V historii plzeňské Viktorie bylo málo tak technických hráčů, s ryzím fotbalovým mylením a skvělou přihrávkou, jako byl Zdeněk Böhm. Do análů klubu se zapsal nejen v roli výborného hráče, ale také jako spolehlivý trenér předevím na úseku mládee.
V historii plzeňské Viktorie bylo málo tak technických hráčů, s ryzím fotbalovým mylením a skvělou přihrávkou, jako byl Zdeněk Böhm. Do análů klubu se zapsal nejen v roli výborného hráče, ale také jako spolehlivý trenér předevím na úseku mládee. Ročník 1934 slaví v pondělí 21. července osmdesáté narozeniny. Pojďme si připomenout jeho kariéru.
První fotbalové krůčky udělal v Sokole Druec, obci blízko Kladna. Do okresního města také brzo zamířily jeho fotbalové kroky. Poprvé si zahrál první ligu za Baník Kladno v sezoně 1954 (hrálo se systémem jaro - podzim) a hned vstřelil dva góly. Za spoluhráče měl třeba Jana Fáberu, který na počátku osmdesátých let trénoval v Plzni. Rok 1955 proil Zdeněk Böhm na vojně, kde hrál za Tankistu Praha. V e vojenském dresu s ním kopal třeba pozdějí stříbrní Chilané Josef Kadraba a Tomá Pospíchal nebo Plzeňák Frantiek Beránek zvaný "Pejsek." Sám později říkal, e největí vliv na jeho sportovní vývoj měl kladenský trenér Sklenička.
Po vojně se vrátil do Kladna, ze které válel dále nejvyí soutě. Jeho spolehlivé výkony neuly pozornosti stavitelům reprezentačního B mustva, za ně v letech 1956 - 1958 sehrál pět oficiálních mezistátních zápasů. Premiéru měl 26. září 1956 v Plzni, kde se Československo B utkalo s Indonésiií a zvítězilo 5:1. Pro zajímavost sestava: Stacho (Večerka) - Menclík, Samuelčík (M. Linhart), Jankovič - Kačáni, M. Dvořák - Pospíchal, Buberník, Kadraba (Kvaňák), Crha, Böhm. Po dvou gólech vstřelili Pospíchal s Boberníkem, jeden přidal Kadraba. Potom si jetě za reprezentační béčko zahrál dvakrát proti NDR (výhry 3:1 v Ústí nad Labem a 1:0 v LIpsku), v Toulouse proti Francii (1:1) a v Moskvě proti SSSR (1:1). Na stadionu v Lunikách před návtěvou 50 000 diváků dokonce vstřelil vedoucí gól naich reprezentantů.
Poslední sezona Zdeňka Böhma v barvách Baníku Kladno byla část prvoligového ročníku 1960 - 1961. Na jaře 1961 přestoupil se tehdejího druholigového Spartaku Plzeň a pomohl mu vrátit se po devíti letech do první ligy. Bývalá kladenská levá spojka se ukázala být výraznou posilou. Prvoligová premiéra proti Nitře skončila před návtěvou 18 000 diváků nerozhodně 2:2. Spartak nastoupil ve sloení Fr. Čaloun - Strejček, Hrneček, Mudra - Bíba, Homola - Trykar, K. Sloup, Lopata, Böhm, Sohan a celý podzim byl tikou nejvyí soutěe. Jiří Lopata patřil k nejlepím kanonýrům a na hodně gólů mu přihrával právě Zdeněk Böhm. Po podzimu byl plzeňský tým dokonce v tabulce na třetí příčce a nakonec skončil devátý.
Dalí sezona 1962 - 1963 v první lize u ale byla pro Plzeň opět sestupová. Zdeněk Böhm sice stále tvořil hru, nahrával a sám vstřelil pět gólů. Podílel se například gólem na demolici Sparty (Sokolovo) 5:0, gólově třeba přispěl i na výhře 4:0 nad Nitrou, ale mustvo inkasovalo laciné branky a pár kol před koncem bylo jasno, e bude opět jen druholigové. I o soutě ní byl oporou celku, a přestoe se mu jeden čas nedařilo a hrál jen za béčko, v sezoně 1967 - 1968 se kodovkou do první ligy vrátil. Poslední zápas v nejvyí soutěi sehrál Zdeněk Böhm 15. května 1968 na Julisce proti Dukle Praha. Plzeň nastoupila na půdě favorita v defenzivní sestavě Hop - Plass - M. trunc, Svidenský, Mysliveček, Bakič - Süss, Michálek, Böhm - Jozefovič (73. Pokorný), Herbst a prohrála 1:3, přestoe gólem Jozefoviče vedla 1:0. Po roce přiel opět pád do druholigové společnosti a Zdeněk Böhm si u nejvyí soutě nikdy nezahrál. Startoval větinou jen za rezervu kodovky.
Kdy skončil s aktivní činností, začal ve kodě a později ve Viktorce trénovat mládenické celky. Jeden čas vedl v České lize mladí dorost 1. FC Plzeň, ale zase se vrátil do Viktorie. Jetě nedávno se staral o miniáčky. Jeho rukama prola celá řada talentovaných hráčů. I oni se nyní přidávají ke gratulantům. Od celé velké rodiny Viktoriánů si Zdeněk Böhm zaslouí k osmdesátinám velké poděkování za práci a do dalích let přání pevného zdraví a veho nejlepího.
Autor: Pavel Hochman
Zdeněk Böhm uprostřed edesátých let v dresu kody Plzeň.
V roce 1961 vybojoval Spartak Plzeň po devíti letech první ligu. Mustvo před posledním druholigovým duelem s Baníkem Most (4:1). Stojící zleva Hrneček, Homola, Trykar, Bíba, Mudra, Strejček, Lopata, sedící zleva Böhm, Ivan, Fr. Čaloun, St. trunc.
Foto archiv autora.