S ostravským Baníkem má Viktoria v posledních letech zajímavou bilanci vzájemných zápasů. Zatímco na hřišti Baníku se Viktorii podařilo ze tří posledních zápasů ve dvou zvítězit, doma čekali viktoriáni na tříbodový zisk do letošního května od sezony 1997/98.

S ostravským Baníkem má Viktoria v posledních letech zajímavou bilanci vzájemných zápasů. Zatímco na hřišti Baníku se Viktorii podařilo ze tří posledních zápasů ve dvou zvítězit, doma čekali viktoriáni na tříbodový zisk do letošního května od sezony 1997/98.

Stalo se tak v dubnu 1998  a Viktoria zvítězila 3:1, když o branky se rozdělili Miloš Slabý, TomᚠHeřman a Stanislav Purkart. Tři body z Ostravy přivezla Viktoria naposledy na podzim, když díky trefám Rajtorala a Koláře zvítězila 2:0. Výhra měla i příchu slzného plynu, nebo Policie zasáhla mimo stadion proti fanouškům Baníku s použitím slzného plynu, který vítr zanesl na hřiště a zápas musel být tak na patnáct minut přerušen. Viktoria díky výhře překonala stávající bodový rekord za první polovinu soutěže. Ten patřil až do podzimu Spartě Praha, která získala před deseti lety za 39 bodů. V loňské sezoně skončil vzájemný duel ve Štruncových sadech bezbrankovou remízou.

Poslední vzájemné utkání hrané letos v květnu ve Štruncových sadech přineslo rozluštění tajenky o mistrovskému titulu. Ten mohla po výhře 3:1 oslavovat plzeňská Viktoria. V plzeňském dresu se objevuje hned několik hráčů, kteří v minulosti oblékali dres Baníku. A je to František Rajtoral, či obránce a odchovanec Baníku David Bystroň, nebo brankář Michal Daněk. Stejně tak nejčerstvější posila v plzeňském dresu – Radim Řezník vyrůstal v Ostravě. Na Baník má příjemné vzpomínky také plzeňský trenér Pavel Vrba, který zde společně s Františkem Komňackým dosáhl na mistrovský titul.

Na druhé straně najdeme viktoriánského odchovance Lukáše Krbečka, který v Ostravě hostuje. Plzeňskou minulost má také stoper Benjamin Vomáčka, jenž ve Viktorii hostoval 2001/02, či TomᚠMarek, kterého do Plzně přivedl trenér Koubek a také rodák z Českého Brodu Zdeněk Šmejkal.

Diváci: 7 100 (vyprodáno)
Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský - Petržela (77. Ďuriš), Horváth, Kolář (85. Fillo), Jiráček, Rezek - Bakoš (90. Brezinský). Trenér Pavel Vrba.
Baník Ostrava: Pietrzkiewicz - Marek, Bolf, Frydrych, Zejdler - Šenkeřík, Greguš (46. Frejlach), Hušbauer, Lukeš, Šmejkal (66. Christu) - Ferenčík. Trenér Karol Marko.

1961: Plzeňský nováček sahal v Ostravě po výhře

Tehdejší plzeňský Spartak postoupil po devíti letech mezi naši elitu a v roli nováčka byli František Čaloun, František Homola, Bohumil Mudra, Josef Strejček, Zdeněk Böhm, Jiří Lopata a spol. štikou ligy. Dokázali vyhrávat doma i venku. Před posledním podzimním kolem byli na třetí příčce a jeli do Ostravy na Baník, který byl pátý. Před návštěvou 10 000 diváků udávali hosté od úvodních minut tempo hry a dokazovali proč jsou v popředí tabulky. Góly Karla Sloupa a Standy Štrunce po zásluze vedli už 2:0 a Baník vůbec nevěděl co má hrát. Na hřiště musel přijít nestárnoucí Jiří Křižák, kterému tehdy bylo už sedmatřicet let. Mužstvo ale stmelil a Šindelář s Pospíchalem zařídili vyrovnání na konečných 2:2. I takový výsledek z horké stravské půdy byl pro Plzeň úspěch.

1967: Premiéra ve Štruncových sadech neměla vítěze

První kolo sezony 1967 - 1968 svedlo proti sobě dva nováčky: Škodu Plzeň a Baník Ostrava. Hrálo se v Plzni, přišlo téměř 14 000 fanoušků a domácí svěřenci trenéra Vlastimila Chobota se do svého soupeře doslova zakousli. Po půlhodině vstřelil Karel Süss vedoucí gól. Vyhlášený bojovník v dresu s okřídleným šípem tak originálně oslavil návrat z vojny v táborské Dukle. Plzeňský tým si vypracoval další šance, ale hostující branka už byla jako zakletá. A tak se v závěru osmělili hosté z Ostravy. Třináct minut před koncem byl nedaleko rohu velkého čtverce faulován Haspra. Jeho kolega Michalík si staví míč, domácí borci zase zeď v předepsané vzdálenosti. Následuje Michalíkův rozběh a prudký, falšovaný míč těsně nad zdí našel svůj cíl v horním růžku branky bezmocného Františka Čalouna. Bylo rozhodnuto: nováčkové "ukopali plichtu 1:1."

1973: Bican s Formanem pokořili ostravského lídra

V sezoně 1973 - 1974 se ostravský Baník v první lize rozehrál k výborným výkonům a probojoval se dokonce do čela tabulky. V jedenáctém kole přijel do Plzně na půdu desátého celku tabulky v roli jasného favorita. Hrálo se v listopadu za umělého osvětlení a 6 000 fanoučků výkon domácích dokonale překvapil a hodně rozehřál. Ostrava předvedla hru hodnou vedoucího celku, hrála rychle, výborně kombinovala, Plzeň ale kontrovala bojovností a promyšlenými brejky. Už v sedmé minutě po rohu, který tradičně perfektně zahrál Karel Süss, dorazil míč poprvé za záda brankáře Schmuckera pohotový Ivan Bican. Hostující favorit si poté vypracoval územní převahu, ale obrana Sudík, Plass, Kořínek, Hoffmann před brankáře Žalce hosty téměř nepustila. Naopak domácí útok Forman, Štrunc, Kříbala podporován záložní trojicí Süss, Uličný, Bican neustále hrozil a když se dvacet minut před koncem trefil nádhernou střelou z dálky Milan Forman, bylo o překvapení rozhodnuto.

1976: Ostrava si z Plzně odvezla první titul

Prvoligový ročník 1975 - 1976 ve svém závěru vyústil na čele tabulky v dramatickou zápetku. Před posledním kolem byla ve hře o titul mistra Československa tři mužstva: Slavia Praha, Slovan Bratislava a Baník Ostrava. Při předpokládané výhře Slovanu nad Slavií, což se také výsledkem 2:0 stalo, potřeboval ostravský Baník vyhrát v Plzni. Domácí už byli zachráněni a prakticky jim o nic nešlo. Hrál se fotbal s plným nasazením na obou stranách. Škodovka měla převahu, ale už v sedmé minutě inkasovala po rohovém kopu gól z hlavičky Sionka. Jak se ukázalo byl jediný a rozhodující. Řada šancí domácích zůstala nevyužita, v době největšího náporu naservíroval Zdeněk Michálek jednu lahůdku v podobě perfektně zahraného trestného kopu, ale jeho prudký míč asi z dvaceti metrů skončil na břevně. A tak se trenér Jiří Rubáš, který si právě před zahájením této sezony vyměnil místo s Tomášem Pospíchalem, mohl s celým ostravským týmem radovat z historicky prvního titulu misra republiky.

1986: Úchvatná sedmigólová přestřelka

Plzeňská Škoda se v roce 1986 vrátila po šest letech zpět do první ligy. Nevedla si nejhůř a když v devátém kole cestovala na ostravské Bazaly měla na kontě šest bodů. Domácí jich měli jedenáct a okupovali třetí příčku. Povinnost jim velela vyhrát, což se nakonec stalo, ale duel se změnil v naprosto nečekanou přestřelku. Za připomenutí stojí sled krásných gólů. K. Kula poslal Baník do vedení a když v úvodu druhé půle Daněk z penalty zvýšil na 2:0, zdálo se být rozhodnuto. Za chvíli však Jozef Kovačič vstřelil kontaktní branku Plzně a ta vycítila šanci. Zajaroš ale zvýšil na 3:1 a po další proměněné penaltě Daňka už ostravští fandové v hledišti slavili vítězství. Čtvrt hodiny před koncem však levačka Jiřího Sloupa vykřesala další naději. Potom byl ve vápně faulován Vladimír Vašák a Jirka Sloup z penalty snížil na konečných 3:4. Na víc už Škodovka nedosáhla. Bylo to ale náramně kvalitní představení, které by bylo ozdobou každé zahraniční ligy.

1994: O cenném vítězství rozhodl Švejdík

Sezona 1993 - 1994 byla prvním ročníkem samostatné nejvyšší soutěže České republiky a plzeňská Viktoria v roli nováčka skončila pod vedením kouče Zdeňka Michálka na výborném pátém místě. Základy k tomuto umístění položil mimo jiné i domácí souboj s Baníkem Ostrava v dubnu 1994. Před ním byla Plzeň v tabulce na osmé příčce a Baník na třetí pozici. Do Štruncových sadů přijel tedy jednoznačně v roli favorita. Domácí by byli rádi za remízu, ale nakonec všechno dopadlo jinak. Viktoriáni se do soupeře doslova zakousli. Šance Drahoráda a Šmejkala ještě zůstaly nevyužity, zákrok na Miku zaváněl penaltou, ale ve 33. minutě už přišla rozhodující akce celého utkání. Standa Purkart poslal míč do běhu Marcelu Švejdíkovi, ten přespurtoval svého strážce Ondráčka a z rohu šestnáctky nádhernou střelou pod břevno překonal brankáře Bernádyho. Ukázkový gól přímo do fotbalových učebnic! Nečekanou výhrou 1:0 Viktoria potvrdila formu i ambice na přední umístění. A to se nakonec stalo skutkem.

2011 – Mistrovské výhry s příchutí plynu, ale i oslav

První vzájemný zápas sezony přinesl kromě bodů a emocí také překonání rekordu v počtu získaných bodů za podzimní část. Utkání se totiž hrálo v rámci patnáctého, tedy posledního kola první poloviny. Stávající rekord držela Sparta Praha s 39 body. Viktoria díky výhře nad Ostravou tento rekord překonala o jeden bod a se 40 body se tak stala novým držitelem tohoto rekordu.  Samotné utkání přineslo ještě jeden neobvyklý děj. V 17. minutě rozhodčí Mojžíš musel přerušit utkání, nebo na hrací plochu se dostal slzný plyn, který Policie použila za hradbami stadionu při potyčce fanoušků. Po vynucené dvacetiminutové přestávce pak zápas pokračoval dále až do vítězného konce pro plzeňskou Viktorku pro níž to bylo 13 podzimní vítězství. Jarní zápas, který se hrál ve Štruncových sadech 21. května, tedy v době kdy již byla zahájena přestavba stadionu a klub přichystal pro fanoušky mobilní tribuny. Viktoria si výhrou mohla zajistit již s předstihem mistrovský titul a do ochozů stadionu se vtěsnalo 7100 diváků (vyprodáno). Viktorka začala zápas ale nešastně, když Limberský poslal míč za záda gólmana Pavlíka. Po pětadvaceti minutách hry bylo vyrovnáno zásluhou Jiráčka. O minutu později si už mohly zaplněné Štruncovy sady vychutnat další nával gólové radosti. Slovenský kanonýr Bakoš se po nahrávce Jiráčka ocitl sám před brankářem Ostravy, udělal mu kličku a zkušeně zakončil do odkryté sítě. V 64. minutě hry se vyznamenal kapitán Pavel Horváth. Plzeňský špílmachr poslal nechytatelný míč z přímého kopu z pětadvaceti metrů přesně k pravé tyči. Gólman Ostravy byl bez šance. Poslední minuty utkání se odehrávaly za sborového skandování: „Mistři, mistři!“