Zajímavosti ze vzájemných zápasů s Libercem, které se hrály a v rámci první, či druhé ligy, jsme pro vás připravili ve spolupráci s Pavlem Hochmanem. Připomeneme si hattrick Romana Sokola, či pověstných „pět centimetrů od mistrovského titulu“ z loňské sezony.

Zajímavosti ze vzájemných zápasů s Libercem, které se hrály a v rámci první, či druhé ligy, jsme pro vás připravili ve spolupráci s Pavlem Hochmanem. Připomeneme si hattrick Romana Sokola, či pověstných „pět centimetrů od mistrovského titulu“ z loňské sezony.

Květen 1972: Tři góly Liberci a postup Škodovky se přiblížil

Byla to sezona, ve které plzeňská Škoda bojovala v celostátní druhé lize o postup mezi elitu. Postupovaly dva celky a kandidátů byla téměř polovina tabulky. Mimo jiné Hradec Králové, Martin, Bardějov, Jablonec, Vítkovice, Děčín a Bohemians. Na podzim v Liberce plzeňský tým prohrál 1:2, ale v jarní části měli liberečtí hráči už jen jediný cíl: zachránit druhou ligu. Plzeňský trenér Jiří Rubᚠposlal na hřiště domácí mužstvo bez zraněného Františka Sudíka v sestavě J. Čaloun - Špinka, Plass, Kořínek (36. Brusnický), Pleško - Süss, Bican, Fojtík (75. Bachner) - Kamír, Michálek, Gomola. Přišlo téměř 5 000 fanoušků, kteří nebrali nic jiného než výhru Plzně. Nebyla to však jednoduchá záležitost. Liberec přijel do Plzně se zastrašovací taktikou, hrál pěkně od podlahy, což na technické borce domácích dlouho platilo. Kupodivu soupeře načal stoper Brusnický, který vystřídal zraněného Kořínka. Tři minuty před přestávkou zahrával Gomola trestný kop a Brusnický míč umístil přesnou hlavičkou do sítě. Hned dvě minuty po obrátce zvýšil Gomola na 2:0 a bylo vše jasné. "Domácí již plně kontrolovali hru po celém hřišti. Útok za útokem, provázené potleskem prokřehlých diváků, se valily na branku hostů. Akce to byly pohledné, ale padla z nich jen jedna branka. Deset minut před koncem Süssův centr usměrnil Plass hlavou do branky libereckého Bláhy," napsala po vítězství 3:0 druhý den Pravda. Škodovka bodovala i v dalších utkáních a nakonec společně s Hradcem Králové postoupila mezi výkvět Československa. První ligu hrála potom nepřetržitě osm sezon, až do roku 1980.

Červen 1982: Výsledek určil hattrick Romana Sokola

Stejný výsledek se zrodil v Plzni i o deset let později. Plzeňská Škoda bojovala opět o postup do první ligy. Tentokrát z I. NFL postupoval jediný celek a na první místo byli kromě Škody další dva kandidáti: Teplice a Olomouc. Liberecký Slovan sídlil v bezstarostném středu tabulky a když přijel do Plzně v dramatickém závěru soutěže, hrál o cenné body hlavně domácí celek. Kouč František Plass věřil sestavě J. Čaloun - Roubíček, Forman, Kalabus, Kříž - Kohout (65. Kovačič), Kubata, Lavička (87. Vašák) - Homola, Sokol, Dvořák. Úvod patřil překvapivě agilnějším hostům, kteří se několikrát dostali před Čalouna a ten musel ukázat své umění aby uhájil čisté konto. Potom však přišly velké chvíle Romana Sokola. Těsně před přestávkou se probil houževnatou libereckou obranou a tvrdou přízemní střelou k tyči otevřel skóre. Po přestávse se už hrálo zcela v režii domácích. Nejdřív Kubata sám před hostujícím brankářem Studeným mířil vedle, ale potom Sokol zvýšil na 2:0 a patnáct minut před koncem týž hráč uzavřel konečný účet na 3:0, čímž završil svůj hattrick. Deník Československý sport výkon plzeňského kanonýra ocenil slovy: "O rekord soutěže se postaral plzeňský útočník Sokol. Podruhé se mu v této sezoně povedl hattrick. Poprvé dal tři góly za sebou do sítě Xaverova, nyní třikrát skóroval do branky Liberce. Celkem už nasázel do sítí soupeřů jedenáct gólů." To chyběly do konce soutěže pouhé tři kola. V tom následujícím vyřadila Škoda ze hry o postup Teplice výhrou 2:0 na jejich hřišti, potom doma přehrála 3:1 Bohumín, na závěr zvítězila 2:0 ve Frýdku - Místku, ale nakonec skončila na druhé příčce o jediný bod za postupující Olomoucí.

Srpen 1994: Viktoria uloupila v Liberci body

V nejvyšší soutěži se poprvé oba celky setkaly v sezoně 1993 - 1994, zrodily se dvě bezbrankové remizy a plzeňská Viktoria nakonec brala vynikající páté místo. A další sezonu zahájila rovněž skvěle, nebo v prvním kole cestovala do Liberce a dokázala tam nečekaně zvítězit 2:1. Jak se to všechno seběhlo? Ve velkém vedru poslal hostující trenér Zdeněk Michálek na trávník tento celek: M. Čaloun - Slabý - Janota, Bečka - Čihák, Purkart, Pavlík (77. Vlček), Mika, Skála - Vágner, Janoušek (67. Heřman). V úvodních třech minutách hry zahrávala Viktoria tři rohy a i v dalších minutách udávala tempo hry. Z trestného kopu centroval Pavlík a Janoušek na malém vápně jen lízl hlavou míč a ten skončil přesně u tyče. Severočeši však ještě do přestávky skóre srovnali na 1:1. Z rohového kopu poslal míč do vápna Jinoch, brankář M. Čaloun jen promáchl a Lexa se hlavou nemýlil. Čekalo se, že Liberec po změně stran přidá na obrátkách a požene se za výhrou. Místo toho však udeřila Plzeň. Z trestného kopu z dvaceti metrů napálil Purkart míč přímo do šibenice Maierovy branky. Hosté měli i další šance z nebezpečných brejků, ale Vágner ani Skála už štěstí v kocovce neměli. Liberecký kouč Vlastimil Petržela byl zklamán: "Potvrdily se mé obavy, které jsem měl už před sezonou. Máme příliš úzký kádr a navíc nám před utkáním onemocněl virózou Hřídel, ještě k tomu se v průběhu zranili Kočí s Janáčkem a museli střídat." To trenér Viktorie Zdeněk Michálek byl samozřejmě spokojen: "V extrémním vedru podali hráči výkon na hranici svých možností. Naše brejky byly hodně nebezpečné. Vítězství mě hodně těší." Viktoria vyhrála i jarní odvetu 2:1 a nakonec skončila na devátém místě. Liberec obsadil čtvrtou příčku.

Březen 1997: Paráda Patrika Ježka body nepřinesla

Ani skvělý gól, ani dvougólové vedení Viktorce nestačilo na vítězství. To se stalo ve Štruncových sadech v sezoně 1996 - 1997, která byla pro oba týmy značně rozdílná. Viktoria se pohybovala ve druhé polovině tabulky a před osmnáctým kolem, kdy se utkání hrálo, nebyla ještě zdaleka zachráněná. Liberec naopak atakoval nejpřednější příčky a byl jen o fous za vedoucí dvojicí Slavií a Spartou. Tím byla důležitost nastávajícího mače pro oba celky dána. Trenér domácích Antonín Dvořák věřil mužstvu Havel - Slabý - Drahorád, Janota, Velkoborský - Švejdík (66. Skála), Stoilov (31. Studeník), Hřídel (77. Smetana), Purkart, Ježek - P. Smíšek. Začátek utkání měla Viktorka doslova fantastický. Ve 3. minutě unikl po pravé straně exliberečák Hřídel a jeho přihrávku poslal P. Smíšek poprvé do liberecké branky. Za tři minuty Ježek v rohu velkého vápna proměnil dva hostujcí obránce v solný sloup a bombou do šibenice zavěsil druhou branku. Ve Štruncových sadech nikdo z pěti tisícovek nevěřil, že by Viktoria mohla prohrát. A přece se to stalo. Vedení 2:0 se změnilo v porážku 2:3. Na těžkém terénu za neustálého deště získal Liberec střed hřiště a začal střílet i góly. Jinoch ve 21. minutě snížil a po přestávce dílo plzeňské zkázy hosté dokonali. Jinoch unikl, M. Hašek hlavou vyrovnal a po úniku Čupra rozhodl o bodech Jinoch. Druhý den Plzeňský deník litoval nevyužitého závěrečného náporu: "Viktoria se po inkasované třetí brance vrhla do tlaku, ale Smetanovu střelu po Velkoborského přihrávce liberecká obrana srazila na roh. Přišly i další šance, v posledních mnnutách už hráli domácí vabank, ale vyrovnat se jim nepodařilo." A jaké bylo umístění po skončení soutěže? Viktoria obsadila jedenáctou příčku a Liberec bral páté místo.

Červenec 2010: Šokující úvod nastartoval výhru

Mistrovská sezona 2010 - 2011 je ještě v živé paměti. Na úvod doma s Olomoucí remiza 2:2 a potom ve druhém kole cesta do Liberce. Sestava Viktorie byla bez překvapení: L. Krbeček - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Horváth (89. Hájovský), Rada, Jiráček (80. Střihavka) - Kolář (86. Rýdel), Rezek. Hrálo se tři minuty a hostující Viktoria vedla 2:0! Po dvaceti vteřinách skóroval Rezek a druhý gól přidal střelou z hranice šestnáctky Limberský. Domácí to ale nepoložilo a ještě v prvních pětačtyřiceti minutách snížil Kerič po hrubé chybě brankáře L. Krbečka. Po obrátce získali domácí převahu, z brejku však Rezek přidal další gól a Bosančič z penalty jen uzavřel skóre na 3:2 pro Viktorku. "Vyšel nám mimořádně vstup do utkání a to rozhodlo. Ve druhé půli už nás Liberec nepouštěl tolik k míči, nicméně jsme dokázali potřetí skórovat," pochvaloval si Pavel Vrba, trenér plzeňského týmu. Spokojený byl i střelec dvou gólů Jan Rezek: "Nepamatuji si, že bych někdy dal tak rychlý gól jako dnes. Petr Jiráček mi to tam výborně předložil a já se pokusil z první překonat Bičiho, což se povedlo. U gólu na 3:1 to pro mě po střele Koláře už byla docela snadná záležitost." Byla to vůbec první výhra Viktorky v mistrovské sezoně. Odveta v Plzni se hrála ještě v listopadu, skončila 1:1, ale Viktoria Plzeň už měla našlápnuto k prvenství v Gambrinus lize. Sen se stal nakonec zářivou skutečností a ten červencový duel v Liberci byl jedním z prvních krůčků.

Květen 2012: V Liberci byla Viktoria pár centimetrů od obhajoby

Tak to bylo finále jako hrom. Poslední kolo sezony 2011 - 2012 mělo rozhodnout o titulu. Když získá domácí Liberec alespoň bod, bude slavit on, plzeňské Viktorii přinese obhajobu jedině vítězství. Velké drama se nám ještě teď po několika měsících odehrává před očima. Mužstvo Viktorie ve složení Čech - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Petržela, Horváth, Darida, Kolář (76. Procházka), Pilař (82. Wágner) - Bakoš (68. Ďuriš) svedlo statečný boj. Domácí se soustředili především na bránění, snažili se eliminovat ofenzivní choutky Viktorie a to se jim s velkou dávkou štěstí podařilo. V duelu výborné úrovně měla Viktoria hlavně ve druhé půli k obhajobě mistrovského titulu jen malinkatý krůček. Soupeře natlačila před jeho pokutové území a rozhodující gól visel doslova na vlásku. Bakoš spálil obrovskou megašanci, kdy byl úplně sám před brankářem. Bičík ho vychytal a plzeňský kanonýr se jen chytil za hlavu. Darida se střídajícím Wágnerem nastřelil tyčky soupeřovy branky. Byla to smůla na několik utkání. Hlavně při tyči Tomáše Wágnera minutu před koncem už početný tábor hostujících fanoušků téměř propukl ve vítězný ryk. "Ta tyč mě bude mrzet hodně dlouho, chyběly jenom centimetry. Když jste lepší a nevyhrajete tak důležité utkání, je to obrovská Škoda," litoval po utkání útočník TomᚠWágner. Titul tak slavil Liberec, plzeňská Viktoria obsadila bronzovou příčku. Ta rozhodně nebyla neúspěchem, ale k obhajobě zlata bylo blízko, blizoučko...

Listopad 2012: V deseti hráčích otočený zápas

Přímo mistrovský kousek se povedl plzeňské Viktorii na půdě úřadujícího mistra. Výkony plzeňského celku byly v porovnání obou poločasů jako noc a den. První patřil jednoznačně Severočechům. V 18. minutě ale sudí poškodil hosty, když po úderu loktem Váchy do hlavy Limberského nevyloučil libereckého hráče a ukázal mu jen žlutou kartu. O minutu později se radovali domácí. Bosančič vlétl do šestnáctky Plzně jako tank a překonal Kozáčika.  A když byl těsně před přestávkou vyloučen Procházka, vypadalo to s Viktorií zle nedobře. Jenže po obrátce se hosté semkli a i v deseti začali domácí přehrávat. Po hodině hry přistrčil Ďuriš do šestnáctky míč střídajícímu Štípkovi a ten vyrovnal. Bakošův gól neplatil pro ofsajd, ale bomba Daridy pod břevno už byla naprosto regulérní. Cenou výhru 2:1 vydřela sestava Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida (83. Hejda) - Ďuriš, Hora (60. Štípek), Zeman (46. Ševinský) - Bakoš. "První poločas jsme prospali, Liberec byl jasně lepší. Z naší strany tam bylo zbytečně moc faulů a ztrát po chybách. Za druhý poločas musím ale hráče pochválit. Nechali jsme Liberec hrát a trpělivě čekali na protiútoky. Mužstvo ukázalo charakter, otočit zápas v Liberci v deseti hráčích je obrovský úspěch," pochvaloval si po utkání plzeňský kouč Pavel Vrba.