Národní mužstvo České republiky se představí v neděli 16. listopadu v plzeňských Štruncových sadech v kvalifikačním utkání pro ME 2016 ve Francii proti Islandu. Pro město Plzeň a celý kraj je to svátek. Dva kvalifikační zápasy se už v minulosti v Plzni hrály. První hráli olympionici Československa. Stalo se tak v roce 1963 a hostem byl olympijský tým Francie. Ten druhý sehrálo reprezentační áčko v roce 2012 proti Maltě, kdy bojovalo o postup na MS 2014 v Brazílii. Ale byla i další vystoupení dospělé reprezentace v Plzni. Oficiální i neoficiální. Pojďme si je připomenout v následujícím přehledu.

1956 - V době před druhou světovou válkou se v Plzni žádný mezistátní zápas nehrál. Oblíbené byly přátelské meziměstské duely mezi výběry Prahy a Plzně, ten plzeňský tvořili většinou hráči nejlepších plzeňských klubů Viktorie a SK. Několikrát zde hrála asociační XI proti Viktorii. První vystoupení reprezentace Československa v Plzni bylo 26. září 1956. Přijelo reprezentační B mužstvo a v oficiálním přátelském utkání si to rozdalo s Indonésií. Reprezentační sestava byla zajímavá: Stacho (Večerka) - Menclík, Samuelčík (M. Linhart), Jankovič - Kačáni, M. Dvořák - T. Pospíchal, Buberník, Kadraba (Kvašňák), Crha, Böhm. Dva hráči se později objevili v Plzni. Zdeněk Böhm v roli výborného konstruktivního borce a TomᚠPospíchal uprostřed sedmdesátých let v roli úspěšného kouče. Samotné utkání mělo jednostranný průběh, naši reprezentanti přehrávali soupeře hlavně po technické stránce, vyhráli 5:1 a jejich góly zaznamenali T. Pospíchal 2, Buberník 2 a Kadraba. V ještě nedokončených Štruncových sadech bez tribuny přihlíželo 8 000 diváků.

1957 - Reprezentační áčko se poprvé v Plzni představilo ve čtvrtek 7. března 1957. Národní tým se tehdy připravoval na kvalifikační utkání pro MS 1958 ve Švédsku a k jednomu z přípravných utkání si zvolil druholigový Spartak Plzeň. Sestava ČSR: Dolejší (Hlavatý) - Ječný (Ant. Urban), Čadek, L. Novák - Pluskal, Ivo Urban - M. Urban (Salaj), M. Dvořák (Majer), Kačáni, Borovička, Böhm. Brankář František Hlavatý hrál ještě za RH Bratislava, s kterou získal v roce 1959 mistrovský titul a potom přestoupil do Plzně. V samotném přípravném duelu toho naše reprezentace příliš nepředvedla. Vedení ji zajistil Milan Dvořák, plzeňský Jindřich Švajner vyrovnal na 1:1 a o výhře Československa 2:1 rozhodl dvě minuty před koncem Svatopluk Pluskal. Hrálo se kvůli špatnému počasí na škváře v Luční ulici a odborný časopis "Kopaná - hokej" o utkání napsal: "Výkon reprezentantů mnoho neuspokojil, jejich hubené vítězství nad příslušníkem II. ligy nelze považovat za úspěch." V kvalifikačním utkání 1. května v Cardiffu naši s Walesem prohráli 0:1, ale nakonec na světové mistrovství do Švédska postoupili.

1959 - Na další reprezentační vystoupení čekala Plzeň přes dva roky. Dne 23. září 1959 v oficiálním mezistátním utkání zde hrálo Československo B s NDR B. Sestava Hlavatý - Bomba, Jarábek, A. Urban - Vengloš, Kvašňák (Benz) - Brumovský, Vacenovský, Kadraba (Hubálek), Jos. Vojta, Morávek vybojovala výhru 1:0, když jediný gól vstřelil Josef Vojta z penalty. Rudé právo druhý den napsalo: "Naši hráči svou hrou zklamali 12 000 diváků, kteří se po delší době těšili na kvalitní mezinárodní fotbal. Dobře hráli jen Brumovský s Morávkem v útoku a v záloze Kvašňák, který výborně rozděloval míče. Nejlepším na hřišti byl však brankář Hlavatý. Především po přestávce chytil několik jistých gólů."

1961 - Za dva roky, téměř na den, 21. září 1961 sehrálo reprezentační áčko ve Štruncových sadech přípravné střetnutí na kvalifikační výjezd na britské ostrovy s výběrem Západočeského kraje, který reprezentoval Spartak Plzeň, prvoligový nováček. Trenér Československa Rudolf Vytlačil postavil toto mužsto: Schrojf (46. Jindra) - Tichý, Popluhár, L. Novák - Pluskal (46. Buberník), Masopust - Pospíchal (46. Vacenovský), Scherer (46. Kučera), Kadraba, Kvašňák, Mašek. Reprezentanti v pločase vedli 3:0, nakonec vyhráli 4:1. Jejich góly stříleli Mašek, Kvašňák, Scherer a Buberník. Za domácí dal čestný úspěch z penalty Homola. Přes 10 000 vidělo pěkný fotbal, o kterém Československý sport druhý den napsal: "V obranných řadách si nejlépe vedli Schrojf a Popluhárem, velmi dobrá byla záloha Pluskal, Masopust a v útoku zakládala nebezpečné akce levá strana Kvašňák, Mašek." Ve Skotsku naši reprezentanti potom prohráli 2:3, zvítězili ale v Irsku 3:1, následně Iry doma přejeli 7:1 a ve třetím rozhodujícím utkání v Bruselu smázli Skoty 4:2. Na MS 1962 v Chile z toho byly nakonec slavné stříbrné medaile. A obdrželo je i dvanáct hráčů, kteří v Plzni v přípravě nastoupili.

1963 - Jestliže mělo Československo v Plzni dobrou přípravu na kvalifikaci pro MS, mělo v tomto městě i raketový start k zisku olympijského stříbra na olympiádě v Tokiu v roce 1964. Než se na ni však vydalo, muselo zvládnout kvalifikační barហs Francií. První utkání se hrálo doma a vedení svazu vybralo za místo utkání plzeňské Štruncovy sady. Hrálo se 28. září 1963 a před návštěvou 12 000 diváků nastoupili naši ve složení Schmucker - A. Urban, Weis st., Pičman - Matlák, Nepomucký - Brumovský, Knebort, Lichtnégl, Píša, Masný. Dobrý výkon vyjádřili naši olympionici vítězstvím 4:0. Góly stříleli Matlák z penalty, Nepomucký, Brumovský a Píša. Trenér Rudolf Vytlačil, který olympijský tým pevzal pa MS v Chile, byl spokojen. "Francouzi jsou zdatným celkem, ale my jsme zahráli velmi dobře a udělali jsme si slibný náskok pro odvetu." Rovněž duel ve Francii naši vyhráli, tentokrát 4:2, a na olympiádu postoupili bez velkých problémů. V Japonsku potom v roce 1964 získali stříbrné medaile, když ve finále podlehli Maďarsku 1:2.

1964 - Zvláštní zápas se hrál ve Štruncových sadech ve středu 13. května 1964. Proti výběru naší I. ligy nastoupil brazilský celek FC America. Brazilci slibovali výborný fotbal a tak se na ně přišlo podívat přes 25 000 diváků. Po kvalitním fotbalu byl v Plzni hlad, od léta 1963 se tu hrála opět jen druhá liga. Trenérem našeho výběru byl dr. Jíra a postavil mužsvo Schrojf (46. Kramerius) - Lála, Popluhár, Fillo - Horváth, Buberník - Pospíchal, Michalík (70. Knebort), Molnár (46. Masopust), Sirý (46. Scherer), Mašek. Bylo to v podstatě reprezentační áčko a spolu se soupeřem předvádělo kvalitní fotbal. Ostravský Sirý, který si později zahrál i v Plzni druhou ligu, nastřelil tyč a odražený míč poslal do sítě Pospíchal - 1:0. Brazilci vyrovnali, ale po přestávce Masopust uvolnil Michalíka, který bombou málem protrhl sí - 2:1. Na konečných 2:2 vyrovnali hosté po chybě Popluhára s Buberníkem. Druhý den noviny hodnotily výkony našich: "Nejlepším na hřišti byl Jan Lála, výborně zahráli i Josef Masopust a TomᚠPospíchal."

1965 - Další tahák v Plzni na sebe nenechal dlouho čekat. Dne 24. dubna 1965 se ve Štruncových sadech utkala reprezentační béčka Československa a Rakouska. Sestava našich Kramerius - Večerek, Jarábek, Fillo - Kos, Hrdlička - Gáborik, Medviď (46. St. Štrunc), Bencz, Adamec (46. Knesl), Kabát nepředváděla před návštěvou šesti tisícovek diváků žádný úchvatný fotbal, ale po přestávce se probrala. Nastoupil totiž plzeňský Standa Štrunc, a přestože hrál ve svém klubu jen druhou ligu, reprezentační béčko dokonale rozhýbal. Výhru 1:0 zajistil gólem Bencz a v létě téhož roku Standa Štrunc odešel na sedm let do pražské Dukly.

1967 - Olympionici Československa se představili v Plzni opět 21. května 1967, kdy se připravovali na kvalifikaci pro OH 1968 v Mexiku, kam nakonec postoupili. Ve Štruncových sadech jim bylo soupeřem reprezentační béčko Polska a zrodila se bezbranková remíza. Sestava olympioniků Československa: Sedláček - Čmarada, Migas, Plass, J. Linhart - Hrušecký, Pollák - B. Veselý, Nedorost, Ondák, Boroš (Obložinský). Trenér našich Blažejovský byl spokojen hlavně s výkonem defenzívy. "Utkání mělo přípravný charakter a posloužilo k sehrání hráčů. Uspokojily zadní řady, nejlepší byli Plass s Migasem, ale selhal tandem Hrušecký, Pollák." O rok později už byl plzeňský František Plass oporou reprezentačního áčka Československa. Na reprezentační vystoupení v Plzni bohatá šedesátá léta skončila.

1972 - Pět dlouhých let trvalo, než si nějaká dospělá reprezentace Československa opět zahrála v Plzni. A v dubnu 1972 to bylo během tří dnů dvakrát a pokaždé to stálo za to. Oficiální mezistátní duel reprezentačních áček Československa a Lucemburska byl naplánován do Štruncových sadů na středu 26 dubna 1972, ale dva dny před tím, v pondělí, si to rozdali s Československem dorostenci Škodovky. Resprezentace nastoupila k tréninkovému střetnutí ve složení Viktor (Červeňan) - Dobiáš, Mareš, Luža, Pivarník (Táborský) - Móder, Plass, Kuna - Ternényi, Petráš, Ján Čapkovič. Mimo jiné šest hráčů startovalo v roce 1970 na MS v Mexiku a čtyři získali za čtyři roky v roce 1976 na ME v Bělehradě titul mistra Evropy. Přípravné utkání ale skončilo senzací. Dorost Škodovky vyhrál 1:0. Výkon ČSSR zhodnotila druhý den Pravda slovy: "Oba brankáři reprezentantů Viktor a ve druhém poločase Červeňan měli víc práce než Franče, gólman Plzně. Střelba byla pro reprezentanty velkou neznámou. Naproti tomu dorostenci bojovali, přestože ve druhé půli nastoupilo šest hráčů z béčka dorostu. Rozhodující gól vstřelil Student." V samotném středečním mezistátním utkání Československo zvítězilo nad Lucemburskem 6:0 (2:0). Přes 5 000 diváků vidělo dva góly Jána Čapkoviče, dva Kuny a po jednom vstřelili Jokl a Dobiᚠz penalty. Sestava byla prakticky stejná, jako proti dorostencům, jen v záloze místo Módera nastoupil Jokl a v průběhu hry se dostali na trávník ještě právě Móder a brankář Červeňan.

1978 - Opět delší přestávka. Rozjížděla se příprava olympioniků na kvalifikaci pro OH v roce 1980 v Moskvě a do Plzně přijelo 10. října 1978 reprezentační béčko Německé spolkové republiky. Nᚠnárodní olympijský tým nastoupil ve složení J. Čaloun - Kunzo, Václavíček, Macela, Z. Koubek - Berger, Igor Novák, P. Němec (79. Bříza) - Lička, Klouček (67. A. Dvořák), P. Mráz. Zajímavostí bylo, ža v barvách olympioniků se objevili dva hráči z prvoligové Škody Plzeň. V brance chytal celý zápas Josef Čaloun a v průběhu hry nastoupil do útoku Antonín Dvořák. A vlastně i záložník Jan Berger si reprezentační dres vybojoval v barvách Plzně, nebo na vojně v pražské Dukle byl sotva dva měsíce. Před návštěvou 4 500 diváků byli naši olympionici lepší v prvním poločase, kdy získali po gólech Igora Nováka a Kloučka dvoubrankový náskok, ale hosté stačili snížit. Poločasový stav 2:1 se do konce už nezměnil, přestože nám béčko NSR po obrátce hodně zatápělo. Podržel nás však Čaloun v brance. Naši projeli potom celou kvalifikací jako nůž máslem a dařilo se jim velice i na samotné olympiádě. Získali zlaté medaile, pro nᚠfotbal jediné v historii.

2012 - Po dlouhé době se hrál v Plzni oficiální mezistátní zápas reprezentačních áček a nebylo to střetnutí ledajaké. 12. října 2012 proti sobě nastoupily mužstva České republiky a Malty v kvalifikačním duelu o postup na MS 2014 v Brazílii. Kvalifikační skupina se teprve rozbíhala, naši měli za sebou bezbrankový souboj v Dánsku a v Doosan Areně potřebovali vyhrát. Byli také favoritem. Trenér Michal Bílek poslal do boje mužstvo ve složení Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Rajtoral (61. Petržela), Plašil, Hübschman, Jiráček (72. Darida) - Pekhart (82. Lafata), Rezek. Česká reprezentace měla převahu, ale zaplněný stadion se dočkal gólu až po půlhodině hry. Limberského přihrávku poslal do sítě Gebre Selassie. Jenže za chvíli hosté vyrovnali nechytatelným volejem Briffy. Brzo po přestávce se po centru Jiráčka prosadil hlavou Pekhart a vrátil Čechům vedení. Když Rezek přidal třetí, gól zdálo se být vše jasné a také domácím už nikdo vítězství nevzal. V samotném závěru ještě brankář Čech lapil Mifsudovu penaltu. Hledištěm obíhaly mexické vlny. Leč v dalším průběhu kvalifikace naši poztráceli především v domácím prostředí hodně bodů a do Brazílie se neprobojovali.

Kromě výše uvedených vstoupení reprezentačních týmů v Plzni několikrát startovali internacionálové, i mládežnické týmy Československa nebo České republiky většinou v přípravných zápasech.

FOTO
28. září 1963 se v Plzni utkali v kvalifikaci o postup na OH 1964 v Tokiu olympionici Československa a Francie. Naši zvítězil 4:0. Na snímku v bílém zleva V. Masný, Brumovský, Nepomucký, Knebort, Pičman. Matlák, Píša, Lichtnégl, Weis st., Schmucker, A. Urban. Foto archiv P. Hochmana

Připravil: PAVEL HOCHMAN

Fotogalerie