Play-off / Úterý 20. 8. 2013, 20:45 / Doosan Arena

66. Mejač

Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Darida (86. Tecl), Horváth – Petržela (77. Rajtoral), Hořava, Kovařík – Wágner (62. Ďuriš)

NK Maribor

J. Handanovič – Milec (84. Derviševič), Rajčevič, Potokar, Viler – Mejač, Mertelj – Bohar, Cvijanovič, Ibraimi (88. Mendy) – Tavares

Branky: 8. Čišovský (Darida), 58. Darida (Kovařík), 90. Ďuriš (Rajtoral) – 66. Mejač, ŽK: 75. Hořava, 81. Ďuriš – 34. Cvijanovič, Rozhodčí: O. Benquerença – R. Santos, J. Santos (všichni Portugalsko)

Diváci: 11 158

V úterý 20. srpna 2013 se poprvé v historii převlékla plzeňská Doosan Arena do hávu Champions League. Viktoria totiž přivítala v úvodním duelu play-off o základní skupinu Ligu mistrů NK Maribor. Trenér Západočechů Pavel Vrba se rozhodl pro toto veledůležité utkání vyslat na trávník stejnou jedenáctku, která nastoupila do sobotního duelu s pražskou Spartou.

V úterý 20. srpna 2013 se poprvé v historii převlékla plzeňská Doosan Arena do hávu Champions League. Viktoria totiž přivítala v úvodním duelu play-off o základní skupinu Ligu mistrů NK Maribor. Trenér Západočechů Pavel Vrba se rozhodl pro toto veledůležité utkání vyslat na trávník stejnou jedenáctku, která nastoupila do sobotního duelu s pražskou Spartou.

Poté, co si do posledního místečka zaplněné Štruncovy sady poslechly nejoblíbenější písničku všech fotbalistových příznivců, hymnu Champions League, se do první šance utkání propracovali po rychlém brejku hosté. Zakončení z penalty od Gorana Cvijanoviče notně proprášilo rukavice Matúše Kozáčika. Viktoriáni odpověděli hlavičkou Tomáše Hořavy, ta se však mezi tři tyče nevešla. Nastartovala ale tlak Viktorky, který kulminoval po rohovém kopu v osmé minutě. Pavel Horváth přetáhl míč na konec pokutového území, kde ho z první sklepl před branku Mariboru Vladimír Darida. Přes hradbu těl se balón dostal až k Tomáši Wágnerovi, který ho přistrčil na zadní tyč, kde číhal před odkrytou brankou nikým nehlídaný Marián Čišovský. Slovenský stoper následně potvrdil svou střeleckou formu z evropských pohárů a poslal Viktorii do vedení. 1:0! O vyrovnání se snažil o čtyři minuty později zakončením ze dvaceti metrů Agim Ibraimi. Plzeňský gólman neměl s lapením pokusu makedonského reprezentanta větší obtíže. V 18. minutě našel David Limberský přihrávkou vnějším nártem nabíhajícího Vladimíra Daridu, který hlavičkoval z malého vápna. Zacílil těsně nad břevno. Plzeňané byli při chuti. Jasmina Handanoviče v brance Mariboru prozkoušel dělovkou z rohu šestnáctky Milan Petržela a z následného rohového kopu zkusil Pavel Horváth zatočit míč rovnou do sítě. I tentokrát byl zkušený slovinský brankář úspěšný. Vláďa Darida střílel i o minutu později, ale na Handanoviče si nepřišel. Z dalšího rohu byl blízko vstřelení druhého gólu Marián Čišovský. Hlavička plzeňského stopera však ve 24. minutě do brány nesměřovala. Maribor zaměstnával obranu Viktorky pouze po bleskurychlých kontrech. Na konci jednoho z nich zakončoval Aleš Mejač. Nemířil přesně. Na branku Viktorie neputovala ani další Mejačova dělová rána z pětadvaceti metrů. Fanouškům Plzeňanů však nahnala určitě více strachu než jeho předchozí pokus, nebo skončila těsně vedle levé tyčky. To Tavaresovi a jeho hlavičce se už Matúše Kozáčika zasáhnout přimělo. Úspěšně. Slovinský mistr začal v poslední čtvrthodině poločasu Plzeň zlobit a držel míč na svých kopačkách o poznání více než v první půlhodině. Poslední gólovou šanci úvodní poloviny si na své konto připsali viktoriáni. Přetažený centr propadl až k Milanu Petrželovi, který u něj byl dříve než vyběhnuvší gólman Slovinců. Z první ho ale napálil mimo tři tyče.

Po návratu z kabiny ukázal Jasmin Handanovič své brankářské umění. Vladimír Darida totiž ve 48. minutě napřáhl ke střele, která směřovala do šibenice. Jedničce Mariboru se ji podařilo vytěsnit na rohový kop. Jako blesk z čistého nebe. Přesně takto by se dal popsat úder viktoriánů z 58. minuty. Po desetiminutovce, kdy se hrálo spíše ve středu hřiště, přišel útok Viktorky do otevřené obrany hostů, perfektní Kovaříkův centr z levé strany hřiště a zakončení Vladimíra Daridy. Talentovaný středopolař se v této pozici nemýlil a z malého vápna rozvlnil sí za v daný okamžik bezmocným Jasminem Handanovičem. 2:0 pro Viktorii! O osm minut později zakončoval po sérii centrů do plzeňského vápna z necelých dvaceti metrů Aleš Mejač. Bohužel pro Viktorku zamířil přesně pod břevno a snížil na 2:1. Odpovědí Plzeňanů byla rána Václava Procházky minutu nato, jež doputovala vedle svatyně Mariboru. V 74. minutě protáhl střeleckým pokusem z pětadvaceti metrů Matúše Kozáčika Agim Ibraimi. Slovenský brankář ukázal učebnicovou robinsonádu a schoval míč ve svých rukavicích. V rukou gólmana skončila také další hlavička po rohu. Tentokrát však byla v akci jednička celku ze Slovinska a hlavičkoval TomᚠHořava. Sí hostů se následně nepodařilo rozvlnit projektilem z malého vápna Daridovi. V poslední minutě základní hrací doby viktoriáni ještě jednou udeřili. František Rajtoral odcentroval do šestnáctky soupeře a Michal Ďuriš ve skluzu nasměroval míč přesně do pravého růžku Handanovičovy svatyně. 3:1! Prakticky vzápětí portugalský sudí Olegário Benquerença úvodní střetnutí dvojutkání Viktorie s Mariborem ukončil.

Do odvety, která je na programu příští středu v Mariboru, si tak Západočeši vezou po vítězství 3:1 dvoubrankový náskok.

Video z úterního utkání si můžete prohlédnout na Viktoria TV. Užijte si znělku Ligy mistrů znějící Doosan Arenou: