Standa trunc odeel na sedm let do praské Dukly.
1967 - Olympionici Československa se představili v Plzni opět 21. května 1967, kdy se připravovali na kvalifikaci pro OH 1968 v Mexiku, kam nakonec postoupili. Ve truncových sadech jim bylo soupeřem reprezentační béčko Polska a zrodila se bezbranková remíza. Sestava olympioniků Československa: Sedláček - Čmarada, Migas, Plass, J. Linhart - Hruecký, Pollák - B. Veselý, Nedorost, Ondák, Boro (Obloinský). Trenér naich Blaejovský byl spokojen hlavně s výkonem defenzívy. "Utkání mělo přípravný charakter a poslouilo k sehrání hráčů. Uspokojily zadní řady, nejlepí byli Plass s Migasem, ale selhal tandem Hruecký, Pollák." O rok později u byl plzeňský Frantiek Plass oporou reprezentačního áčka Československa. Na reprezentační vystoupení v Plzni bohatá edesátá léta skončila.
1972 - Pět dlouhých let trvalo, ne si nějaká dospělá reprezentace Československa opět zahrála v Plzni. A v dubnu 1972 to bylo během tří dnů dvakrát a pokadé to stálo za to. Oficiální mezistátní duel reprezentačních áček Československa a Lucemburska byl naplánován do truncových sadů na středu 26 dubna 1972, ale dva dny před tím, v pondělí, si to rozdali s Československem dorostenci kodovky. Resprezentace nastoupila k tréninkovému střetnutí ve sloení Viktor (Červeňan) - Dobiá, Mare, Lua, Pivarník (Táborský) - Móder, Plass, Kuna - Ternényi, Petrá, Ján Čapkovič. Mimo jiné est hráčů startovalo v roce 1970 na MS v Mexiku a čtyři získali za čtyři roky v roce 1976 na ME v Bělehradě titul mistra Evropy. Přípravné utkání ale skončilo senzací. Dorost kodovky vyhrál 1:0. Výkon ČSSR zhodnotila druhý den Pravda slovy: "Oba brankáři reprezentantů Viktor a ve druhém poločase Červeňan měli víc práce ne Franče, gólman Plzně. Střelba byla pro reprezentanty velkou neznámou. Naproti tomu dorostenci bojovali, přestoe ve druhé půli nastoupilo est hráčů z béčka dorostu. Rozhodující gól vstřelil Student." V samotném středečním mezistátním utkání Československo zvítězilo nad Lucemburskem 6:0 (2:0). Přes 5 000 diváků vidělo dva góly Jána Čapkoviče, dva Kuny a po jednom vstřelili Jokl a Dobiá z penalty. Sestava byla prakticky stejná, jako proti dorostencům, jen v záloze místo Módera nastoupil Jokl a v průběhu hry se dostali na trávník jetě právě Móder a brankář Červeňan.
1978 - Opět delí přestávka. Rozjíděla se příprava olympioniků na kvalifikaci pro OH v roce 1980 v Moskvě a do Plzně přijelo 10. října 1978 reprezentační béčko Německé spolkové republiky. Ná národní olympijský tým nastoupil ve sloení J. Čaloun - Kunzo, Václavíček, Macela, Z. Koubek - Berger, Igor Novák, P. Němec (79. Bříza) - Lička, Klouček (67. A. Dvořák), P. Mráz. Zajímavostí bylo, a v barvách olympioniků se objevili dva hráči z prvoligové kody Plzeň. V brance chytal celý zápas Josef Čaloun a v průběhu hry nastoupil do útoku Antonín Dvořák. A vlastně i záloník Jan Berger si reprezentační dres vybojoval v barvách Plzně, nebo na vojně v praské Dukle byl sotva dva měsíce. Před návtěvou 4 500 diváků byli nai olympionici lepí v prvním poločase, kdy získali po gólech Igora Nováka a Kloučka dvoubrankový náskok, ale hosté stačili sníit. Poločasový stav 2:1 se do konce u nezměnil, přestoe nám béčko NSR po obrátce hodně zatápělo. Podrel nás vak Čaloun v brance. Nai projeli potom celou kvalifikací jako nů máslem a dařilo se jim velice i na samotné olympiádě. Získali zlaté medaile, pro ná fotbal jediné v historii.
2012 - Po dlouhé době se hrál v Plzni oficiální mezistátní zápas reprezentačních áček a nebylo to střetnutí ledajaké. 12. října 2012 proti sobě nastoupily mustva České republiky a Malty v kvalifikačním duelu o postup na MS 2014 v Brazílii. Kvalifikační skupina se teprve rozbíhala, nai měli za sebou bezbrankový souboj v Dánsku a v Doosan Areně potřebovali vyhrát. Byli také favoritem. Trenér Michal Bílek poslal do boje mustvo ve sloení Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Rajtoral (61. Petrela), Plail, Hübschman, Jiráček (72. Darida) - Pekhart (82. Lafata), Rezek. Česká reprezentace měla převahu, ale zaplněný stadion se dočkal gólu a po půlhodině hry. Limberského přihrávku poslal do sítě Gebre Selassie. Jene za chvíli hosté vyrovnali nechytatelným volejem Briffy. Brzo po přestávce se po centru Jiráčka prosadil hlavou Pekhart a vrátil Čechům vedení. Kdy Rezek přidal třetí, gól zdálo se být ve jasné a také domácím u nikdo vítězství nevzal. V samotném závěru jetě brankář Čech lapil Mifsudovu penaltu. Hleditěm obíhaly mexické vlny. Leč v dalím průběhu kvalifikace nai poztráceli předevím v domácím prostředí hodně bodů a do Brazílie se neprobojovali.
Kromě výe uvedených vstoupení reprezentačních týmů v Plzni několikrát startovali internacionálové, i mládenické týmy Československa nebo České republiky větinou v přípravných zápasech.
FOTO
28. září 1963 se v Plzni utkali v kvalifikaci o postup na OH 1964 v Tokiu olympionici Československa a Francie. Nai zvítězil 4:0. Na snímku v bílém zleva V. Masný, Brumovský, Nepomucký, Knebort, Pičman. Matlák, Pía, Lichtnégl, Weis st., Schmucker, A. Urban. Foto archiv P. Hochmana
Připravil: PAVEL HOCHMAN