Puma banner vlevo
Permice volný prodej 1

Historie

Již více než století dělá fotbalový klub FC Viktoria Plzeň čest Plzeňskému kraji i jeho metropoli – městu Plzni. Ustavující schůze klubu se konala 11. června 1911 a téhož roku sehrála Viktoria první utkání proti Olympii Plzeň v rudých tričkách a tmavomodrých trenýrkách. Právě červená a modrá jsou klubové barvy, které se na našich dresech zachovaly až do současnosti. V roce 2011 jsme oslavili sté narozeniny – a můžeme se díky tomu hrdě zařadit mezi nejstarší kluby v celé České republice.

V průběhu let se Viktoria utkala například se slavným Juventusem Turín, přivítala brazilské Flamengo a v roce 1971 změřila v Poháru vítězů pohárů síly s hvězdami nabitým Bayernem Mnichov. Na slavnou historii navázali viktoriáni v posledních letech, kdy se klub pevně usadil mezi českou fotbalovou elitou. Nejprve v roce 2010 vyhrál Český pohár a postoupil poprvé v novodobé historii do evropských klubových soutěží. Nejslavnější éra Viktorie se pak píše od roku 2011, kdy klub v roce svého staletého výročí premiérově získal triumf v nejvyšší domácí soutěži. Plzeňané dosáhli od té doby na domácí mistrovský titul ještě čtyřikrát, třikrát senzačně postoupili do základní Ligy mistrů a čtyřikrát se zúčastnili bojů ve skupinové fázi Evropské ligy. Jako jediný český klub dokázala Viktoria třikrát v řadě přečkat v evropských pohárech zimní přestávku a zapojit se do jarních vyřazovacích bojů.

V rámci historického shrnutí nelze opomenout významné osobnosti českého fotbalu, které Viktoria Plzeň dokázala vychovat. Za všechny jmenujme alespoň člena Klubu ligových kanonýrů Stanislava Štrunce, legendárního Františka Plasse, držitele Zlatého míče (ocenění pro nejlepšího fotbalistu světa) z roku 2003 Pavla Nedvěda a jednoho z nejlepších brankářů světa Petra Čecha. Je otázkou času, kdy se k těmto osobnostem zařadí další odchovanci západočeského klubu.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál