Zápasy se Spartou řečí čísel a pohledem archivu

5. kolo / Pondělí 29. 8. 2011, 18:30

0:2

(0:2)

AC Sparta Praha

Branky: 5. a 29. Kweuke ŽK: Petržela, Pilař, Rajtoral - Matějovský, Kušnír, Zápotočný, Mareš Rozhodčí: TomᚠAdámek - Antonín Kordula, Martin Wilczek Diváci: 8 415 (vyprodáno)

To, o čem snili řadu let fotbalisté nejen plzeňské Viktorie, se v uplynulém ročníku s plnou parádou vydařilo svěřencům trenéra Pavla Vrby. V obou duelech Gambrinus ligy totiž dokázali věhlasný klub z Letné přehrát a připsat si tak celkem šest bodů, které v konečném účtování pomohly k prvnímu místu a zisku mistrovského titulu.

Pondělní dohrávka pátého kola Gambrinus ligy přinesla souboj úřadujícího českého mistra a celku, který je nyní první v ligové tabulce. Ve Štruncových sadech se proti Viktorii, která minulý týden přetavila v realitu svůj sen o Lize mistrů, postavila pražská Sparta. Sparané se sice pro letošek již rozloučili s pohárovou Evropou, ale v ligové soutěži zatím nepoznali hořkost porážky a s dvanácti body po čtyřech odehraných zápasech vévodili tabulce Gambrinus ligy.

Do první příležitosti utkání se ve třetí minutě hry po nahrávce Marka Matějovského dostal Jakub Podaný. Jeho střelu srazil Petr Jiráček na rohový kop. Následný roh defenzíva Viktorky odvrátila, ale vzápětí do vápna Plzeňanů přilétl další míč z kopačky Podaného. Leonard Kweuke byl u něj nejrychleji a hlavou poslal míč za Čechova záda. Sparta se tak ujala vedení. Po čtvrthodině hry viktoriáni poprvé ohrozili Švengerovo čisté konto. František Rajtoral centroval, jenomže přihrávka vzduchem mu nesedla a skončila těsně nad břevnem překvapeného sparanského gólmana. Po devatenácti minutách zahrozili sparané opět po rohovém kopu. Peter Grajciar ale zamířil nad branku a to samé platilo pro střelu jeho spoluhráče Libora Sionka, která přišla o minutu později. Ve 25. minutě hry vyzkoušel své střelecké štěstí znovu slovenský středopolař Grajciar. Z pětadvaceti metrů vypálil vedle levé tyče Čechovy branky. Ve 29. minutě bylo vedení Sparty dvoubrankové. Luboš Hušek našel uličkou kamerunského střelce Kweukeho, který šel osamocený na Marka Čecha. Plzeňskému brankáři udělal kličku a poté už nemohl netrefit prázdnou branku. Vzápětí mohla Viktorka skóre korigovat. Václav Pilař se „zasekávačkou“ zbavil ve vápně hostů Ondřeje Kušníra. Střela viktoriána se šestkou na zádech byla však zablokována, míč se ale dostal k Jiráčkovi, který ho poté posunul na Milana Petrželu. Petrželovo zakončení z první ale postrádalo přesnost, a tak Milan Švenger schoval míč ve své náruči. Ve 34. minutě si připsal sparanský gólman další zákrok. Střílený centr Pavla Horvátha z pětadvaceti metrů vyrazil mimo dosah plzeňských fotbalistů. Čtyři minuty nato prověřil Švengerovu pozornost znovu Petržela. I tentokrát byl brankář hostů na svém místě. Tři minuty před koncem prvního poločasu zakončoval po Horváthově centru Marek Bakoš. Hlavičoval nad břevno.

Druhý poločas otevřel střelou Marek Matějovský. Zakončení kapitána Letenských skončilo vedle pravé tyče. V 54. minutě si připsal úspěšný zákrok Marek Čech, který chytil střelu vnějším nártem Manuela Pamiče. O čtyři minuty později se proháčkoval do šestnáctky Sparty Václav Pilař, jenž poté poslal ideální zpětnou přihrávku na penaltu na Františka Rajtorala. Bek Viktorie bohužel nemířil přesně a poslal míč mimo tři tyče. Sparta odpověděla za pár vteřin. Plzeňský brankář nedosáhl v souboji s Kweukem na míč, útočník z Kamerunu ho poté předal Liboru Sionkovi. Zakončení čtyřiatřicetiletého záložníka hostů skončilo nad brankou. V 63. minutě na sebe poprvé upozornil Michal Ďuriš, který nahradil Marka Bakoše. Talentovaný hráč ze Slovenska vystřelil z dvaceti metrů, ale Milana Švengera nepřekonal.  Na další šanci si museli fanoušci ve Štruncových sadech počkat do 77. minuty, kdy to už vypadalo, že poběží proti Švengerovi osamocený Daniel Kolář. Na poslední chvíli mu však míč urazil od kopačky přesným skluzem Pamič. Svůj náskok zkusili navýšit sparané v 79. minutě, kdy pálil Peter Grajciar. Čechovy však vrásky na čele jeho zakončení nepřidělalo, vystřelil totiž nepřesně. Střela Leonarda Kweukeho, jež přišla čtyři minuty nato, už byla přesnější. Plzeňský brankář ji bez problémů kryl. Když pak brankou neskončila ani hlavička Daniela Koláře a ani zakončení sparanského Martina Juhara, skončilo utkání porážkou Plzeňanů 0:2.

FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 0:2