Před výkopem úvodního zápasu jara vrcholí přípravy na městském stadionu ve Štruncových sadech tak, aby vše bylo perfektně připraveno na sobotní duel s Libercem. Kromě testovacího...

Před výkopem úvodního zápasu jara vrcholí přípravy na městském stadionu ve Štruncových sadech tak, aby vše bylo perfektně připraveno na sobotní duel s Libercem. Kromě testovacího provozu nového ticketingu, který proběhl minulý pátek,  probíhají i další práce na zvelebení fotbalového stánku.

 

Součástí příprav je, a to především, příprava hrací plochy. Plzeň se může na rozdíl od některých měst pochlubit vyhřívaným trávníkem, jehož realizace proběhla díky investicím města Plzně v létě roku 2003. „Celkem je pod hrací plochou položeno na více jak šestadvacet kilometrů trubek naplněných nemrznoucí směsí, kterou do systému ženou dva výměníky tepla,“ vysvětluje princip vytápění technický manažer Viktorie Plzeň Zdeněk Bečka. „Teplota se pak měří jak na povrchu, tak i třemi čidly až do hloubky 30 centimetrů.“ Vytápění bylo letos spuštěno 10. února, tedy v takovém časovém předstihu, aby bylo vše připraveno na úvodní utkání. „Samotnému spuštění předchází souhlas zástupce majitele, kterého zastupuje Odbor správy infrastrukty města Plzně, konkrétně  ing. Krupičkové. Na základě souhlasu, uvědomíme o záměru zodpovědného pracovníka Plzeňské teplárenské. Tím jsou potřebné formality splněny a může dojít ke spuštění systému,“ vysvětluje vedoucí údržby Jiří Bauer.

 

Proces vytápění má na starosti čtyřiadvacetiletý Josef Marcell, který je zároveň hlavním trávařem. Své profesi se ve Štruncových sadech věnuje již pět let. A kdo by si myslel, že je to práce, kde není zapotřebí vzdělání, hluboce se mýlí. „Absolvoval jsem speciální travařskou školu a od ČMFS mám certifikát na zakládání a udržování golfových a fotbalových hřiš.“ Momentálně přeci jen kruté mrazy ustoupily a tak i systém nemusí „jet“ na plné obrátky. „Momentálně máme venkovní teplotu 5,2 °C. Jak vidíte,  teplota na povrchu hrací plochy je 2.5 °C, naopak čidlo v hloubce 15 centimetrů ukazuje 19,1 °C,“ upřesňuje Marcell. Bude tedy hřiště pro sobotní duel s Libercem připravené? „Všichni uděláme maximum pro to, aby bylo v té nejlepší kvalitě.“

 

Co v současné době obnáší údržba travnaté plochy, vyžaduje vůbec v zimních měsících nějaké práce? „Samozřejmě. Jakmile se zatopí, musíme se začít starat o hřiště. Například musíme vysávat, nebo je tam spousta utrhané trávy, která by tam uhnívala. Pochopitelně také hnojíme. To se musí začít hned ze začátku, aby se nastartoval vegetační  cyklus.“ Sekat trávu v únoru, to je asi trochu pomýlená? „Ani ne. Sice jde nyní především o její vyčištění, myslím tím vysáváním. Teď už ale tráva vyrostla a tak počítám, že buď dnes, nebo ve čtvrtek budu sekat.“ Jakou má mít tráva optimální výšku? „Tři a půl centimetru. Ale to není nějaká pevná hranice. Například záleží na trenérovi, jakou si přeje mít její výšku. Čím je tráva delší, tím je ten terén pomalejší. Například za trenéra Pulpita, ten chtěl mít trávu hodně nízkou, jinak sekám stále zhruba na ty tři, tři a půl centimetru.“ Kvalitu plzeňského trávníku si pochvaluje i kouč Pavel Vrba. „Zcela určitě patří mezi ty nejkvalitnější v republice. Když člověk zavzpomíná na travnaté plochy dříve a dnes, je to nesrovnatelné. I když tomu tak není všude, jak jsme nakonec mohli vidět na Kladně a Žižkově.“