Zápasy s Bohemians řečí čísel a pohledem archivu

16. kolo / Pátek 2. 12. 2011, 20:15

4:1

(3:1)

Bohemians Praha 1905

Branky: 23. z penalty Horváth, 25. Rajtoral, 41. Pilař, 84. Darida - 4. Nešpor ŽK: Jindřišek, Nešpor, Kraják, Michálek Rozhodčí: TomᚠAdámek - Josef Košec, Drahoslav Handlíř Diváci: 6 090

Páteční duel v tabulce páté Viktorie s jedenáctými Bohemians ukrojí první díl druhé poloviny aktuálního ročníku. V prvním letošním vzájemném měření zvítězili hráči Bohemians a tak domácí mají do odvety o motivaci postaráno. Poslední ligový domácí duel začne ve Štruncových sadech ve 20.15 za asistence televizních kamer Nova Sport.

V páteční deštivé předehrávce vykročili viktoriáni do druhé poloviny ligové sezóny 2011/12, když na stadionu ve Štruncových sadech přivítali Bohemians 1905. Na předchozí vzájemné klání nevzpomínají Plzeňané určitě nejraději, nebo v Edenu týmu Pavla Medynského, který se dnes musel obejít bez pětice svých hráčů, podlehli 2:1. Naopak Pavel Vrba mohl pro utkání s klokany počítat se všemi svěřenci. Jedním z těch, kteří nemohli chybět v základní jedenáctce, byl Petr Jiráček, jenž dnes nastoupil ke svému stému utkání v Gambrinus lize.

Vstup do utkání Viktorii nevyšel. Ve čtvrté minutě přišla první střela na branku a ihned z ní padl úvodní gól zápasu. Po nákopu Ondřeje Krajáka se za plzeňskou obranu dostal Martin Nešpor. Marek Čech proti mladému útočníkovi hostů zbytečně vyběhl mimo vápno, Nešpor ho obešel a střelou po zemi zakončil z vápna Viktorky do zcela odkryté brány. Bohemka tak vedla 0:1. Tři minuty nato se pokusil o vyrovnání Václav Pilař, ale v souboji tváří v tvář Radku Sňozíkovi neuspěl. Gólman klokanů jeho zakončení reflexivním zákrokem vyrazil k Petru Jiráčkovi, který vzápětí z velkého úhlu vypálil. Ochozy ve Štruncových sadech již jásaly, ale balon skončil pouze na boční síti. Radek Sňozík se vyznamenal i v minutě desáté, kdy měla Viktorka po faulu na Marka Bakoše výhodu přímého kopu ze sedmadvaceti metrů. Střelu Pavla Horváth, jež mířila k pravé tyči, brankář pražského celku vyboxoval na roh. Své růžky znovu vystrčila i Bohemka. Střelecký pokus ex-plzeňského Tomáše Borka z hranice šestnáctky zneškodnil Marek Čech skvělým zákrokem. V 18. minutě měl na své kopačce vyrovnání po přihrávce Davida Bystroně Petr Jiráček. Dnešní jubilant však poslal svou střelu z deseti metrů vysoko nad břevno. O tři minuty později se napřáhl ke střele plzeňský stoper Bystroň. Jeho rána mířila přesně do míst, kde stál připravený hostující brankář. O pár chvil později vlétl do vápna Bohemky František Rajtoral a Josef Jindřišek ho zastavil faulem. Sudí Adámek neváhal a okamžitě ukázal na značku pokutového kopu. Míč si na penaltový puntík postavil Pavel Horváth a nechytatelnou střelou do pravého horního rohu vyrovnal. O dvě minuty později bylo ve Štruncových sadech ještě veseleji. Daniel Kolář obešel v malém vápně Radka Sňozíka a poslal míč do prázdné branky. Už chtěl zvedat ruce nad hlavu, ale bekovi hostů se podařilo balon chytit před brankovou čárou. Míč se vzápětí ke „Koldovi“ vrátil, plzeňský středopolař si všiml nabíhajícího Františka Rajtorala, našel ho přesnou přihrávkou a obránce Viktorky uložil balon dělovkou pod břevno. 2:1 pro Viktorii! O odpověď  se Bohemka pokusila ve 33. minutě. Se zakončením Jana Moravce do středu brány neměl plzeňský gólman žádný problém. O poznání nebezpečněji vypadala situace, kdy Martin Nešpor pláchnul Mariánu Čišovskému a vystřelil k zadní tyči. Branku však netrefil. Čtyři minuty před koncem první poloviny utkání ukázal svůj fotbalovým um český reprezentant Václav Pilař. Třiadvacetiletý záložník se proháčkoval do šestnáctky hostů, míč si připravil na střelu a tvrdě vypálil k levé tyči. Gólman Bohemians plachtil vzduchem marně, a tak Plzeňané navýšili své vedení na 3:1.

K prvnímu vážnějšímu ohrožení branky se ve druhé půli dostali Západočeši. Pavel Horváth zkusil zaskočit Sňozíka tím, že zakroutí míč do jeho brány přímo z rohu. Balon však rozvlnil pouze sí boční. V 55. minutě zakončoval TomᚠBorek, ale Marek Čech byl pozorný a schoval balon ve své náruči. Viktorka odpověděla tvrdou střelou Daniela Koláře. Ta však bohužel postrádala přesnost a doputovala do zámezí. Na další šanci si fotbaloví příznivci na stadionu Viktorky museli počkat až do 72. minuty. Po rychlém brejku Bohemians střílel Ondřej Kraják a jeho střeleckému pokusu vystavilo stop břevno plzeňské svatyně. O pár chvil později vypálil na druhé straně hřiště z vápna Václav Pilař. Branku hostů přestřelil. V 81. minutě zakončil rybičkou centr Františka Rajtorala Michal Ďuriš, ale nezacílil přesně. Tři minuty nato Pavel Horváth našel nezištnou přihrávkou v malém vápně osamoceného Vladimíra Daridu, který bez problému počtvrté v zápase poslal míč do sítě Bohemians a připsal si svůj premiérový zásah v nejvyšší české soutěži. Talentovaný viktorián tak zpečetil skóre na konečných 4:1 pro Viktorku.

Západočechům se podařilo vrátit Bohemians porážku z předchozího vzájemného duelu a pro letošek se rozloučili s Gambrinus ligou tím nejlepším možným způsobem - ziskem tří bodů.

FC Viktoria Plzeň - Bohemians 1905 4:1