Puma banner vlevo
Vstupenky Olympiacos

Úspěchy

Prvním opravdovým úspěchem Viktorie bylo v roce 1922 vítězství v Župním mistrovství. Za účasti osmi klubů si Viktoria vedla suverénně, ani v jednom utkání mistrovství neprohrála a soupeřům odevzdala jediný bod za remízu. Župní mistrovství vyhrála Viktoria i v následujících šesti letech a v roce 1926 přidala i titul dorosteneckého mistra župy.

V období první republiky se Viktoria zapsala nesmazatelně do fotbalové historie v roce 1935, kdy si čtvrtým místem v první lize vybojovala právo startu ve Středoevropském poháru. Krutý los ji určil hned v prvním kole Juventus Turín, za který hrálo několik mistrů světa z roku 1934. V Luční ulici před návštěvou 18 000 diváků uhrálo naše mužstvo ve složení Dědič - Wana, Mudra, Bešťák, Biro, Vlček, Horák, Čulík, Červený, Hess a Bína remízu 3:3, ale v Turínu prohrálo 1:5 a bylo vyřazeno. Celá fotbalová Evropa však už znala jméno Viktoria Plzeň. V tomto roce 1935 si Viktoria zahrála několik úspěšných zápasů i v severní Africe.

Rok 1939 byl ve znamení měsíčního zájezdu do severských zemí. Byl to jeden z nejúspěšnějších zájezdů, jaký podnikla československá mužstva. Ze sedmnácti zápasů bylo čtrnáct vítězných, jen jeden skončil nerozhodně a ve dvou Viktoria svému soupeři podlehla. Přitom mezi soupeři byla třeba reprezentace Litvy, nebo Lotyšska.

Na sklonku druhé světové války se Viktoria dvakrát probojovala do finále Českého poháru. V roce 1943 prohrála se Spartou Praha 1:3, 1:7 a v roce 1944, kdy vyřadila České Budějovice, Zlín a pražskou Slavii ji ve finále opět dvakrát porazila Sparta Praha 4:2 a 4:3.

V roce 1948 skončila Viktoria Plzeň v první lize na druhém místě za Slavií Praha, ale byl to neoficiální a neúplný ligový ročník. Od roku 1949 totiž naše fotbalové soutěže přecházely podle sovětského vzoru na systém jaro - podzim a proto se na podzim 1948 musel sehrát pouze poloviční ročník. A právě v něm si Viktoria vedla velmi dobře. Jen porážka v posledním kole s ATK Praha 2:3 ji odsoudila na druhou příčku za Slavii.

Úspěchy zaznamenala Viktoria i na poli mládeže. V roce 1951, už pod názvem Škoda, získali dorostenci titul přeborníka republiky! Oficiálně se soutěž jmenovala Sportovní hry mládeže a Škodováci porazili všechny své soupeře. Pod vedením trenérů Václava Svobody, Václava Dědiče a vedoucího Emila Hrudičky vybojovali prvenství Hodina, Štogr, Beránek, Šerý, Salcman, Ženíšek, Lukeš, Skřivan, Zoubek, Tauš a Sloup.

V roce 1961 se Plzeň vrátila po devíti letech klub do první ligy. Po podzimu skončilo mužstvo třetí a v roce 1962 porazilo v přátelském utkání ve Štruncových sadech slavné brazilské Flamengo Rio de Jameiro 2:1. Nádherný výkon ozdobil svými skvělými zákroky František Hlavatý v brance, a když Stanislav Štrunc přidal dva góly, bylo velké překvapení na světě. Vždyť Brazílie se v tomto roce v Chile stala podruhé mistrem světa.

V ročníku 1961 - 1962 se Spartak umístil v roli nováčka v první lize na deváté příčce a probojoval se tak do Rappanova poháru. Ve skupině měl italskou AC Padovu, švýcarské mužstvo FC Chaux - de - Fonds a maďarský Banyasz Dorógy. Výsledky Spartaku: Padova 0:5, 1:1, Chaux - de - Fonds 1:1, 1:3, Banyasz Dorógy 7:1, 2:4. Ze skupiny plzeňský tým do dalších bojů už nepostoupil, přesto byl start v mezinárodní klubové soutěži úspěchem.

Sestup do druhé ligy v roce 1971 byl sice velkým zklamáním, ale plzeňské Škodě se nebývale dařilo v poháru. Český vyhrála a ve finále československého sice dvakrát podlehla mistru republiky Spartaku Trnava 1:2 a 1:5. Protože ale slovenský celek startoval v PMEZ, hrála Škoda Plzeň Pohár vítězů pohárů. A krutý los si opět zašpásoval. V prvním kole totiž přijel do Štruncových sadů Bayern Mnichov s Beckenbauerem, Gerdem Müllerem, Breitnerem a dalšími esy. Sestava J. Čaloun - Špinka, Plass, Michálek, Pleško - Süss, Sudík - Kamír, Bachner (Hoffmann), Bican, Ziegler podala statečný výkon a prohrála jen 0:1. V Mnichově však podlehla Škoda 1:6 a byla vyřazena.

V letech 1972 - 1980 hrála plzeňská Škodovka nepřetržitě v první lize a v roce 1977 došlo ke dvěma významným historickým událostem. Útočník Stanislav Štrunc v květnu ve vítězném duelu s Interem Bratislava (2:1) vstřelil svůj stý ligový gól a vstoupil tak do renomovaného Klubu ligových kanonýrů. A Škodovka s kádrem J. Čaloun, Sudík, Brusnický, Michálek, Kopřiva, Rejda, Sloup, Jelínek, Berger, Uličný, Süss, Forman, Dvořák, Štrunc, Minařík, Vojta, Hřebík, Morávek, Fojtík, Bican, Karafiát se pod vedením trenéra Tomáše Pospíchala umístila v první lize Československa na vynikajícím šestém místě! Nechala za sebou mimo jiné Ostravu, bratislavský Slovan, Bohemians, Teplice, Spartu, Trnavu, VSS Košice a jiné věhlasné kluby.

V sezoně 1993 - 1994 už v samostatné České první lize pod obnoveným názvem Viktoria Plzeň se prvoligový nováček pod vedením kouče Zdeňka Michálka umístil na skvělém pátém místě. Přesto se stále prvoligová období střídala s druholigovými. V nejvyšší soutěži se klub na delší období v té době zatím usadit nedokázal.

V novém století dosáhli na mety nejvyšší žáci i dorostenci Viktorie. V červnu roku 2001 získali starší žáci titul mistra České republiky. Ve finálovém duelu porazili Zlín 2:1. Po vedením trenérů Josefa David Král, Ondřej Šiml, Jakub Sádlík, Jan Procházka, Tomáš Borek, Lukáš Tomášek, Michal Chocholatý, Pavel Vacek, Michal Smejkal, Ivan Ševčík, Stanislav Protivínský, Martin Dolejší, Lukáš Ulč, Zdeněk Kolář, Martin Fillo, Karel Řezáč, Zbyněk Toman.

V červnu 2008 starší dorostenci Viktorie Plzeň vybojovali titul mistra republiky. V historii klubu to byl druhý dorostenecký titul. Prvenství v lize a zlaté medaile získal kádr Houdek, Frei, Blažek, Chvojan, Bauer, Nový, Mandous, Matas, Puchmertl, Vitouš, Darida, Mudra, Staněk, Dvořák, Vaněček, Hulina, Štverák, Herák, Mašek, Mičkal, Bezděk. Mistry České republiky vedli trenéři Karel Krejčí, Jiří Kohout, Jiří Žilák a Jiří Krbeček.

Teprve od roku 2005 se Viktoria trvale usadila mezi naší fotbalovou elitou. K opravdovému kvalitativnímu zlomu dochází v roce 2008 příchodem trenéra Pavla Vrby. Mužstvo má stále lepší výkonnost a začíná předvádět na naše poměry atraktivní a líbivý fotbal. Kouč, který vyznává ofenzivní a kombinační herní projev, vytváří mužstvo k obrazu svému a začíná mít úspěchy.

Velkého úspěchu dosáhla Viktoria v roce 2010, kdy po finálovém vítězství 2:1 nad Jabloncem získala Český pohár a zahrála si Evropskou ligu. V předkole však byla vyřazena Besiktasem Istanbul po výsledcích 1:1 a 0:3. Především v prvním duelu v Praze si ale zasloužila vyhrát. Po devětatřiceti letech se však Viktoria podívala opět do pohárové Evropy a zahrála si druhou nejvýznamnější klubovou soutěž kontinentu. To už je klub stabilizován a také se výrazně prosazuje v prvoligové společnosti.

Po osmém a pátém místě v letech 2009 a 2010 došlo v roce 2011 k velkému překvapení, když Viktoria Plzeň vyhrála naprosto zaslouženě první Gambrinus ligu. Navíc vyhrála i Superpohár. Velmi úspěšně si vedla v sezoně 2011 - 2012 i v Lize mistrů. Ve druhém předkole této soutěže vyřadila arménského mistra Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0 a 5:1. Ve třetím předkole dvakrát zvítězila nad norským Rosenborg Trondheim 1:0 a 3:2. A konečně ve čtvrtém předkole Viktoria šokovala dánského mistra FC Kodaň. Venku zvítězila 3:1 a na domácí půdě v pražském Edenu 2:1.

Nad očekávání dobře si vedla Viktoria i v základní skupině Ligy mistrů. Nejdřív doma remízovala 1:1 s běloruským Bate Borisov, následovaly prohry v Miláně s AC 0:2, na Nou Campu s FC Barcelona 0:2, v odvetě v Edenu se španělským velkoklubem 0:4, ale potom už přišly úspěchy. Venku nad Borisovem zvítězila Viktoria 1:0 a v domácí odvetě s AC Milán vydřela remízu 2:2. Konečné třetí místo ve skupině znamenalo postup do vyřazovací části Evropské ligy, kde los určil plzeňskému celku německý Schalke 04.

V domácím duelu v nově zrekonstruovaných Štruncových sadech Viktoria vedla 1:0, ale nakonec se zrodila remíza 1:1. Odvetu po nerozhodném výsledku 1:1 rozhodlo až prodloužení. Bez vyloučeného Marka Bakoše docházely hostům síly, dvakrát inkasovali a po porážce 1:3 byli vyřazeni. Ve všech vystoupeních v pohárové Evropě však podala Viktoria kvalitní ofenzivní výkony, hrála atraktivní kombinační fotbal a velmi dobře reprezentovala Českou republiku.

V sezoně 2011 - 2012 usilovala o obhajobu mistrovského titulu. Přestože ji ještě po dvou třetinách soutěže nikdo velké šance nedával, nakonec se v posledním kole v Liberci hrálo v přímém duelu o mistrovský titul. K obhajobě chybělo málo. Proměnit jednu z vyložených šancí a alespoň kdyby jedna ze dvou střel mířících do tyček letěla o pár centimetrů vedle do branky. Po výsledku 0:0 se tak radoval z titulu Liberec, ale konečné třetí místo Viktorie bylo výborné a znamenalo opět start v Evropské lize.

Trvale předváděný kvalitní fotbal přinesl hráčům Viktorie i zvýšený zájem reprezentačního trenéra Michala Bílka o jejich služby. Na mistrovství Evropy na Ukrajině a v Polsku v roce 2012 nominoval z plzeňského klubu Davida Limberského, Františka Rajtorala, Daniela Koláře, Milana Petrželu, Václava Pilaře, Vladimíra Daridu a navíc ještě Petra Jiráčka, Jana Rezka a Petra Čecha, kteří ve Viktorii před tím hráli. Devět hráčů z Viktorie v reprezentaci, to je ojedinělý rekord!

Díky třetímu místu s předchozí sezóny získala Viktoria právo startovat v kvalifikační fázi Evropské ligy. Všechna předkola plzeňští borci zvládli, optimismus zavládl také po skončení základní skupiny, ve které v konkurenci Atlética Madrid, Hapoelu Tel-Aviv a portugalské Coimbry obsadila Viktoria jako první český klub v historii první místo. Následný dvojzápas s SSC Neapol hodnotí mnoho fanoušků jako nejsvětlejší moment minimálně novodobých dějin Viktorie. Tým ze západočeské metropole doslova přejel věhlasnou Neapol celkovým skóre 5:0 a pokračoval do osmifinále Evropské ligy. V něm ovšem narazil na houževnatě hrající Fenerbahce SK, se kterým sice viktoriáni až do poslední minuty bojovali o postup, ovšem štěstí tentokrát stálo při tureckém celku.

V sezóně 2013/2014 se Západočeši podruhé ve své historii probojovali do základní skupiny Ligy mistrů. Vybranou společnost jim dělali zástupci Bayernu Mnichov, Manchesteru City a CSKA Moskva. V konkurenci zmiňovaných týmů dokázali hráči Viktorie vybojovat skvělé třetí místo, když v posledním domácím zápase s týmem z hlavního města Ruské federace dokázal útočník Tomáš Wágner vstřelit doslova zlatý postupový gól. V losování prvního vyřazovacího kola Evropské ligy dostal Plzeňský klub obtížného soupeře. Šachtar Doněck si totiž dělal zálusk na celkové prvenství ve druhé nejprestižnější evropské soutěži. Díky dvěma bezchybným výkonům přešli svěřenci nového trenéra Dušana Uhrina přes favorizovaný ukrajinský celek, ovšem v následujícím kole byl nad jejich síly francouzský Olympique Lyon. Díky druhému místu z domácí soutěže si navíc Plzeňané vybojovali právo startovat ve 3. předkole Evropské ligy.


V ročníku 2014/2015 se museli viktoriáni uskromnit, co do počtu odehraných zápasů v Evropské lize. Ve třetím předkole byl totiž nad jejich síly rumunský celek Petrolul Ploješť. Domácí porážka znamenala pro Západočechy stopku v evropských pohárech. Chuť si ovšem tým vedený trenérem Miroslavem Koubkem spravil v domácí soutěži, kterou s rekordním ziskem 72 bodů. První místo znamenalo rovněž vstupenku do třetího předkola Ligy mistrů.

V tom ale Viktoria narazila na Maccabi Tel-Aviv. I přes vítězství z úvodního duelu Západočeši do dalšího kola nepostoupili. Následoval nucený přesun do play off Evropské ligy, které viktoriáni zvládli a přes srbskou FK Vojvodinu postoupili podruhé v historii do základní skupiny Evropské ligy. Zde se setkali s Rapidem Vídeň, Dinamem Minsk a Villarrealem. Boj na dvou frontách vyzněl pro Viktorii lépe na domácí scéně, kde dokázala poprvé v historii obhájit mistrovský titul.

Při pohledu do více než stoleté historie Viktorie Plzeň nutno považovat období 2010 - 2016 za vůbec nejúspěšnější.

 
© FC VIKTORIA Plzeň & eSports.cz, s.r.o. & Beneš & Michl
facebook |  twitter |  Google+ |  YouTube |  RSS kanál