Příliš současných fanoušků Viktore, ani Sparty tuto skutečnost nezná. Samozřejmě se zabývají dnešní realitou obou klubů, především rivalitou a bojem o nejvyšší příčky. Zvláště před vzájemným sobotním duelem. Fakta však hovoří jasnou řečí: Viktoria Plzeň otvírala v roce 1917 na Letné Spartě nové hřiště, na kterém pražský klub hraje vlastně dodnes.

Jak se to všechno seběhlo? Jestliže jsme si dnes zvykli spojovat Spartu se stadionem na Letné, nebylo tomu tak vždycky, především v době jejích začátků. S hřišti měla Sparta značné potíže. Začínala na Střeleckém ostrově, odkud se však musela brzy vystěhovat a teprve po dlouhých jednáních získala do nájmu pozemek v Žižkově ulici v Karlíně. Odtud přešla na karlínskou Střelnici a poté zakotvila v Bubenči.

Paradoxně nové hřiště začala stavět v průběhu první světové války. Základní kámen na Letné byl položen už v polovině roku 1914, a to na místě, na němž stojí do současných časů. Otevřeno bylo 13. května 1917 a Sparta si k této slavnostní akci pozvala na zbrusu nový stadion Viktorii Plzeň. Periodikum "Právo lidu" zaznamenalo tuto událost slovy: "Sparta s potížemi zvítězila 3:2 a tímto zápasem, konaným před velkou návštěvou, bylo otevřeno nové hřiště A.C. Sparta, na němž klubové vedení dalo zřídit pěkný travnatý terrain, který má v pozadí nádherné panorama velebných Hradčan s květnatými stráněmi Petřína."

První branku nového sparanského svatostánku vstřelil příští velký kanonýr Sparty Antonín Janda - Očko. Střelce dalších gólů slavnostního utkání prameny neuvádí. Pro Viktorii byla těsná porážka velkým úspěchem. Zatímco Sparta byla na světě už 24 let, Viktoria měla za sebou jen necelých šest let činnosti. V roce 1917 sice vyhrála mistrovství II. třídy rakouského fotbalového svazu, kde nechala za sebou celky SK Olympia Praha II, Sportbrüder SC, Union Žižkov, Český Lev Plzeň, SK Pardubice, AFK Vršovice a Spartu Kladno, vyhrála i župní pohár, ale stále neměla vlastní hřiště. Hrála na nevyhovujícím, městem přiděleném plácku v současném Borském parku naproti dělostřeleckým kasárnám nebo se potupovala po celé Plzni. Vlastní stánek získala až v roce 1920 za 20 000 korun od SK Plzeň na Královské (dnešním Mírovém) náměstí naproti firmě Müller - Kapsa.

To Sparta v roce 1917 skončila v mistrovství I. třídy na třetí příčce za DFC Praha a Viktorií Žižkov a patřila k nejlepším českým klubům. Proto byla těsná prohra Viktorie 2:3 po vyrovnaném a tuhém boji velkým úspěchem. V kádru Viktorie byly tehdy hráči: Josef Sloup - Štaplík, Josef Dvořák - Cikán, V. Mukenšnábl, František Krečmer, Jaroslav Tomášek, Karel Kučera, Jaroslav Seidenglanz, Rudolf Sloup - Štapl, Jindřich Hrček, Jindřich Kučera a Sláva Brabec.

Autor: Pavel Hochman    

Fotogalerie