Šlágr podzimu dopadl pro Plzeň skvěle, Spartu porazila 2:0

(2:0)

AC Sparta Praha

Kozáčik - Řezník (68. Hubník), Hejda, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (90. Kovařík), Hořava, Pilař - Holenda (64. Tecl)

Bičík - Kadeřábek, J. Brabec (75. Bednář), Holek, Costa - Matějovský, Vácha - Konaté (67. Přikryl), Dočkal, Krejčí - Lafata

Branky: 12. Hejda, 23. Hořava. ŽK: Pilař, Kozáčik, Hořava - Krejčí, Dočkal, Costa, Kadeřábek, Bednář. ČK: Matějovský. Rozhodčí: Jílek - Pelikán, Dobrovolný - Zelinka, Příhoda.

Diváci: 11354

Zápas, na který se všichni fotbaloví fanoušci těšili a díky kterému byla všechna česká sportovní média nejen na konci října v permanenci, se odehrál první listopadový den v Doosan Areně. Proti sobě se postavily týmy domácí Viktorie Plzeň, po dvanáctém kole vedoucí tým Synot ligy, a Sparty Praha, tedy celku, který se červenomodrým drží tabulkově v zádech.

Do posledního místa zaplněná Doosan Arena v čele s oběma fanouškovskými kotly burácela už od úvodního hvizdu. První opravdu nebezpečnou brankovou příležitost zaznamenal Ondřej Vaněk, kterému přiukl na hranici velkého vápna míč Václav Pilař, ale plzeňský záložník mířil vedle. V desáté minutě se zase dopředu dral Jan Holenda, ale rozběhnutý Brabec mu skórovat znemožnil. Neuběhlo ani třicet vteřin a bylo horko před druhou brankou. Krejčího centr ale nedokázal Kováč dostatečně zpracovat a odražený míč zblokoval Václav Procházka. Ve dvanácté minutě se otřásl plzeňský stadion v základech, to si míč z rohového kopu našel nejvyšší muž Viktorie Plzeň v poli LukᚠHejda a hlavou otevřel skóre zápasu. Tribuny Doosan Areny jako jeden muž vybuchly nadšením. Po krátké pauze na rozplynutí oblaku dýmu z plzeňských oslav se mohlo pokračovat ve hře a byl to znovu LukᚠHejda, který se pokoušel zakončovat hlavou. Podruhé se sparanská obrana už ale nachytat nenechala. Ve dvaadvacáté minutě se prezentoval pěknou střelou levačkou TomᚠHořava, ale Bičík byl pozorný.

Jednogólové vedení domácích ale nevydrželo dlouho. Třiadvacátá minuta nabídla nejdříve nesmělý pokus Sparty, po kterém se míče ujal TomᚠHořava a potáhl jej přes střed hřiště. Po narážečce s Václavem Pilařem už byl před strážcem hostující svatyně úplně osamocen a zachoval se jako ostřílený mazák. Ačkoli se mu Bičík vrhnul vstříc, Hořava jeho nohy jen letmo přehodil a poslal tak svůj tým do dvougólového vedení, což zaplněným tribunám stadionu ve Štruncových sadech náramně hrálo do karet. Plzeňským se dařilo nepouštět Spartu do vyložených brankových příležitostí, naopak to byli oni, kdo podnikal nebezpečné výpady na půli soupeře. Po jednom z nich ale byl napomínán Václav Pilař, kterého sice bránící sparané nedovoleně atakovali, ale viktorián s šestkou na zádech zbytečně oplácel. Za postrčení Váchy viděl žlutou kartu. Žlutilo se i na druhé straně, to když Dočkal nevybíravě narazil do Ondřeje Vaňka. Gólová situace už k vidění nebyla, po uplynutí pěti nastavených minut se tak všichni diváci mohli těšit z vedení Viktorie 2:0.

V začátku druhé půle bylo vidět, že Sparta bude chtít s nepříznivým vývojem utkání něco udělat, čemuž přizpůsobila hru. Snahu o kombinaci nahradily nakopávané míče, které ale jen zřídkakdy končily u nohou hostujících hráčů. V sedmapadesáté minutě se ale podařilo dostat Costovi s Lafatou před Matúše Kozáčika. V zakončení je zabrzdila nejen jejich hrubá nepřesnost, ale také praporek pomezního rozhodčího signalizující ofsajd. O minutu později rozkmital své nohy Milan Petržela, který dokázal přejít přes Brabce, ale v rozhodující chvíli neměl dostatek času na překonání vyběhnutého Bičíka. V 61. minutě byl v akci znovu Petržela. Po Vaňkově skvělé přihrávce vypálil na hranici pokutového území utěšenou střelu, Bičík ale odmítl inkasovat potřetí a míč v letu vyrazil. Po uplynutí dvaašedesáti minut sáhl trenér Miroslav Koubek poprvé ke střídání, namísto Jana Holendy poslal na hřiště Stanislava Tecla. O několik minut později utrpěl Radim Řezník při hlavičkovém souboji s hostujícím Costou zranění, po kterém bylo nutné nejen ošetřování přímo na trávníku, ale i střídání. Ostravského odchovance nahradil Roman Hubník.

Hra Viktorie Plzeň byla plná nasazení a touhy udržet vypracované vedení. Sparta si slibnou příležitost vypracovala v 79. minutě, kdy před branku nacentroval Dočkal a do míče trknul Kadeřábek, Kozáčika ale k zásahu nepřinutil. V 84. minutě to už vypadalo, že Tecl bude moct zakončit, ale Kadeřábkovo rameno, které nedovoleně atakovalo plzeňského útočníka, bylo proti. Při zahrávání následného přímého kopu si domácí dovolili velkou parádu. U míče se chystali k rozehrávce Procházka, Vaněk, Tecl a Hořava, první tři ale rozehrávku pouze naznačili a pokračovali v pohybu, do balónu nakonec udeřil TomᚠHořava a za míčem z jeho kopačky se Bičík pouze ohlédl. Naneštěstí pro Viktorii orazítkoval jeho pokus jen břevno. Dorážku vykryl už pozorný strážce sparanské svatyně, stejně jako o několik okamžiků později střelu Vaňka. Svou pravou fotbalovou náturu ukázal v závěru zápasu střídající Roman Bednář, který šel před brankářem Kozáčikem do skluzu. U míče byl ale velmi pozdě a zasáhl nohu plzeňské jedničky, sudí Jech jej potrestal žlutou kartou. Hráči Sparty Praha vývoj utkání hrubě neunesli, což dokázal Marek Matějovský, který zcela vědomě zezadu podkopl unikajícího Stanislava Tecla . Záložník Sparty neměl vůči červené kartě žádných námitek na rozdíl od svých kolegů. Ve vzniklém hloučku to chvílemi vypadalo na důraznou rozmíšku, ale vše se nakonec obešlo bez větších problémů.

Sudí Jílek nehodlal dále prodlužovat rozhodnuté utkání a závěrečným hvizdem rozhodl o vítězství Viktorie Plzeň nad Spartou Praha 2:0. Plzeňský tým nejen že udržel první příčku v tabulce, ale zároveň se dostal do čtyřbodového trháku právě před svého soupeře.