29. kolo / Neděle 26. 5. 2013, 18:00 / Doosan Aréna

(0:1)

FC Slovan Liberec

Kozáčik – Řezník, Procházka (63. Štípek), Čišovský, Limberský – Horváth, Darida – Rajtoral, Kolář (76. Fillo), Kovařík – Tecl (54. Ďuriš)

Kovář – Kušnír, Kelič, Kováč (65. Karišik), Frýdek (4. Fleišman) – Šural, Pavelka, Rybalka, Delarge (87. Hušek) – Štajner – Rabušic

Branky: 82. Štípek - 17. Rabušic. 90. Hušek Rozhodčí: J. Jech - T. Kovařík, P. Blažej (M. Zelinka) ŽK: 85. Štípek, 90. Darida - 25. Rybalka, 65. Šural, 67. Delarge

Diváci: 11315

Předposlední kolo Gambrinus ligy mohlo dát již odpověď na otázku, kdo se stane českým mistrem pro sezónu 2012/13. Pokud by se v něm Viktorce podařilo na domácí půdě porazit úřadujícího šampiona ze severu Čech, Slovan Liberec, slavila by v každém případě zisk titulu a nemusela by se ohlížet na výsledek pražské Sparty na půdě Teplic. Jak se tedy podařila viktoriánům odveta proti Liberci za loňský poslední zápas ročníku, po které slavil právě Slovan?

Předposlední kolo Gambrinus ligy mohlo dát již odpověď na otázku, kdo se stane českým mistrem pro sezónu 2012/13. Pokud by se v něm Viktorce podařilo na domácí půdě porazit úřadujícího šampiona ze severu Čech, Slovan Liberec, slavila by v každém případě zisk titulu a nemusela by se ohlížet na výsledek pražské Sparty na půdě Teplic. Jak se tedy podařila viktoriánům odveta proti Liberci za loňský poslední zápas ročníku, po které slavil právě Slovan?

Utkání, které se hrálo v úžasné atmosféře do posledního místečka zaplněné Doosan Arény, začalo smolně pro libereckého Martina Frýdka, jenž musel kvůli zranění opustit hrací plochu již po dvou minutách hry. V deváté minutě měl branku na svých kopačkách Daniel Kolář, kterého našel před bránou hostí ideálním pasem z levé strany hřiště Jan Kovařík. Plzeňský středopolař však z první zakončil těsně vedle. Vzápětí na druhé polovině hřiště pohotově pálil z šestnáctky Josef Šural. Jeho dělovka skončila nad brankou. Po třinácti minutách se proháčkoval do šance Stanislav Tecl, ale z rohu malého vápna nasměroval míč pouze do boční sítě. O čtyři minuty později Marián Čišovský špatně rozehrál, balón následně doputoval k Michaelu Rabušicovi, který pelášil sám na Matúše Kozáčika. Jednička Viktorie si s jeho prvním zakončením poradila, míč se ale odrazil zpět k útočníkovi Liberce, jenž ho vzápětí s pomocí břevna dopravil za záda bezmocného brankáře Viktorie. 0:1. Viktorka odpověděla hlavičkou Stanislava Tecla, která přišla po Horváthově centru z přímého kopu. Plzeňský střelec zacílil pouze do míst, kde stál gólman soupeře. Poslední desetiminutovka první půle patřila Viktorce, která si vytvořila několik slibných šancí. Defenzíva hostů však se štěstím plzeňskému tlaku odolávala. Střely Vladimíra Daridy a Radima Řezníka si svou cestičku za Kovářova záda nenašly. Minutu před poločasovým odchodem do kabin se osmělili také hosté, ale Matúš Kozáčik byl bezchybný a se střeleckým pokusem Jiřího Fleišmana z bezprostřední blízkosti si dokázal poradit.

První vážnější příležitost druhého poločasu si připsal na své konto František Rajtoral, který tvrdě vypálil po závaru v šestnáctce Slovanu. Jeho rána byla ale nakonec libereckou obranou zablokována. V 59. minutě se pokusil ohrozit Kovářovo čisté konto přímo z rohového kopu Vladimír Darida. Míč z jeho pravačky v liberecké síti neskončil. Mezi tři tyče svatyně Slovanu se nevešla ani dělovka Davida Limberského z pětadvaceti metrů. V 64. minutě musel Pavel Vrba přeskupit obranné řady. Zraněného Václava Procházku nahradil na hrací ploše David Štípek, a tak se František Rajtoral posunul na pravý kraj obrany a Radim Řezník na stopera. Pět minut nato nastřelili Liberečtí břevno Viktorky. Ondřeji Kušnírovi se nevyvedl centr podle představ, ale k překvapení všech doputoval míč na horní tyčku. Viktorka na tuto ojedinělou akci Liberce reagovala hlavičkou Davida Štípka. Plzeňský mladík v těžké pozici zamířil na Přemysla Kováře v brance hostů. Mimo branku Liberce skončil také hlavičkový pokus Radima Řezníka, jenž přišel po Horváthově rohu. Čtvrthodinu před koncem utkání byl pár metrů před vápnem faulován Pavel Horváth. Plzeňský kapitán se ujal exekuce tohoto přímého kopu, ale proti Přemyslu Kovářovi neuspěl. V 82. minutě se zaplněná Doosan Aréna dočkala! Ke střele napřáhl Jan Kovařík, Kovář míč vyrazil pouze před sebe a dobíhající David Štípek ho dopravil do odkryté branky. 1:1! Ač se tlak viktoriánů v posledních minutách hry stále zvětšoval, toliko toužený druhý zásah se jim nepodařilo vstřelit. Naopak to byli Liberečtí, kdo udeřili. V nastaveném čase se po rychlém kontru prosadil Luboš Hušek a upravil skóre na konečných 1:2 pro Slovan.

Viktoria tak svůj první mečbol na zisk mistrovského titulu neproměnila. O tom, kdo bude českým fotbalovým králem pro ročník 2012/13, se tak rozhodne až v posledním ligovém kole.