Plzeň odolala ataku Sparty, s Ostravou ji čeká mečbol

Duel Na stínadlech byl znovu zápasem o přiživení historické úspěchu, získání mistrovského titulu. Plzeňská Viktoria vstupovala do utkání na severu Čech přitlačená pátečním vítězstvím Sparty v pražském derby s Bohemians 1905, po kterém se náskok Plzně smrskl na jediný bod.

Viktorce se v Teplicích statisticky nedaří, v předchozích šestadvaceti ligových duelech vyhrála na hřišti soupeře pouze třikrát, naposledy v březnu 2007 poměrem 2:1.

A k sobotnímu veledůležitému zápasu vstupovala navíc bez dvou důležitých opor, které se nechali v domácím duelu s Mladou Boleslaví zcela zbytečně vykartovat. Kapitán Pavel Horváth dostal v závěru druhou žlutou kartu za ruku, Marek Bakoš nasbíral za řečnění čtvrté karetní napomenutí, znamenající automaticky jednozápasové stop.

Aktivněji vstoupili do utkání domácí. Ve čtvrté minutě vyslal první, i když nepřesnou střelu Mareš. O dvě minuty později létaly centry nad teplickou bránou z obou stran, u obou situací byl František Rajtoral. V sedmé minutě se dostal do nebezpečného prostoru Verbíř, zprava ale minul svatyni hostů.

A v desáté minutě už udeřila Plzeň. Petržela zdálky vyslal nebezpečnou střelu, Grigar jen vyrázil míč před sebe a Daniel Kolář pohodlně otevřel  skóre zápasu.

Další minuty jdou Tepličtí za vyrovnáním. Ve 14. minutě Mahmutovič po přízemním centru Vachouška jen těsně míjí bránu Viktorie a z následného rohu hlavičku Rosy Pavlík s námahou vyráží míč směřující k tyči.

Na konci první dvacetiminutovky je potrestán žlutou kartou domácí Rosa, po jeho zákroku je dokonce Jiráček odnešený na nosítkách. Rozcvičovat se začíná Fillo, Jiráček se ale na trávník vrací.

Za další dvě minuty mohla vést Viktoria o dvě branky. Grigarovi propadl míč z rohového kopu a Smejkal si při odvracení balonu dal téměř vlastní gól.

Ve 28. minutě střílí velmi nebezpečně Verbíř, střelu však hráči Viktorie zblokovali. Po půlhodině hry přichází další vyložená šance Plzně. Jiráček ideálně našel kolmicí Rezka, ten potově střílí, Grigar však je na místě.

Potom ještě po prodloužení Koláře krásně kroutí míč do teplické brány Bystroň, jeho střela  těsně míjí levou tyč Grigara. Poločas zakončil domácí Mareš střelou z přímého kopu, pokus končí ve zdi.

Do druhé části vstoupili s větší aktivitou znovu domácí hráči. V 50. minutě dalekonosný pokus Vidličky, ztečoval Ďuriš, Pavlík si s nebezpečnou situací poradil. Pět minut nato sehrála bleskurychlou akci Plzeň. Bystroň přenesl  hru na Rajtorala, ten přízemním centrem našel  Rezka, podzimní střelec těsně minul.

Po hodině zápasu Rezek ze standardky z velké vzdálenosti vyslal krásnou střelu mířící do šibenice, Grigar se ale vytáhl. V té době Plzeň udržela míč a nedávala Teplicím prostor k ohrožení Pavlíka.

V 63. minutě ale vznikl před bránou Plzně velký závar. Verbíř ze strany ze standardní situace zamířil pokus přímo na bránu, Pavlík vyrazil míč, další střelu Ljevakoviče obrana nakonec zablokovala.

Viktoria se hodně stahuje ke své šestnáctce, navíc jí vůbec nevychází přechod do útoku, kde ztrácí všechny míče. V závěru hlavičkuje Libor Došek z malého vápna v těžké pozici nad plzeňskou bránu. Plzeň v závěru jen brání, Teplice ještě kopou roh, ale branku neohrozí.

Konec! Viktoria vyválčila vítězství.

Viktoria pokračuje v mistrovských dostizích za týden v sobotu. Ve Štruncových  sadech přivítají plzeňští fotbalisté  ostravský Baník, zatímco pražská Sparta zajíždí do Teplic k zápasu se sestupujícím Ústím. V posledním kole Gambrinus ligy jede Plzeň do Olomouce, Sparta hostí na Letné Hradec Králové.

FK Teplice – FC Viktoria Plzeň  (0:1 )

Góly:  10. Kolář

ŽK: Rosa, Čajič, Matula, Ljevakovič  - Kolář, Trapp

FK Teplice: Grigar - Vidlička, Smejkal, Matula, Rosa - Matula, Čajič (57. Jungr), Vachoušek (73. Došek) , Verbíř - Mahmutovič, Mareš

FC Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Bystroň, Ševinský, Limberský – Jiráček (92. Fillo), Trapp, Kolář (90. Hájovský), Petržela (82. Brezinský) - Rezek, Ďuriš

Rozhodčí: Jech - Ubias, Jiřík