Milníky historie

Začátky Viktorie

V roce 1901 vznikl Český fotbalový svaz, který měl být strážcem pořádku a organizátorem kopané. Po vzoru Svazu vznikl 28. února 1901 i v Plzni Český fotbalový svaz pro královské město Plzeň. Meziklubové spory zavinily, že tento plzeňský svaz brzo zanikl. Až 23. března roku 1909 se podařilo založit Západní župu českého fotbalového svazu. V tehdejší historii plzeňského fotbalu se objevují jména klubů SK Plzeň, FC Union, SK Slavia, SK Olympia, SK Český Lev a AC Sparta. Mezi těmito kluby byla velká rivalita nejen na hřišti, ale i v klubovém životě.

Kořeny prvopočátku Viktorie se dají vystopovat na plzeňském Dobytčím trhu, v místech, kde dnes stojí zimní stadion. Právě tam chodili hrát fotbal kluci z okolí Doudlevecké ulice. Když vojáci ze sousedních kasáren vyklidili svá cvičiště, obsadili je mladí vyznavači nového sportu a až do setmění se s hadrákem učili fotbalovým základům. Založili vlastní kroužek, který se jmenoval Blesk.

Zakrátko neměl Blesk v okolí konkurenci, ale kluci potřebovali hrát opravdové zápasy. Proto všichni přešli do FC Union a po čase do nově vzniklého SK Smíchov Plzeň. Nakonec však vyhrála myšlenka založit si vlastní klub a bít se za jeho barvy. Bleskovci našli spojence, úředníka státních drah Jaroslava Ausobského, který podal žádost o založení nového plzeňského klubu.

logo SK Viktoria Plzeň 1911 Původní znak SK Viktoria Plzeň z roku 1911.

Ustavující schůze Viktorie se konala v roce 1911. Ještě před ní sehrála Viktoria 27. srpna 1911 první utkání proti Olympii Plzeň. V rudých tričkách a tmavomodrých trenýrkách prohrála 3:7.

Cesta mezi profesionály

Osmnáct let působila plzeňská Viktoria v ryze amatérských podmínkách, přestože na rozhraní let 1922–1923 podnikla první zahraniční zájezd do Španělska:

soupeř výsledek
Real Union Irun 1:3
AC Bilbao 1:3
SC Sabadell 1:1
Real Racing Club Santander 2:1
AC Madrid (Atlétiko) 5:1
Racing Madrid 2:0
FC Sevilla 3:0 a 5:1

Až v červnu 1929 rozhodla mimořádná členská schůze o vstupu klubu do profesionálního fotbalu. Viktoria se přihlásila do druhé profesionální ligy, která se v ročníku 1929–30 hrála za účasti osmi celků: SK Náchod, Meteor VIII, SK Libeň, SK Rakovník, SK Čechie VIII, Nuselský SK, Slavoj Žižkov a SK Viktoria Plzeň. K tomu navíc klub řešil ztrátu hřiště a stěhování do Luční ulice.

Za 13 tisíc korun zakoupila Viktoria z nedalekého dostihového závodiště tribunu a nový stadion slavnostně otevřela 11. května 1930 utkáním proti Hungarii Budapeš.

logo SK Viktoria Plzeň 1911 Znak SK Viktoria Plzeň z roku 1941.

V prvním druholigovém ročníku skončila Viktoria sedmá, ale hned v následující sezoně se vyhoupla na druhou příčku, což znamenalo historický postup do první ligy. V nejvyšší soutěži si vedla velmi dobře a v roce 1935 se dokonce díky čtvrtému místu probojovala do Středoevropského poháru, tehdy nejvyšší evropské klubové soutěže. Dvěma zápasy se slavným Juventusem Turín vstoupila Viktoria do povědomí fotbalové Evropy.

Po úspěšných prvoligových ročnících přišly neúspěchy a v roce 1938 Viktoria sestoupila do divize, odkud se však po roce vrátila mezi naši elitu. Válečná léta silně poznamenala i fotbalové soutěže, první liga se hrála bez mužstev ze Slovenska. V roce 1942 Viktoria spadla do divize, kde však hrála prim a po roce se vrátila do nejvyšší soutěže. Za války vznikla také ve své první podobě nová soutěž s názvem český pohár, v němž se viktoriáni probojovali v letech 1943 a 1944 až do finále. Pokaždé ale narazili na pražskou Spartu.

Od Viktorie ke Škodě

V ročníku 1948/49 se držela Viktoria po podzimní části na skvělém druhém místě, během soutěže ale bylo rozhodnuto, že se rozehraný ročník dohrávat nebude a na jaře začne nová sezona pro plynulý přechod na sovětský systém soutěží jaro–podzim. Viktoriáni tak zakončili nedohranou sezonu na neoficiální pozici vicemistra. V roce 1952 následoval další sestup, to už však klub nesl nový název Sokol Škoda Plzeň.

Devět let trvala marná snaha vrátit se mezi fotbalovou elitu Československa, až v roce 1961, už pod názvem Spartak Plzeň, se podařilo nejvyšší soutěž vybojovat. Následovaly časté sestupy a vzápětí návraty zpět. Až v roce 1972 se už opět Škoda Plzeň usadila v prvoligové společnosti na dlouhých osm let.

logo Spartak LZ Plzeň 1962 Znak Spartak LZ Plzeň z roku 1962.

První velká trofej a zápasy s Bayernem

Rok 1971 se zapsal do klubové kroniky zlatým písmem – Škodovka totiž vyhrála Český pohár. Prošla postupně přes Mariánské Lázně, Cheb, Pardubice, Ostravu a Jablonec až k finálovému dvojzápasu se Spartou Praha B, která ve svém semifinále překvapivě vyřadila vlastní A tým. Finále začalo v Plzni nejprve remízou 1:1, v odvetě pak Škodovka prohrávala už 1:3, ale díky dvěma trefám Hoffmanna vyrovnala na 3:3. Penaltový rozstřel nerozhodl, pětkrát se trefil domácí hráč i Jiří Hoffmann a tak došlo na neuvěřitelnou koncovku. Rozhodčí hodil korunou a losem přiřkl vítězství Škodě.

2. kolo Plzeň 6:0 Mariánské Lázně
3. kolo Plzeň 5:0 Dukla Cheb
osmifinále Pardubice 1:2 Plzeň
čtvrtfinále Plzeň 1:0 NHKG Ostrava
semifinále Jablonec 1:1 (po penaltách 4:5) Plzeň
1. finále Plzeň 1:1 Sparta B
2. finále Sparta B 3:3 (po penaltách 5:5, los pro Plzeň) Plzeň

Z ligy sice Plzeňané sestoupili, ale jako finalisté Československého poháru startovali v Poháru vítězů pohárů. Tam sehráli dva nezapomenutelné zápasy se slavným Bayernem Mnichov. V Plzni po skvělém výkonu a mnoha šancích smolně prohráli 0:1, v odvetě pak Bayern plný hvězd (Beckenbauer, Müller, Breitner, Hoeness, …) potvrdil roli favorita a zvítězil jednoznačně 6:1.

Po roce 1980 opět nastalo dlouhé pendlování mezi první ligou a druhou nejvyšší soutěží. Až na začátku devadesátých let, po rozdělení Československa, se situace postupně zlepšovala.

logo TJ Škoda Plzeň 1982 Znak TJ Škoda Plzeň z roku 1982.

V roce 1992 se klub vrátil ke svému historickému názvu FC Viktoria Plzeň a hned v následující sezoně postoupil do první ligy, kde setrval do roku 1999, kdy sestoupil. Po roce se sice Viktoria vrátila mezi nejlepší, ale opět jen na leden rok. Viktoria totiž stále patřila k dodavatelům výborných fotbalistů hlavně pro pražské kluby. Proto se rychle střídaly roky prvoligové s těmi druholigovými.

Viktoria se v té době transformovala na akciovou společnost, ve které 99 procent získal zahraniční investor – italská společnost Fotbal EAST Ltd. Tento stav trval až do roku 2005, kdy v březnu získala Viktoria nového vlastníka. Sto procent akcií odkoupila Plzeňská sportovní a. s., a klub se tak majetkově znovu vrátil do Plzně. Postupně došlo k ekonomické i sportovní stabilizaci klubu, který od roku 2005 působí v první lize nepřetržitě.

V létě roku 2005 se také oprášily staré vztahy a světoznámá firma Škoda se stala nejvýznačnějším partnerem opět prvoligové Viktorie. Započal opravdový vzestup klubu, který přinesl výrazný úspěch v roce 2010 vítězstvím v Českém poháru a prvním startem v Evropské lize. Dalším vyvrcholem byl v roce 2011 zisk mistrovského titulu v Gambrinus lize, úspěšný start v Lize mistrů a přestavba stadionu ve Štruncových sadech.

Ještě před tím, než se Viktoria kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů, oslavila 11. června 2011 společně s fanoušky na nádvoří plzeňských pivovarů na „Narozeninové párty“ stoleté výročí založení klubu. To připomenul i slavnostní Galavečer v lednu 2012, na kterém byla vyhlášena nejlepší XI. století a Viktorián století, kterým se stal Pavel Horváth. Plzeňský klub se od té doby stále drží mezi absolutní špičkou českého fotbalu. V roce 2012 skončil v Gambrinus lize na třetí příčce a velmi úspěšně startoval v Evropské lize. Stal se důstojným reprezentantem České republiky. O rok později dokázala Viktoria vrátit mistrovskou trofej do Plzně a stala se podruhé v historii v sezoně 2012–2013 nejlepším celkem republiky.

A tím cesta neskončila. Po vítězném tažení předkoly Ligy mistrů se Viktoria v sezoně 2013–2014 opět představila v nejprestižnější týmové soutěži světa. Zápasy s Bayernem Mnichov a Manchesterem City se nesmazatelně zapsaly do kronik plzeňského fotbalu, vítězná branka v závěrečném duelu s CSKA Moskva pak posunula Viktorii potřetí v řadě do vyřazovacích bojů Evropské ligy. Tam stačili Viktoriáni vyřadit silný Šachar Doneck a poroučeli se až po statečném boji se slovutným francouzským velkoklubem Olympique Lyon.

V české lize bojovala Viktoria opět o příčky nejvyšší. Přes zimní odchod Pavla Vrby vybojovali fotbalisté v červeno-modrém více bodů než v předchozí mistrovské sezoně, ale v konečném součtu to stačilo ´jen´ na konečné druhé místo za pražskou Spartou. Stříbrné medaile brali plzeňští fotbalisté také v Poháru České pošty. Popáté v řadě se tak plzeňské barvy zajistily účast v evropských pohárech.

Následující sezóna sice pro viktoriány především vlivem vypadnutí ve 3. předkole Evropské ligy nezačala pozitivně. Úspěšným působením v domácí lize ale Západočeši dosáhli na třetí mistrovský titul a připsali si tak pátou trofej během pěti let.

V nejprestižnější klubové soutěži světa se ovšem Plzeňanům nevedlo zcela dle jejich představ. V jejím 3. předkole jim vystavilo stopku izraelské Maccabi Tel-Aviv. V úvodu sezóny 2015/2016 si viktoriáni spravili chu v play off Evropské ligy, kde zvládli souboj se srbskou Vojvodinou a po dvou výhrách dosáhli na možnost startovat v základní skupině Evropské ligy, ve které se setkali s Rapidem Vídeň, Dinamem Minsk a Villarrealem. Boj na dvou frontách vyzněl pro Viktorii lépe na domácí scéně, kde dokázala poprvé v historii obhájit mistrovský titul.

Následující ročník byla Viktoria Lize mistrů blíže, když se přes ázerbájdžánský Karabach dokázala probojovat do 4. předkola. Tam bohužel nestačila na Ludogorec Razgrad, a tak se opět musela uspokojit jen se skupinou Evropské ligy. V ní se utkala například se slavným AS Řím, ale také s Astrou Giurgiu a Austrií Vídeň. V lize pak červenomodří obsadili druhé místo za pražskou Slavií.

Z druhého místa se viktoriáni zapojili do 3. předkola Ligy mistrů, nedokázali ale přejít přes rumunský celek FCSB. Opět se probojovali přes play off Evropské ligy do základní skupiny, když vyřadili Larnaku. Ve skupině pak opět narazili na svého přemožitele z úvodu sezony FCSB, švýcarské FC Lugano a Hapoel Beer-Ševu z Izraele. Skupinu dokázala Viktoria vyhrát a opět proklouzla do jarních vyřazovacích bojů. V prvním kole si poradila s Partizanem Bělehrad, v tom druhém ale nestačila na slavný Sporting CP, kterému ale vzdorovala statečně až do prodloužení domácí odvety. V lize si Západočeši rychle spravili chu z pokažené kvalifikace o Ligu mistrů, na podzim totiž neprohráli ani jednou a s bilancí 15 výher – 1 remíza si vytvořili na čele tabulky luxusní čtrnáctibodový náskok. Ten dokázali udržet i přes menší jarní výkyvy a vybojovali pátý titul v historii – o to sladší, že v této sezoně poprvé automaticky zaručuje i místo ve skupinové fázi Ligy mistrů pro následující sezonu.

Ročník 2018/19 si viktoriáni užili potřetí ve své historii ve skupině Ligy mistrů, nejprestižnější evropské klubové soutěže. Ve skupině G ve společnosti slavného Realu Madrid a pro Plzeňany již známých AS Řím a CSKA Moskva vybojovali Západočeši senzačních 7 bodů a znovu se tak ze třetího místa probojovali do jarní fáze Evropské ligy. Červenomodří se na podzim předvedli zejména v zápasech v Moskvě a doma s Římem, které oba vyhrály, ale sebevědomý výkon předvedli třeba i na věhlasném Santiago Bernabéu, kde po velkém boji prohráli s domácím bílým baletem 1:2. V prvním kole vyřazovací části EL hráči Viktorie nestačili v premiérovém střetu s chorvatským týmem na Dinamo Záhřeb a po domácí výhře 2:1 a venkovní prohře 0:3 vypadli před branami osmifinále. V lize se plzeňským fotbalistům titul obhájit nepodařilo. Ač v nadstavbě, která se hrála vůbec poprvé v historii ligy, bojovali statečně až do posledních kol, pražskou Slavii už dohnat nedokázali.