5. 11. 2013    Zápas

VIDEO | Viktoria podala proti Bayernu vynikající výkon, do poslední minuty sahala po bodu

65. Mandžukič

Kozáčik – Rajtoral, Čišovský, Procházka, Hubník (71. Řezník) – Hořava, Horváth (C), Petržela, Kolář, Ďuriš (84. Pospíšil) – Tecl (87. Bakoš)

Neuer – Rafinha, van Buyten, Contento, Alaba – T. Müller (59. Mandžukić), Schweinsteiger (59. Martínez), Lahm (C), Kroos, Ribéry – Götze (87. Weiser)

Branky: 65. Mandžukić, ŽK: Hubník, Kolář, Horváth, Rozhodčí: Lahoz – Devís, Rodriguez (všichni Španělsko)

Diváci: 11 360

Trvalo dvaačtyřicet let, než se v Plzni znovu představil německý velkoklub Bayern Mnichov. Ve čtvrtém utkání základní skupiny Ligy mistrů se západočeská metropole tohoto fotbalového svátku dočkala. Proti loňskému vítězi Champions League vyrukovala Viktorka ve stejné sestavě jako v předchozím ligovém klání, v němž rozstřílela Jablonec.

Trvalo dvaačtyřicet let, než se v Plzni znovu představil německý velkoklub Bayern Mnichov. Ve čtvrtém utkání základní skupiny Ligy mistrů se západočeská metropole tohoto fotbalového svátku dočkala. Proti loňskému vítězi Champions League vyrukovala Viktorka ve stejné sestavě jako v předchozím ligovém klání, v němž rozstřílela Jablonec.

V úvodu duelu byli aktivnější viktoriáni, kterým se podařilo Bayern přitlačit. Po dvou minutách hry se řítil do šance Stanislav Tecl, ale po souboji s jedním z hostů ve vápně Mnichova skončil na zemi. Tento okamžik rozčílil zaplněné ochozy Doosan Arény, ale rozhodčího volání po penaltě nevyslyšel. V šesté minutě se podařilo Michalu Ďurišovi to, na co Viktorka čekala marně celé utkání v Bavorsku. Ďurišovo zakončení zpoza šestnáctky přinutilo Manuela Neuera zasáhnout, ale větší vrásky na tváři mu neudělalo. Na druhé polovině hrací plochy si připsal úspěšný zásah v osmé minutě Matúš Kozáčik, jehož čisté konto se snažil z nulového úhlu ohrozit Franck Ribéry. Slovenský brankář úspěšně zakročil i minutu nato po ráně Thomase Müllera z hranice vápna. V 11. minutě se vytáhl gólman Viktorky při přímém kopu z dvaceti metrů. David Alaba mířil technickým pokusem přesně do levého horního růžku, ale Matúš Kozáčik se vyznamenal efektní i efektivní robinsonádou. O pár chvil později ze souboje těch samých fotbalistů vyšla plzeňská jednička znovu jako vítěz. Když už se hráčům Bayernu podařilo Kozáčika překonat, tak se Schweinsteigerově střele z první z deseti metrů postavila pravá tyčka. Odpovědí Viktorky byl střelecký pokus Milana Petržely. Nad branku. To Bastian Schweinsteiger měl ve 22. minutě u brány Viktorky mušku přesnější, ale brankář Západočechů zůstal nepřekonán. Ostatně Matúš Kozáčik kraloval šestnáctce Plzně i v okamžicích následujících a všechny centry Bayernu končily bezpečně v jeho rukavicích. Ve 35. minutě si pak poradil se střelou Toniho Kroose. Poté se musela ohánět defenzíva Mnichova. Nejprve pálil Milan Petržela. Jeho střela skončila nad břevnem. O pár chvil později přišel přesný Horváthův centr z levé strany a hlavička nabíhajícího Daniela Koláře. Ve velké příležitosti zacílil plzeňský středopolař mimo tři tyče. První polovina tak skončila za bezbrankového stavu.

Po návratu z kabin se ujali iniciativy hosté. Ve 49. minutě ukázal vynikající obranný zákrok Marián Čišovský, jenž zaskočil za již překonaného Matúše Kozáčika a ve skluzu vykopl míč z brankové čáry. Po rohovém kopu následoval pokus Toniho Kroose. Bránu Viktorie minul. V 51. minutě po dalším rohu Bayernu se na bližší tyči protlačil k balónu vysoký Daniel Van Buyten a hlavou ho prodloužil za sebe. Míč, který se nepodařilo nikomu tečovat, doputoval těsně vedle levé tyče. V 56. minutě po bleskurychlém kontru Mnichova vychytal neuvěřitelný Kozáčik Francka Ribéryho, jenž střílel z rohu malého vápna. Po hodině hry se k brejku dostali viktoriáni a po ose Kolář – Tecl zakončoval TomᚠHořava. Bohužel jeho střelu zablokovala obrana Bayernu. V 65. minutě přišel centr z pravé strany hřiště od Philippa Lahma na zcela osamoceného Maria Mandžukiće, jenž na hřišti nahradil Müllera. Chorvatský kanonýr se v této pozici nemýlil. Jeho přesná hlavička zapadla i přes Kozáčikovu snahu do plzeňské sítě. 0:1. V další akci Bayernu byl znovu namočen reprezentant Chorvatska, ale tentokrát si na Kozáčika nepřišel. V 76. minutě se Manuel Neuer pořádně zapotil, když musel zlikvidovat skákavou střelu z kopačky Standy Tecla. Ten samý viktorián se mohl zapsat do historie i o pár vteřin později po nahrávce Milana Petržely. Před prakticky prázdnou brankou však na míč ve skluzu nedosáhl. Následně se hra přelila před Matúše Kozáčika. Ten nejprve vychytal Ribéryho a gólem neskončila ani Mandžukićova hlavička. Z Kozáčika a jeho formy bude mít po akci z 81. minuty noční můry i Mario Götze. Německý talent tváří v tvář jedničce Západočechů neuspěl ani nadvakrát. V poslední minutě základní hrací doby se pokusil o vyrovnání ze dvaceti metrů pálící Pavel Horváth. Míč si cestičku do sítě Bayernu nenašel. To Philipp Lahm byl o poznání přesnější, ale Matúš Kozáčik znovu čaroval.

Před zaplněnými ochozy viktoriáni bojovali s Bayernem Mnichov do poslední minuty o remízový výsledek. Vynikající výkon Viktorky bohužel nakonec na bodový zisk nestačil. Plzeňané však proti německému velkoklubu odehráli partii, na kterou se bude na západě Čech dlouho vzpomínat.