”Za tou koulí jsem běhával od malička, jako kadý kluk z vesnice. Fotbal jsme mydlili kadou volnou chvilku, v sobotu a neděli snad vichni chlapi ze vsi,” říká Frantiek Sudík, dlouholetý hráč plzeňské Viktorie (tehdy kodovky). Rychlý útočník, později vynikající obránce, fotbalový sprintér oslaví 14. srpna sedmdesáté narozeniny.
Začátky. Je rodák z Berounska. Světlo světa spatřil v roce 1944 ve Veradicích, které viděly jeho fotbalové začátky. Na střední kolu chodil v blízkých Hořovicích, kde hrál za místní Spartak. Jako osmnáctiletý přestoupil do Králova Dvora a odtud odeel povinně oblékat zelenou vojenskou uniformu. Prvním rokem základní sluby vůbec nehrál, druhý odslouil v Dukle Cheb, například s pozdějími ligisty olínem, Martinkovičem, Göghem a Jarkovským.
Plzeňská kodovka. Po vojně se vrátil na pár měsíců do Králového Dvora a v lednu roku 1966 přiel do plzeňské kodovky, tehdy druholigové. "Hrál jsem divizi, byl jsem za ni rád a po vyí soutěi jsem ani příli nekoukal. Ale Plzeň za mnou začala jezdit docela pravidelně, u do Chebu za mnou jezdili pánové Maat, Svoboda, Barto, a ná trenér Kludský mi hecoval, abych to zkusil, e se vrátit můu vdycky. Poslechl jsem ho a nakonec jsem v Plzni dodnes."
Rychlé křídlo. Začátky nebyly snadné, rozdíl mezi druhou ligou a divizí byl znát, přesto vedle takových borců jako byli Frantiek Plass, Jiří Lopata, Zdeněk Böhm nebo Milo Vacín nezapadl. V prvním zápase jara Plzeň na kváře v Luční ulici roznesla Jablonec 6:1 a Frantiek Sudík vstřelil z místa levého křídla své první dva druholigové góly. Tehdy na jaře 1966 hrála kodovka vůbec znamenitě. A nováček, levé křídlo Sudík, byl jedním z nejuitečnějích hráčů týmu Vlastimila Chobota.
Vzestupy a pády. Se kodovkou zail slavné postupy do první ligy i hořké pády do ligy druhé. Několik sezon se mu na místě levého křídla, které občas střídal s postem pravého "brka," dařilo. Na soupeře platil svoji vrozenou rychlostí a dobrou technikou míče, uplatňovanou v plném běhu. Jeho úniky, třeba i přes celé hřitě, budily ze snu nejednoho gólmana. Sudíkovu kariéru útočníka a přerod v obránce ukončila častá zranění, obránci rychlé křídlo likvidovali za kadou cenu, a také pomohla náhoda. "Měli jsme hrát se Slovanem Bratislava, a mezi obránci řádila zranění. Trenér Jiří Rubá chtěl, abych nastoupil na místě pravého beka proti Jánu Čapkovičovi, jednomu z naich nejrychlejích útočníků. Zápas mi vyel a od té doby jsem tam hrál pořád. A byl jsem rád, protoe jsem se v roli obránce cítil lépe. Hráče jsem měl před sebou, viděl jsem je a stejně jsem si mohl zaútočit. Jako útočníka mi obránci často mydlili a to bolelo."
Přednosti. Nevynikal excelentní střelbou, za celou kariéru vstřelil tři prvoligové branky. V roce 1967 koickému vajlenovi, ilinskému Plachovi, to hrál jetě v útoku, a v červnu 1975 v Jablonci. Disponoval vak zbraněmi, které by mu i dnes větina fotbalistů mohla závidět. Rychlostí, bojovností a spolehlivostí. Stovku uměl zaběhnout za 11 vteřin. "Speciálně jsem rychlost netrénoval, v mládí jsem hrál snad vechny kolektivní sporty, rychlost byla vypěstovaná díky vestrannosti." O spolehlivosti svědčí skutečnost, e za posledních est let svého působení ve kodovce chyběl jen ve dvou utkáních, poslední tři roky ani jednou nestřídal. Hru obrany si plzeňský celek bez něj nedokázal představit. Mnohokrát zachránil mustvo v poslední chvíli. Často se zdálo, e unikajícího útočníka nemůe u nic zastavit, ale najednou tu byl sprintující Sudík a protihráči míč vypíchl. Čistě. Během kariéry dostal tři luté karty a jen dvakrát musel jít předčasně pod sprchy. Pro mustvo byl cenný i jako falené křídlo. Dovedl rychle zatáhnout míč k soupeřově estnáctce a přesně zacentrovat. Z takovýchto akcí se rezultovalo nemálo plzeňských gólů.
ivotní zákrok. Pamětníci mají asi stále před očima jeho obrannou akci v existenčním zápase s Nitrou ve truncových sadech na jaře 1975. Za stavu 1:1 běel nitranský rychlík Ternény po pravé straně sám na brankáře Josefa Čalouna. Deset tisíc diváků přestalo dýchat, gól v plzeňské síti visel ve vzduchu a s ním moná i sestup do druhé ligy. Ale Frantiek Sudík ze svého postu, z druhé strany hřitě, Ternényho dostihl a míč mu vypíchl na roh. kodovka vyhrála 3:1.
Kapitán. V kolektivu hráčů byl uznávanou autoritou, a proto také nosil po Frantiku Plassovi několik sezon kapitánskou pásku. Teprve v roce 1979, po čtrnácti letech (!) ve kodováckém dresu, předal svůj post v obraně mladému Turianikovi a kapitánskou pásku Antonínu Dvořákovi. Celkem sehrál za kodu Plzeň v první lize 229 utkání, zahrál si i dvakrát proti Bayernu Mnichov. Kdy opustil vrcholový fotbal, hrál za mení kluby, ale se kodovkou či Viktorií il pořád. Trénoval mládenické celky a jetě nedávno správcoval v Luční ulici. Frantiek Sudík je nesmazatelně zapsán do historie klubu. Vak ho také fanouci při příleitosti 100 let od zaloení Viktorie v roce 2011 zvolili do nejlepí XI. století.
Autor: Pavel Hochman