6. kolo / Úterý 10. 12. 2013, 20:45 / Doosan Arena

PFC CSKA Moskva

65. Musa

Kozáčik – Rajtoral, Procházka, Čišovský, Limberský – Horváth, Hořava – Petržela (70. Bakoš), Kolář, Ďuriš (58. Kovařík) – Tecl (82. Wágner)

Akinfejev – Karavajev, Berezuckij A., Ignaševič, Ščennikov - Wernbloom, Elm – Milanov (74. Zubar), Dzagojev, Tošić (51. Honda) – Musa

Branky: 76. Kolář, 90. Wágner – 65. Musa, ŽK: Procházka, Bakoš – Ščennikov, Honda, Werbloom, 2. ŽK=ČK: 90+3. Wernbloom, ČK: 67. Dzagojev, Rozhodčí: Skomina – Arhar, Ul (všichni Slovinsko)

Diváci: 11 205

Poslední utkání Viktorky v roce 2013 se rovnalo boji o postup do jarní fáze evropských pohárů. Pokud Viktoria chtěla na jaře hrát Evropskou ligu, musela v utkání s CSKA Moskva bezpodmínečně zvítězit. Právě s tímto cílem vstupovali do šestého duelu v základní skupině Ligy mistrů svěřenci Pavla Vrby, pro něhož bylo střetnutí s ruským velkoklubem posledním zápasem na lavičce Západočechů.

Poslední utkání Viktorky v roce 2013 se rovnalo boji o postup do jarní fáze evropských pohárů. Pokud Viktoria chtěla na jaře hrát Evropskou ligu, musela v utkání s CSKA Moskva bezpodmínečně zvítězit. Právě s tímto cílem vstupovali do šestého duelu v základní skupině Ligy mistrů svěřenci Pavla Vrby, pro něhož bylo střetnutí s ruským velkoklubem posledním zápasem na lavičce Západočechů.

ڞasná atmosféra panovala v hledišti ještě předtím, než se viktoriáni poprvé dotkli míče. Překrásné choreo, které zaplavilo celou Doosan Arénu, a hymna Champions League? To opravdu zahřeje každého příznivce Viktorky.

Hned v první minutě utkání vyzkoušel své střelecké štěstí Zoran Tošić. Pálil nad branku. Dvě minuty nato se objevil ve velké příležitosti ve vápně hostů zcela osamocený Milan Petržela, zpracoval si balón a než se odhodlal k zakončení, byl u něj bek CSKA a jeho šanci zmařil. Vzápětí střílel zpoza šestnáctky Pavel Horváth. Nad břevno. Po deseti minutách se napřáhl ke střele z necelých dvaceti metrů Daniel Kolář. Igor Akinfejev plachtil marně, ale mrzet ho to nemuselo. „Koldova“ dělovka totiž skončila vedle pravé tyčky. CSKA odpovědělo brejkem, na jehož konci byl zakončující Ahmed Musa. Sí za Kozáčikovými zády se sice rozvlnila. Viktoriáni však mohli zůstat v klidu. Bylo to pouze z boční strany. Ve 27. minutě vyzkoušel pozornost Akinfejeva technickým pokusem z velkého vápna Stanislav Tecl. Ruský reprezentant střelu útočníka Viktorie k levé tyčce vytěsnil na rohový kop. Ohrozit čisté konto Matúše Kozáčika se snažil i srbský záložník Tošič. Z necelých třiceti metrů střílel přesně do míst, kde stála připravená jednička Viktorie. Po půlhodině hry, ve které Viktorka diktovala tempo zápasu, měl vyloženou gólovou příležitost aktivní Musa. Nigerijský kanonýr se objevil za obranou Západočechů a pelášil si to sám na plzeňskou svatyni. Proti Matuši Kotáčikovi svou pověst nepotvrdil, včas vyběhnuvší brankář Viktorky jeho střelu dokázal zastavit. Po této šanci přebrali pro nadcházející minuty iniciativu hosté. Pět minut před koncem prvního poločasu prozkoušel Akinfejeva stříleným centrem ze standardní situace Pavel Horváth. Kapitán CSKA byl ve střehu a míč schoval ve svých rukavicích. Když se gólově neurodilo ani po dvou rohových kopech, které ještě na sklonku úvodní poloviny přišly, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Do druhé půle vstoupili aktivněji Plzeňané, ale jejich útočné hrátky většinou končily v pokutovém území na defenzívě hostů. Alan Dzagojev byl tak první fotbalistou, jenž si ve druhé polovině zápasu připsal střelu na branku. Z nulového úhlu Matúše Kozáčika nepropálil. V 54. minutě se opřel do balónu Ahmed Musa. Plzeňský brankář mohl zůstat v klidu. Útočník z Nigérie nemířil přesně. Po hodině hry o sobě dal znovu vědět Alan Dzagojev. I jeho skákavý pokus zpoza šestnáctky gólman Viktorky zneškodnil. O tři minuty později zahrával „Horvi“ standardní situaci z levé strany hřiště a našel přesně hlavu nabíhajícího Stanislava Tecla. Nejlepší střelec Viktorie v sezóně bohužel míč za záda Akinfejeva nenasměroval. V 65. minutě CSKA Viktorku zatlačilo, Dzagojev prováhal střeleckou pozici, ale posunul balón na Hondu, který ho vzápětí nacentroval na roh malého vápna. Právě do těchto míst si naběhl Ahmed Musa a nikým neatakovaný hlavičkou překonal Kozáčika. 0:1. O dvě minuty později se Dzagojev dočkal svého zápisu do statistik. Určitě ale jiným způsobem, než si plánoval. Za nakopnutí jednoho z viktoriánů mimo hlavní dění na hrací ploše totiž uviděl červenou kartu. Nechtěně tak odstartoval kolotoč útočných manévrů Viktorky. V 73. minutě donutil k úspěšnému zákroku brankáře hostů hlavičkující Marek Bakoš, který na hřišti nahradil Milana Petrželu. Mezi tři tyče se následně nevešlo zakončení Františka Rajtorala. Poté již propukla ve Štruncových sadech branková radost, ale o vteřinu později uhasla. Západočeši se totiž provinili proti pravidlu o ofsajdu. V 76. minutě už této radosti nic nemohlo zabránit. Daniel Kolář si našel po Horváthově rohu prostor a umístěnou hlavičkou nedal Akinfejevovi možnost úspěšně zasáhnout. 1:1! Tlak Plzeňanů neustával. V 81. minutě jen centimetry dělily Pavla Horvátha od toho, aby jeho tečovaná střela doputovala do sítě CSKA podruhé. Tři minuty před koncem zápasu zakončoval hlavou TomᚠWágner, jenž vystřídal Standu Tecla. Z deseti metrů zamířil vedle. V poslední minutě základní hrací doby přišla euforie. Centr před Igora Akinfejeva uložil dělovou ranou do moskevské sítě TomᚠWágner! 2:1 pro Viktorii! V nastaveném čase získalo CSKA výhodu přímého kopu z pětadvaceti metrů a emoce na straně Moskvy plály. Po strkanici ve zdi viděl další červenou kartu Pontus Wernbloom. Dělovka Hondy poté skončila pouze na tělech bránících viktoriánů a Daniel Kolář odpálil balón na druhou polovinu hřiště. Je konec!

Viktoria porazila CSKA 2:1 a slaví postup do jarní části evropských pohárů. Plzeň přivítá v roce 2014 Evropskou ligu!