1. kolo / Úterý 17. 9. 2013, 20:45 / Doosan Arena

53. Yaya Touré
58. Agüero

Kozáčik – Rajtoral, Hejda (66. Hubník), Procházka, Limberský – Petržela, Hořava, Kolář (61. Ďuriš), Horváth (C), Kovařík – Bakoš (84. Tecl)

Hart – Zabaleta, Kompany (C), Nastasić, Kolarov – Navas (67. Milner), Touré (80. García), Fernandinho – Nasri, Džeko (83. Negredo), Agüero

Branky: 48. Džeko (Agüero), 53. Touré (Nasri), 58. Agüero (Nasri), ŽK: 40. Limberský – 17. Kolarov, 28. Fernandinho, Rozhodčí: Tagliavento – Tonolini, Manganelli (všichni Itálie)

Diváci: 11 281

Fotbalový svátek odstartoval! Viktoria Plzeň v úterý večer zahájila své bitvy v základní skupině Champions League. V premiérovém utkání, které se odehrálo před ochozy do posledního místečka zaplněné Doosan Areny, přivítali Západočeši Manchester City.

Fotbalový svátek odstartoval! Viktoria Plzeň v úterý večer zahájila své bitvy v základní skupině Champions League. V premiérovém utkání, které se odehrálo před ochozy do posledního místečka zaplněné Doosan Areny, přivítali Západočeši Manchester City.

Pro úterní duel se Pavel Vrba musel obejít bez zraněných obránců. Konkrétně postrádal Mariána Čišovského a Radima Řezníka. Na stoperovi tak nastoupil LukᚠHejda a na pozici pravého beka František Rajtoral. V útoku dostal přednost před ostatními stejně jako v posledním ligovém utkání na půdě Liberce Marek Bakoš.

Mráz začal všem fotbalovým fanouškům jezdit po zádech již před samotným výkopem zápasu, když zazněly první tóny hymny Ligy mistrů a tribuny zbarvilo do viktoriánských barev úžasné choreo. A poté už začal souboj českého mistra s Citizens. První střelu si na své konto připsal Samir Nasri, ale tísněný pálil daleko od Kozáčikovy branky. O čtyři minuty později již musel Matúš Kozáčik zasahovat proti Navasově ráně z necelých dvaceti metrů. Vytěsnil ji na rohový kop, po němž nebezpečně hlavičkoval Yaya Touré. Mířil nad břevno. Ve 21. minutě dostala Viktorka výhodu přímého kopu z rohu velkého vápna poté, co byl faulován Milan Petržela. Jeho exekuce se ujal Pavel Horváth a se stříleným centrem plzeňského kapitána měl Joe Hart plné ruce práce. K následné dorážce se již nikdo z viktoriánů nedostal. O dvě minuty později se vyznamenal Matúš Kozáčik, jenž prokázal skvělý reflex ve chvíli, kdy zneškodnil hlavičku Edina Džeka z bezprostřední blízkosti. Ve 26. minutě stálo při Plzeňanech štěstí, nebo zakončení z necelých dvaceti metrů Sergia Agüera skončilo na pravé tyčce. Míč se vzápětí dostal k Aleksandru Kolarovovi, který ho z první napálil na svatyni Viktorie. Jednička Západočechů byla opět bezchybná. Ve 35. minutě se opřel do odraženého míče ze střední vzdálenosti Pavel Horváth. S jeho skákavou střelou si anglický gólman poradil. O tři minuty později se propracovali do střelecké příležitosti znovu viktoriáni. TomᚠHořava sice ve vápně střihl nůžkami, ale bránu hostů netrefil. V posledních vteřinách prvního poločasu vyzkoušel Kozáčikovu pozornost technickým pokusem Aleksandar Kolarov. Brankář Viktorky byl připraven a schoval míč ve svých rukavicích.

Tři minuty po návratu z kabin Citizens udeřili. Do brejku se dostal Sergio Agüero, který se vřítil do šestnáctky Viktorie a poslal míč pod sebe na Edina Džeka. Střelec z Bosny a Hercegoviny se nemýlil, nasměroval balón na vzdálenější tyč a Manchester se dostal do jednobrankového vedení. Džeko byl opravdu při chuti. Vzápětí pálil nad branku zpoza šestnáctky a posléze zakončoval mimo tři tyče z hranice vápna. V 52. minutě mohlo být vyrovnáno, když zpětnou nahrávku Františka Rajtorala napálil z penalty Jan Kovařík. Jeho rána měla gólové parametry, ale na rohový kop ji srazil jeden z bránících hráčů City. Bohužel se vzápětí skóre měnilo ve prospěch Manchesteru. Odražený balón vystřelil dělovým projektilem na svatyni Viktorie Yaya Touré a nechytatelná rána reprezentanta Pobřeží slonoviny skončila v jejím růžku. 0:2. Dvě minuty nato si připsal další úspěšný zásah Matúš Kozáčik. Za svá záda nepustil střelu Sergia Agüera. To však již neplatilo v minutě 58., kdy se znovu napřáhl ke střele Argentinec Agüero. Z hranice šestnáctky zamířil přesně k pravé tyčce, 0:3. Odpovědí Viktorie byl střelecký pokus z dvaceti metrů Jana Kovaříka. Krajní záložník Viktorky zacílil nad břevno. Ve stejných místech, pouze na druhé polovině hřiště, skončil balón po standardce, kterou rozehrával Yaya Touré, i po hlavičce Sergia Agüera. V nadcházejících minutách se hrálo většinu času ve středu hřiště a bez šancí na jedné či druhé straně. Další Agüerovu ránu, která přišla v 88. minutě, zneškodnil bravurním zákrokem Matúš Kozáčik. V posledních vteřinách hrací doby byli velmi blízko brance Plzeňané, když se po rohu protlačil k zakončení jeden z hráčů Viktorky a míč skončil na tyči! Vzápětí znovu ukázal své kvality rychlonohý Argentinec v barvách City. Po rychlém kontru střílel nad břevno. To byla také nakonec poslední šance utkání.

Viktoria vstoupila do základní skupiny Ligy mistrů porážkou od favorizovaného Manchesteru City v poměru 0:3. V dalším kole veleslavné evropské pohárové soutěže nastoupí Západočeši na půdě moskevského CSKA.