V prvním kole nového ročníku Gambrinus ligy přivítá Viktoria Plzeň v Doosan Areně populární praský klub Bohemians 1905. Několik hráčů hrálo v minulosti za oba kluby, určitě nejznámějím je Jiří Sloup, který nedávno oslavil edesáté narozeniny.
V prvním kole nového ročníku Gambrinus ligy přivítá Viktoria Plzeň v Doosan Areně populární praský klub Bohemians 1905. Několik hráčů hrálo v minulosti za oba kluby, určitě nejznámějím je Jiří Sloup, který nedávno oslavil edesáté narozeniny. Byli ale i trenéři, kteří zanechali stopu v Bohemians i ve Viktorii. Jedním z nich byl třeba Svatopluk Pluskal, dritel stříbrné medaile z MS 1962 v Chile. Nejvýraznějí zápis do historie obou klubů vak udělal Jiří Rubá. Připomeňme si v následujících řádcích jeho hráčskou, ale předevím trenérskou kariéru. Vdy svého času patřil mezi nejuznávanějí trenéry Československa.
Narodil se 5. února 1922 v Rokycanech, kde také začal poznávat fotbalovou abecedu. U jako dorostenec hrál od roku 1938 za tamní divizní mustvo v útoku a kdy po čtyřech letech přestoupil do Bohemians, překolili ho na záloníka či obránce. Zelenobílý dres vrovického týmu oblékal třeba s Plánickým, Vedralem, Kareem a to byla obrovská kola. V sezoně 1943 - 1944 hostoval ve Viktorii ikov, ale poté se vrátil do Bohemians a vydrel tam a do roku 1954. Celkem sehrál v první lize 160 utkání, ve kterých nastřílel 22 gólů. "Nejlepí v zpomínky mám na zápas v Bratislavě s K, co je dnení Slovan. Vyhráli jsme tam s Bohemkou 3:2 a noviny mě druhý den označili za nejlepího hráče utkání," vzpomínal Jiří Rubá v roce 1992 při oslavě svých sedmdesátých narozenin.
Výborné výkony ho přivedly i do reprezentace. Za áčko Československa sehrál v letech 1949 - 1952 est mezistátních zápasů a za béčko odehrál v letech 1948 - 1950 dvě utkání. Excelentní byl duel Československo - Maďarsko v roce 1949 na Strahově, kdy nai reprezentanti vyhráli před návtěvou edesáti tisíc fanouků 5:2 a Jiří Rubá měl okole sebe takové borce, jako třeba Marka, Paického a legendárního Josefa Bicana. "To byla slavná výhra. V té době se nám příli nedařilo, ale s Maďary nám vylo úplně vechno. A to proti nám hráli i Boszik s Puskásem. Fandové nám dlouho aplaudovali," vrátil se k svému nejslavnějímu reprezentačnímu startu, ale zároveň také připomenul svůj reprezentační výbuch. "V utkání béček, shodou okolností také s Maďarskem, jsem si dal na Letné vlastní gól a prohráli jsme 0:1."
Kdy v roce 1954 s aktivní činností skončil, začal hned v Bohemians trénovat a nakonec tam vydrel nepřetritě čtrnáct (!) dlouhých let. Okamitě se zařadil mezi nae nejnáročnějí trenéry a měl skvělé výsledky. Ve Vrovicích vychoval celou plejádu výborných fotbalistů: Motl, Kos, Pohůnek, Hubálek, Trčka, Pía, Kopsa, Knebort, Jarabinský a v roce 1968 oblékl do ligového dresu i Antonína Panenku. V roce 1969 odeel trénovat do Baníku Ostrava a po jedné sezoně se v roce 1970 objevil v Plzni.
Převzal prvoligového nováčka s hráčským kádrem J. Čaloun, Hop, alec, Knesl, Süss, Brusnický, Bakič, pinka, Pleko, M. trunc, Michálek, Plass, Bachner, Kamír, Sudík, Hoffmann, Herbst, Bican, Ziegler. Mustvo sice hrálo líbivý fotbal, ale inkasovalo laciné góly a po roce sestoupilo. Vyhrálo vak Český pohár a reprezentovalo republiku v Poháru vítězů pohárů. Historie dvou zápasů s Bayernem Mnichov je dostatečně známa a předevím v tom prvním předvedla druholigová koda Plzeň výborný výkon a Beckenbauer a spol. se na hubenou výhru 1:0 hodně nadřeli. Ve druhé lize si plzeňský tým vedl velmi dobře a přestoe Jiří Rubá plánoval návrat mezi elitu do tří let, stalo se tak u po jediném roce. "Chtěl jsem aby se mustvo po sestupu během tří let stabilizovalo a vytvořily se vechny podmínky pro dlouholetou účast v první lize. Samozřejmě, e postup neodmítneme kdy se nám to podařilo hned po roce," říkal tehdy Jiří Rubá.
Do mustva postupně přicházeli Kořínek, Gomola, vrátil se Standa trunc z praské Dukly, dále Fojtík, Forman, Pressl, Kříbala, Uličný, Kapar a dalí hráči. V sezoně 1972 - 1973 skončila koda Plzeň v první lize třináctá, za rok čtrnáctá a v roce 1975 dokonce desátá, přestoe po podzimu byla na sestup. To u ale Jiří Rubá odcházel do Ostravy, odkud do města piva přiel Tomá Pospíchal. Na severu Moravy slavil Jiří Rubá velké úspěchy. Hned v roce 1976 získal s Baníkem Ostrava titul mistra Československa, hrál Pohár mistrů evropských zemí, kde přeel přes norský Viking Stavanger a v dalím kole ho vyřadil Bayern Mnichov po výsledcích 2:1 a 5:0. Německý velkoklub u tak podruhé vystavil Jiřímu Rubáovi stop ve fotbalové Evropě. Potom se mu splnil velký sen. V roce 1978 usedl na lavičku praské Sparty, se kterou uhrál v prvním roce svého působení páté místo, v dalí sezoně desáté a v roce 1981 skončila Sparta v lize čvrtá, přestoe měla tehdy, co do kvality, průměrný ligový kádr. Přesto musel Jiří Rubá ze Sparty odejít.
Po dvou sezonách v Rakovníku se v roce 1984 vrátil do Plzně, kodovku převzal ve druhé lize a v červnu 1986, přesně po dvou letech, mustvo opět dovedl do nejvyí soutěe. Tehdy ve truncových sadech hráli Václav Lavička, Mike, Vandas, Kalabus, Kovačič, Chaloupka, Forman, J. Sloup, Homola, Nádraský, Kohout, Vaák, Krs, Kubata, Paul, Kopřiva, Hodina. V té době bylo Jiřímu Rubáovi 64 let a chtěl s vrcholovým fotbalem skončit. "Snad, a si trochu odpočinu, najdu si nějaký malý klub, protoe mám fotbal rád, ale trénovat v první lize je u nad mé síly," uvedl po postupu kodovky mezi elitu a trenérské ezlo předal Václavu Rysovi.
Velkým trenérským kladem Jiřího Rubáe bylo, e si toti vude kam přiel, vytvořil kamarádský hráčský kolektiv, ke kterému přistupoval bez fale a při plnění úkolů, které bezvýhradně vyadoval, byl nesmlouvavý, přísný a tvrdý. Neváhal třeba přeřadit do béčka jednu z opor mustva Karla Süsse pro poruení ivotosprávy. To bylo v roce 1972, Karel to vzal za správný konec, začal sekat dobrotu a za nějaký čas se vrátil do ligového kádru. Jiří Rubá byl zastáncem útočného fotbalu, nátlakové hry, nikdy nemiloval vysloveně obranné systémy, i kdy si byl vědom, e důsledná obrana je základem moderního fotbalu.
Zřejmě nejlepí utkání pod jeho vedením sehrála kodovka v listopadu 1972 doma proti vedoucímu mustvu první ligy Tatranu Preov. Soupeř z východu republiky hrál v té době moderní, progresivní fotbal a byl u nás dáván za vzor. Novináři pěli ódy na hru Bubenka, Komanického, Igora Nováka a dalích. Plzeňský tým ale zahrál v tomto duelu perfektní fotbal: dokonalý pohyb s míčem i bez něj, rychlé pasy, nabíhání do volných prostorů a pohotová střelba. Výsledkem byly krásné góly Plasse, Bicana a Michálka. Výhra 3:1 byla senzací a jednoznačně nesla rukopis trenérské práce Jiřího Rubáe. Takových vydařených mačů pod jeho vedením vak bylo víc.
Jiří Rubá měl Plzeň hodně rád, i kdy u byl ve fotbalovém důchodu, jezdil pravidelně na setkání plzeňské staré gardy. Zemřel v Praze 15. května 2005 ve věku 83 let. Do historie Viktorie Plzeň se zapsal celkovým sedmiletým trenérským působením a předevím dvojnásobným postupem plzeňských borců mezi elitu.