Porážka, vítězství a remíza. Takové je bilance Viktorie ve třech utkáních s elitním maďarským klubem Ferencváros. Zatímco dva duely v přípravě z posledních let, remíza 0:0 v roce 2023 a výhra 3:1 v roce 2024 (góly Chorý, Šulc, Kalvach) jsou v živé paměti, tak turnajový souboj v roce 1949 je už málem zapomenut.

Nebyla to jen tak ledajaká záležitost. V létě 1949 se hrál ve slovenských Piešanech mezinárodní turnaj "O pohár riaditela štátných kúpel´ov Piešany." To by ještě nebylo nic divného, kdyby jedním z účastníků nebyl nejslavnější maďarský tým FTC Ferencváros, v tehdejší době jeden z nejlepších týmů světového fotbalu. Když dorazila sekretáři plzeňské Škody pozvánka na toto dvoudenní klání, všichni v Plzni považovali za čest se tohoto turnaje zúčastnit. Předpokládalo se, že se Škodovka setká s Ferencvárosem ve finále. Co k takovéto optimistické úvaze vedlo? Inu, další výrazně slabší konkurence v podobě Sokola Kúpele Piešany, účastníka I. třídy a Sokola NV Topol´čany, startujícího v divizi.

Hrálo se ve dnech 16. a 17. července 1949 na místním stadionu a první dvě utkání dopadla podle předpokladů. Do finále se skutečně probojovala Škoda s úřadujícím mistrem Maďarska. Ještě než se vydáme po stopách devadesáti minut, přibližme si historii FTC Ferencváros nejslavnějšího klubu v dějinách maďarského fotbalu. Klub byl založen 3. května 1899 a po celou dobu své historie patřil vždy k nejlepším tuzemským celkům. Byla období, kdy v domácí lize dlouho nepustil nikoho před sebe. Mistrovské tituly získával pravidelně a byl nejúspěšnějším týmem meziválečného Středoevropského poháru. V zelenobílém dresu nastupovala dlouhá řada reprezentantů. Mezi nejúspěšnější patřili Józef Takács, Sándor Kocsis, později Flórián Albert a Tibor Nyilasi. V nedávné době také působili v klubu tři Češi: Marek Heinz, Martin Klein a plzeňský Robert Vágner.

V roce 1949 hrálo za maďarského soupeře Škody šest reprezentantů: brankář Henni, pravý obránce Rudas, střední záložník Kispéter, pravá spojka Kocsis, levé křídlo Czibor a střední útočník Deák. Ten nastřílel v dresu čerstvého maďarského mistra v lize neuvěřitelných 59 branek. A proti takovému mužstvu nastupovala plzeňská Škodovka. Statečná západočeská jedenáctka nastoupila ve složení Benedikt - Fábera, V. Svoboda - Zd. Sloup, Šnajdr, R. Sloup - Perk, Süss, E. Svoboda, J. Böhm, Švajner. Maďaři v roli vysokého favorita nastoupili v sestavě Henni - Rudas, Szabo - Pékanni, Kispéter, Lekat - Budai, Kocsis, Deák, Naszáross (Schnidt), Tihányi. Všichni reprezentanti v sestavě!

Nejvíc se později proslavil Sándor Kocsis. Ročník 1929 sehrál za Maďarsko 58 mezistátních zápasů, ve kterých nastřílel neuvěřitelných 75 branek! Patřil do mužstva, které v roce 1952 získalo na olympiádě v Helsinkách zlaté medaile a o dva toky později na mistrovství světa ve Švýcarsku stříbrné medaile. V první polovině padesátých let hráli Maďaři nejlepší fotbal na světě. Kocsis hrál později za Honvéd Budapeš, krátce za Young Boys Bern a v letech 1958 - 1965 za hvězdnou FC Barcelonu. Černovlasý borec byl výborným technikem a především střelcem.

Finále piešanského turnaje bylo ukázkou moderního fotbalu v podání obou mužstev. Plzeňští fotbalisté se vypjali k vrcholnému výkonu. Očití svědci po utkání tvrdili, že to byl nejlepší výkon Škody posledních let. Zpočátku se sice Škodováci těžko rozehrávali, snad i z úcty před velkým jménem svého soupeře hráli nervózně, což se projevilo ve zbrklosti před brankou Ferencvárosu, kde útočníci zahodili několik velmi dobrých příležitostí. Maďaři naproti tomu, ukolébáni první brankou vstřelenou Kocsisem, polevili. Toho Plzeň využila, přidala na tempu i přesnosti a zle ohrožovala Henniho svatyni. A deset minut před koncem ostrostřelec Vladimír Perk napřáhl ze střední vzdálenosti ke střele, která skončila překvapivě v síti - 1:1.

Také po změně stran byla Škodovka v úvodu útočnější a předváděla pěkné kombinační akce. Po hodině hry se dokonce ujala vedení. Agilní Jindřich Švajner na levém křídle unikl, všichni očekávali centr před branku, ale falšovaná technická střela z velkého úhlu skončila v brance - 2:1 pro Škodovku! Teprve nyní poznali Maďaři plzeňské nebezpečí a vložili se náležitě do hry. Škodovka začala víc bránit, částečně již byla vyčerpána. Do konce utkání vstřelili Maďaři tři branky: v 62. minutě vyrovnal na 2:2 Deák, v 70. minutě vstřelil vedoucí úspěch Kocsis a v 90. minutě stanovil konečné skóre 4:2 Schnidt.

Popisky fotek

Viktoria v roce 1948. Stojící zleva František Berka, Jindřich Švajner, Václav Svoboda, Jaroslav Böhm, Emil Svoboda, Ladislav Fikerle, Emil Folta, vpředu zleva Josef Šnajdr - Perák, Vladimír Perk, Antonín Honomichl, Zdeněk Sloup, Rudolf Sloup.

Proti Viktorii nastoupil za Ferencváros jeden z nejlepších fotbalistů na světě Sándor Kocsis. Na snímku z pozdější doby v dresu FC Barcelony.

PŘIPRAVIL: PAVEL HOCHMAN, KLUBOVÝ ARCHIVÁŘ


Vstupenky na domácí odvetný zápas proti Ferencvárosi zakoupíte ZDE.