Letos stotříletý klub proíval nejen slavné okamiky, ale hrál i nií soutěe, třeba se utkával v mistrovských zápasech se ebrákem, Rokycany, Radnicemi, Vejprnicemi nebo Poběovicemi.
Vzestupy a pády provázely plzeňskou Viktorii po její více ne stoleté cestě u od narození v roce 1911. Pokud nestartovala v nejvyí soutěi, působila větinou o stupínek níe, ve druhé lize, ale byly i roky, kdy klesla jetě hlouběji. Za připomenutí stojí dvě období, ve kterých Viktoria nehrála ani první a ani druhou ligu. Ale ve druhém případě stály za pádem takzvané objektivní důvody. Lépe řečeno zásahy vyí moci.Ve válečné prvoligové sezoně 1941 - 1942 hrají první ligu dva plzeňské týmy. Zatímco SK zaívá nejslavnějí chvíle své historie a skončí na krásném třetím místě, její rival z Viktorie končí v tabulce předposlední o jediný bod za ASO Olomouc a spolu s Polabanem Nymburk sestupuje o soutě ní. Vak se také "Zelené huby," jak se SK a jejím fanoukům přezdívalo, náleitě kádru rivala Lacina, Berka, Beák, Fail, Bouček, Simon, Vlček, Janda, Tykal, Kraus, Bína, Lavička, Moravec, Perk, R. Sloup, amberger, tekl, Vali vysmívaly. Vdy jejich zelenobílé mustvo z Bor kralovalo nejen v Plzni. K záchraně nestačilo Viktorii ani patnáct gólů kanonýra Ládi Perka.
A protoe druhá liga za protektorátu Böhmen und Mähren neexistovala, spadla Viktoria rovnou do divize. Sezona 1942 - 1943 byla v Luční ulici ve znamení divizních bojů. Za připomenutí stojí tehdejích jedenáct soupeřů v divizi českého venkova: SK Strakonice, IVO ebrák, SK České Budějovice, SK Hořovice, Olympia Plzeň, Český Lev Beroun, SK Rokycany, Meteor České Budějovice, Petřín Plzeň, Slavoj Osek a DSK Tábor.
Ne se Viktoria naučila nií soutě hrát, proila několik kruných chvil. Třeba v domácím utkání s Rokycany vyhrála jen 3:2 a jetě v poločase prohrávala 0:1. Citujme z dobového tisku. "Kdy zahajovala Viktoria své boje ve venkovské divizi, říkalo se, ba i psalo, něco o procházce divizí a podobně. e vak tato procházka není nikterak příjemná a hlavně lehká, přesvědčili se hráči Viktorie u několikrát, a naposledy včera, kdy mohou děkovat jen těstí. Získali nezaslouené vítězství nad hostujícími Rokycany."
Tisk se do plzeňského celku náleitě opřel. "Viktoria s mustvem Havelka, Beák, Bouček, Moravec, Barto, Bína, Rudert, Perk, Hyrman, Formánek, tekl nepůsobila dojmem mustva, které si dělá ambice na návrat do ligy. A hlavní příčinu nutno opět spatřovat v nemohoucím útoku, kde jediný Perk je opravdu nebezpečným pro branku soupeře a částečně Rudert, který vak byl včera hodně zanedbáván. Zato Hyrman znovu dokázal, e proti tvrdé obraně je naprosto bezmocný." Ale i dalí borci, včetně tvůrce hry Bíny byli nemilosrdně zkritizováni. Naopak pěl tisk chválu na rokycanského soupeře. "Hosté, kteří nastoupili s mustvem: picl, Nový, Landrgot, Hyke, vanda, Svoboda, Titl, Tycar, Smetana, Sýkora a Vaník, příjemně překvapili. Předčili domácí v rychlosti a obětavosti a hlavně - jejich hráči uměli se ku podivu mnohem lépe stavěti ne domácí. Nutno po pravdě přiznat, e Rokycany při nejmením zaslouily alespoň jeden bod."
Hosté li do vedení Sýkorou po půlhodině hry, hned po obrátce vyrovnal na 1:1 Perk, tý hráč zajistil pro favorita vedení, Hyrman přidal třetí gól a Rokycany u jenom sniovaly Svobodou krásnou ranou ze třiceti metrů. Viktoria si ale brzo na divizi zvykla a vyhrávala doma i venku. Třeba Hořovice rozstřílela 5:1, nebo Meteor České Budějovice 4:1. Nakonec Viktoria soutě vyhrála s náskokem dvanácti bodů před Strakonicemi, kdy dvacetkrát zabodovala naplno, jen dvakrát remízovala a ani jednou neprohrála. To ale nebylo jetě vechno. V boji o mistra českého venkova se Viktoria utkala s vítězem druhé divizní skupiny Polabanem Nymburk. Doma hrála jen nerozhodně 3:3, ale v odvetě dokázala Polaban v jeho vlastním prostředí porazit 2:1 a mohla slavit nejen titul mistra českého venkova, ale spolu se svým soupeřem i návrat do první ligy.
A druhá vzpomínka na působení v hlubinách je jetě zajímavějí, protoe v roce 1954 hrál tehdejí Spartak Plzeň jen krajskou soutě! To stojí za blií vysvětlení. V roce 1952 se první liga, oficiálně zvaná Mistrovství republiky hrála u podle sovětského vzoru systémem jaro - podzim. Spartak skončil na jedenáctém místě a v tabulce předběhl idenice, Ústí a Dynamo Koice. V pohodě se měl mezi elitou zachránit. Jene se tak nestalo! Po skončení mistrovství byla provedena rozsáhlá reforma fotbalových soutěí, které byly nadále organizovány podle průmyslových odvětví. V důsledku toho bylo osm celků ze soutěe ryze administrativním způsobem vyřazeno. Třeba i třetí Teplice a mezi direktivně z ligy doslova vykopnutými kluby byla i Plzeň. V roce 1953 hrál Spartak Plzeň jednu ze dvou skupin Celostátní soutěe, co byla druhá liga. Spartak skončil z dvanácti účastníků na estém místě, přesto opět sestupoval do krajské soutěe!
Proč? V roce 1953 opět dolo k reorganizaci tělovýchovy a sportu. Nařízeno bylo sjednocení po linii ROH, vznikly dobrovolné sportovní organizace (DSO) a reorganizací se Spartak dostal opět administrativně dolů, a do krajské soutěe, dnes bychom řekli do krajského přeboru. Hrál ji jen tu jednu sezonu v roce 1954 a hned ji vyhrál. Pro úplnost uvádíme soupeře v pořadí, v jakém skončili: Lokomotiva Plzeň, Dynamo ČSAD Plzeň, Dynamo RPZ Plzeň, Slavoj Přetice, RH Poběovice, Sokol Vejprnice, RH Suice, RH Plzeň, Spartak Romitál, Posádkový dům armády Plzeň B (áčko hrálo oblastní soutě - druhou ligu), Sokol Radnice.
Pro zajímavost je třeba uvést některé výsledky Spartaku. Třeba poslednímu Sokolu Radnice nastřílel ve dvou utkáních 30 (!) gólů. V Radnicích vyhrál 7:2, kdy sulkovský odchovanec Frantiek Beránek, zvaný "Pejsek" vstřelil čtyři góly. Odveta skončila rekordní výhrou Spartaku poměrem 23:1, předevím řádili Zdeněk Sloup (7 gólů) a opět "Pejsek" Beránek (5 gólů). Nebo RH Plzeň porazil Spartak 12:2, kdy Beránek se trefil čtyřikrát. Jedna ze sestav pro mistrovské duely byla Folta - proch, Brand - Mike, Süss st., R. Sloup - Chmelík, Beránek, vajner, J. Böhm, Hyha. V sestavě se objevovali jetě eníek, Klement, Kočí, Zd. Sloup, hokejista Standa Sventek a dalí zajímavostí bylo, e některé z penalt střílel brankář Emil Folta. Spartak nastřílel ve dvaadvaceti utkáních 126 gólů, co je 5,7 gólu v průměru na jeden zápas. Taková to byla soutě
Od roku 1955 hrál Spartak Plzeň s kádrem Folta, vajner, R. Sloup, Mike, eníek, erý, Zd. Sloup, Chmelík, K. Sloup, Hyha, Růička, afařík, Sventek, Brand, Brada opět druhou ligu, ze které postoupil mezi elitu Československa v roce 1961. U ale ve zcela jiném sloení. Jestlie je v současnosti plzeňská Viktoria ve pičce českého fotbalu a sklízí obdiv veřejnosti, nesmí to znamenat, e upadne v zapomenutí doba, kdy byla v suterénu.
Autor: Pavel Hochman