Rychlý útočník, později vynikající obránce, fotbalový sprinter se doívá 14. srpna sedmdesáti pěti let. V tehdejí plzeňské kodě působil dlouhých třináct a půl roku.
Frantiek Sudík se narodil v roce 1944 ve Veradicích poblí Berouna, kde také začínal s fotbalem. Na střední kolu chodil v Hořovicích, místní Spartak toho vyuil a zaregistroval ho. Jako osmnáctiletý přestoupil do Králova Dvora a odtud odeel na vojnu. První rok základní sluby měl smůlu, fotbal vůbec nehrál, druhý odslouil v Dukle Cheb a zahrál si i s pozdějími ligisty olínem, Martinkovičem, Göghem a Jarkovským. Byla to výborná kola, která ho velmi dobře připravila na dalí kariéru.
Kdy svlékl zelené sukno, tak se vrátil na pár měsíců do Králového Dvora a v lednu roku 1966 přestoupil do plzeňské kodovky, tehdy druholigové. Hrál jsem divizi, byl jsem za ni rád a po vyí soutěi jsem ani příli nekoukal. Ale Plzeň za mnou začala jezdit docela pravidelně, u do Chebu za mnou jezdili pánové Maat, Svoboda, Barto, a ná trenér Kludský mi hecoval, abych to zkusil, e se vrátit můu vdycky. Poslechl jsem ho a nakonec jsem v Plzni dodnes, říkal později dnení pětasedmdesátník.
Začátky v Plzni nebyly snadné, rozdíl mezi druhou ligou a divizí byl samozřejmě hodně znát, přesto vedle takových borců jako byli Frantiek Plass, Jiří Lopata, Zdeněk Böhm nebo Milo Vacín nezapadl a poměrně rychle se prosadil. V prvním zápase jara Plzeň na kváře v Luční ulici roznesla Jablonec 6:1 a Frantiek Sudík vstřelil z místa levého křídla své první dva druholigové góly. Tehdy na jaře 1966 hrála kodovka vůbec znamenitě. A nováček, levé křídlo Sudík, byl jedním z nejuitečnějích hráčů týmu trenéra Vlastimila Chobota.
Se kodovkou proíval během kariéry vechno dobré i zlé, slavné postupy do první ligy i hořké pády do ligy druhé. Několik sezon se mu na místě levého křídla, které občas střídal s postem pravého brka, dařilo. Na soupeře platil svoji vrozenou rychlostí a dobrou technikou míče, uplatňovanou v plném běhu. Jeho úniky, třeba i přes celé hřitě, budily ze snů nejednu obranu. Sudíkovu kariéru útočníka a přerod v obránce zapříčinila častá zranění, obránci rychlé křídlo likvidovali za kadou cenu, a k změně postu také pomohla náhoda. Připravovali jsme se na bratislavský Slovan, a mezi naimi obránci bylo hodně zraněných. Trenér Jiří Rubá chtěl, abych z místa pravého obránce hlídal Jána Čapkoviče, jednoho z naich nejrychlejích útočníků. Zápas mi vyel a od té doby jsem tam hrál pořád. A byl jsem rád, protoe jsem se v roli obránce cítil lépe. Hráče jsem měl před sebou, viděl jsem je a stejně jsem si mohl zaútočit. Jako útočníka mi obránci často mydlili a to bolelo.
Při hře disponoval zbraněmi, které dnes fotbalisté často postrádají. Rychlostí, bojovností a spolehlivostí. Stovku uměl zaběhnout za 11 vteřin. O jeho spolehlivosti svědčí fakt, e za posledních est let svého působení ve kodovce chyběl jen ve dvou utkáních, poslední tři roky ani jednou nestřídal. Hru obrany si plzeňský tým bez jeho slueb nedokázal představit. Mnohokrát zachránil mustvo v poslední chvíli. Často se zdálo, e unikajícího útočníka nemůe u nic zastavit, ale najednou tu byl sprintující Sudík a protihráči míč vypíchl. Bez faulu, naprosto čistě. Během kariéry dostal tři luté karty a jen dvakrát musel jít předčasně pod sprchy. Pro mustvo byl cenný i jako falené křídlo. Dovedl rychle zatáhnout míč k soupeřově estnáctce a přesně zacentrovat. Z takovýchto akcí se rezultovalo nemálo plzeňských gólů.
Ve kodováckém kolektivu byl uznávanou autoritou, a proto také nosil po Frantiku Plassovi několik sezon kapitánskou pásku. Teprve v létě 1979, po více ne třinácti letech v dresu s okřídleným ípem, předal svůj post v obraně mladému Turianikovi a kapitánskou pásku Antonínu Dvořákovi. Celkem sehrál za kodu Plzeň v první lize 229 utkání, zahrál si i dvakrát proti Bayernu Mnichov. Kdy opustil vrcholový fotbal, hrál za mení kluby, ale se kodovkou či Viktorií vechno dál proíval. Trénoval mládenické celky a také správcoval v areálu v Luční ulici. Frantiek Sudík je nesmazatelně zapsán do historie klubu. Svědčí o tom mimo jiné skutečnost, e ho fanouci v roce 2011 zvolili do nejlepí XI. století.
Za celý klub přejeme vechno nejlepí, hodně těstí a hlavně zdraví!
TEXT: Pavel Hochman
FOTO: Mustvo kody na jaře 1966 po vítězném duelu s Jabloncem 6:1. Stojící zleva Václav Troch, Jaroslav Svidenský, Jiří Hop, Frantiek Plass, Milo Vacín, Milo Herbst, Jaromír Mysliveček, sedící zleva Miroslav trunc, Václav Kamír, Karel Steinigel, Frantiek Sudík. /archiv autora/