S týmem Hradce Králové se plzeňští fotbalisté potkávali jak v první lize, tak i druhé. Poprvé se Viktoria s Hradcem Králové v první lize setkala v sezoně 1961 - 1962. Před tím se tak na nejvyšší úrovni nestalo, protože Východočeši si první ligu poprvé v historii zahráli až v roce 1956, zatímco Viktoria měla premiérový start již v roce 1931, ale v šestapadesátém válčila ve druhé lize. K tomuto střídání mezi první a druhou ligou občas docházelo i ve stejných letech s Plzní. V roce 1972 oba kluby současně postoupily, 1989 naopak společně sestoupily. Plzeňský postup a zároveň hradecký sestup přinesly roky 1967, 2000 a 2003, opačná situace nastala v letech 1980, 1987 a 2001.

S týmem Hradce Králové se plzeňští fotbalisté potkávali jak v první lize, tak i druhé. Poprvé se Viktoria s Hradcem Králové v první lize setkala v sezoně 1961 - 1962. Před tím se tak na nejvyšší úrovni nestalo, protože Východočeši si první ligu poprvé v historii zahráli až v roce 1956, zatímco Viktoria měla premiérový start již v roce 1931, ale v šestapadesátém válčila ve druhé lize. K tomuto střídání mezi první a druhou ligou občas docházelo i ve stejných letech s Plzní. V roce 1972 oba kluby současně postoupily, 1989 naopak společně sestoupily. Plzeňský postup a zároveň hradecký sestup přinesly roky 1967, 2000 a 2003, opačná situace nastala v letech 1980, 1987 a 2001.

Hradečtí vstupují do letošního ročníku Gambrinus ligy se změnou na postu kouče. Dosavadní hradecký trenér Václav Kotal odešel do Jablonce a jeho pozici obsadil Jiří Plíšek, jenž v sezóně 2008/09 zvítězil s Teplicemi v české pohárové soutěži a na svém kontě má také angažmá v Bosně a Hercegovině, odkud do Čech přivedl Edina Džeka. V současném kádru Východočechů najdeme pouze jednoho hráče, který v minulosti působil na západě Čech. Tím je devětadvacetiletý obránce Radek Hochmeister, kterého do Viktorie přivedl v roce 2008 trenér Jaroslav Šilhavý. „Hochmy“ se po půl roce vrátil do Liberce.

Zatímco defenziva Hradce bude i v letošní sezoně především spoléhat na zkušeného obránce Milana Fukala, který své zkušenosti sbíral kromě Jablonce a Sparty také v Hamburku, Mönchengladbachu, či rakouském Kapfenbergu. V ofenzivě budou Východočeši opět spoléhat na útočníka Pavla Dvořáka, který na sebe v loňském roce upoutal sedmi ligovými brankami.

FC Viktoria Plzeň – FC Hradec Králové
Neděle 29. července – 17.00 – DOOSAN ARENA

Listopad 1961: Hradec si odvezl z Plzně trojku

Podzim 1961 odehrál plzeňský Spartak v roli prvoligového nováčka doslova excelentně. Pohyboval se na třetím místě tabulky za pražskou Duklou a Stalingradem (před tím a dnes Bohemians) a když ve dvanáctém kole přijel do Štruncových sadů Spartak Hradec Králové, který byl uprostřed ligového peletonu, troufali si František Čaloun, Jiří Lopata, Zdeněk Böhm, Standa Štrunc a spol. i na tohoto soupeře. Přes 12 000 diváků natěšených předchozími úspěchy hnalo své miláčky doslova na zteč a však také byla hradecká branka v jednom ohni. Jedna střela za druhou letěly na hostující svatyni, ta však byla v prvním poločase přímo zakletá. Při brankáři Jindřichu Jindrovi, stoperu Jiřím Hledíkovi  a jejich spoluhráčích stáli snad všichni svatí. Do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Po obrátce však rozpoutali plzeňští borci na hradecké polovině velký uragán a dostavily se konečně i toužebně očekávané góly. Jiří Lopata dvakrát a František Homola jednou se trefili do černého a zařídil zasloužené vítězství Spartaku 3:0.

Říjen 1972: Souboj nováčků vyhráli domácí

V prvoligové sezoně 1972 - 1973 byla Škoda Plzeň i Spartak Hradec Králové v roli nováčků. Zatímco Hradec se pohyboval na podzim v první polovině tabulky, plzeňskému týmu se příliš nedařilo a snažilo se ze spodních příček uniknout ke středu. Ve vzájemném duelu v Hradci se očekávalo spíše vítězství domácích, ale hostující borci se na půdě favorita ničeho nezalekli a udávali tempo hry. Sestava J. Čaloun - Sudík, Plass, Brusnický, Michálek - Süss, St. Štrunc, Uličný - Kamír, Bican, Gomola získal místy i velkou převahu, zahazovala však jednu šanci za druhou. Brusnického ránu vyrazil bravurně brankář Cholenský, po kopu z rohu Plass hlavou ze dvou metrů přestřelil, vyloženou šanci spálil Bican a úplně sám před brankářem neuspěl ani Gomola. Nedᚠ- dostaneš platilo i tentokrát. Hradečtí  z jediné brankové příležitosti mač rozhodli. Lubas dostal dlouhý pas, vtipně se uvolnil od obránců a chytře přehodil vyběhnuvšího Čalouna. Domácí vyhráli 1:0, ale na jaře Škodovce vyšla odveta, vyhrála stejným skóre a nakonec se zachránila. Hradec naopak ve druhé části soutěže ve výkonech silně polevil, skončil poslední a z první ligy sestoupil.

Srpen 1981: Škoda překvapila v Hradci, rozhodl Sokol

Oba soupeři servírovali ale i lahůdky druholigové. Třeba v sezoně 1981 - 1982 hráli spolu v I. národní lize, což vlastně tehdy byla druhá nejvyšší soutěž. Plzeňská Škodovka cestovala do Hradce Králové už ve druhém kole a protože v tom prvním prohrála 0:2 v Mladé Boleslavi, byli favoritem domácí borci. Zvláště když měli za sebou výhru 2:1 v Českých Budějovicích. Před výbornou návštěvou 6 500 diváků poslal hostující kouč František Plass na trávník mužstvo ve složení J. Čaloun - Kroupa, Kalabus, Ruš, Kopřiva - Paul, Lavička, Mužík - Homola (80. Rejda), Sokol, Dvořák (85. Kubata). Plzeň přestála úvodní nábor domácích bez úhony, stále častěji se pouštěla do nebezpečných protiútoků a po bezbrankovém poločase zcela ovládla hru. Zblízka přestřelil branku Ruš a v dalších minutách se vyznamenal útočník Roman Sokol. Nejprve jeho střelu z dvaceti metrů brankář vyrazil na břevno, ale dvanáct minut před koncem už to konečně vyšlo, když po akci Dvořáka zachytil Sokol míč, kličkou se uvolnil a vsítil rozhodující gól střelou k tyči. Plzeň nečekaně vyhrála 1:0, zvítězila i doma v jarní odvetě 2:1, leč na postup to nestačilo. Skončila druhá za Olomoucí.

Duben 1989: Duel posledních vyhrála Škoda

V prvoligovém ročníku 1988 - 1989 byla plzeňská Škodovka opět nováčkem. Ale od počátku se usídlila v rozbouřených vodách spodních pater tabulky. Před jedenadvacátým kolem byla poslední a do Štruncových sadů přijel Hradec Králové, který měl na předposledním místě k dobru jeden bod. Ostře sledované střetnutí absolvovala plzeňská sestava V. Lavička - Mejdr, Sloup, Mrázek, Kopřiva - Kosňovský (80. Jeřábek), Paul, Šmejkal - Homola, Sokol (55. Kovačič), Vašák. Urputný boj příliš fotbalové krásy nenabídl, přesto se před oběma brankami rodily dramatické situace. Víc šancí na svých kopačkách měli sice kombinačně lepší hosté, ale v závěru za nefalšované chumelenice se štěstí přiklonilo na stranu mužstva okřídleného šípu. Sedm minut před koncem si naběhl do pokutového území stoper Mrázek a pohotovou střelou rozjásal spoluhráče. Škodovka vyhrála 1:0, svého soupeře v tabulce předběhla, ale na konci soutěže smutnili oba rivalové. Hradec skončil poslední, Plzeň předposlední a oba sestoupili.

Listopad 1993: Vítězství Viktorie v mokré bitvě

První samostatný ročník české ligy 1993 - 1994 zvládala plzeňská Viktoria v roli nováčka nad očekávání dobře. Pohybovala se sice ve druhé polovině tabulky, ale spíše k jejímu středu. Ve dvanáctém kole přicestoval do Plzně předposlední Hradec Králové a oba soupeři prahli po bodech. Domácí sestava M. Čaloun - Slabý - Skála, Janota, Susko - Drahorád, Mika, Purkart, Šmejkal (90. Tesař) - Heřman, Švejdík (87. Diepold) se za neustálého deště na velmi těžkém terénu do svého soupeře pustila s vervou, zatlačila ho do defenzívy, ale první šanci měli Východočeši. Menčík se ocitl sám před Čalounem, ale poslal míč vedle tyče. Za chvíli to však vyšlo na druhé straně. Švejdík uvolnil Purkarta, ten zahrál brankáři na jesle a Plzeň vedla 1:0. Další šance domácí zahazovali jako na běžícím pásmu a v úvodu druhé půle mohli být potrestáni. Budoucí Sparan a reprezentant Lokvenc trefil z dálky tyč! Definitivní pojištění zasloužené výhry přišlo až v nastaveném čase. Střídající Diepold byl ve vápně sražen a Slabý penaltu bezpečně proměnil - 2:0 pro Plzeň. Na jaře Viktoria vyhrála v Hradci odvetu 2:1, na konci brala senzační pátou příčku a Hradec Králové skončil třináctý.

Červen 2005: V Hradci nastřílela Plzeň čtyři góly

Opět druholigová vzpomínka. V sezoně 2004 - 2005 patřila Viktoria s Hradcem k favoritům na postup mezi naši elitu. Na podzim Viktoria doma vyhrála 1:0 gólem Linberského dvě minuty před koncem a na jaře v odvetě ji v předposledním kole nečekalo v Hradci vůbec nic lehkého. Domácí už sice byli ze hry o postup venku, ale Viktoria o něj stále bojovala. A sestava Ticháček - Kukol, P. Knakal, Zakopal, Smola - Jež (74. Broschinský), Fillo (70. Parlásek), Pilař, P. Šíma - Kousal, Černoch (86. M. Knakal) zahrála jako z partesu. Viktoriáni sice nejdřív měli střeleckou mušku značně vychýlenou a přestože ovládali hru, do vedení šli až v závěru poločasu, kdy P. Šíma zblízka dorazil vyraženou Kousalovu střelu.  Hned po přestávce zvýšil Kousal hlavou na 2:0 a zdálo se být vše jasné. Domácí Černý však snížil a závěr řádně zdramatizoval. Hosté ale v posledních sedmi minutách nenechali nikoho na pochybách, kdo do první ligy patří. Kousal dělovkou ze třiceti metrů vstřelil třetí gól a Černoch v sólu technickým lobem přes brankáře upravil na konečných 4:1. V posledním kole měla Viktoria vzhledem k odstoupení Bohemians ze soutěže volno a sportovní cestou ji postup jen o fousek unikl, do první ligy se však nakonec dostala místo Drnovic, které z ekonomických důvodů elitu opustily.

Únor 2011: Hradec kousal, ale body zůstaly v Plzni

Ještě čerstvá vzpomínka na loňskou mistrovskou sezonu. Na podzim vyhrála Viktoria v Hradci Králové hladce 3:0 a když v prvním jarním kole přijel Hradec do Plzně, očekával se podobný výsledek. Vždy domácí tým vévodil ligovému peletonu a hosté měli naopak záchranářské starosti. Na hřišti však vypadalo všechno jinak. Sestava Pavlík - Limberský, Neuwirth, Bystroň, Jiráček - Petržela, Horváth, Trapp, Ďuriš (69. Bakoš), Fillo (57. Kolář) - Rezek se hodně trápila, Východočeši dobře kombinovali a několikrát zahrozili před plzeňskou svatyní. Po bezbrankovém poločase bylo v kabině Viktorie trochu dusno, ve druhém dějství se hra lídra zrychlila, tím i zlepšila, ale góly stříleli až střídající borci. První vstřelil Bakoš po čtyřminutovém pobytu na trávníku a druhý přidal opět střídající Kolář. Trenér Pavel Vrba měl při střídání šastnou ruku. V poslední minutě sice Hochmeister snížil na konečných 2:1 a tak jarní jízda za titulem začala nakonec dobře.

2011/2012 – I. liga
Viktoria – Hradec Králové 5:0 (1:0) - Čišovský, Bakoš 2, Petržela, vlastní (Fukal)
FC Hradec Králové  –  FC Viktoria Plzeň  0:1 (0:1) - Limberský