O historii plzeňské Viktorky ví prakticky vechno. Je autorem několika knih o klubu, který nosí ve svém srdci. A pečlivě se společně se svým mladím kolegou Petrem Hrabákem stará o klubový archiv. Přečtěte si zajímavý rozhovor s klubovým kronikářem Pavlem Hochmanem z magazínu Viktorián o tom, které momenty by pro plechovky Gambrinus vybral právě on.
Které momenty byste vybral?
Z celé dlouhé 110leté historie bych vybral dva milníky z dávného období a dva z poslední desetileté éry. Vede mě k tomu snaha o vyváenost dávnějí historie s dobou nedávnou a současnou. Posledních deset let je nejslavnějí a nejúspěnějí etapa v historii klubu, ale nesmíme zapomínat ani na úspěchy let minulých. Bez nich by toti nebylo těch současných.
Jaká je tedy vae volba?
Zápas s Juventusem z roku 1935, s Bayernem v roce 1971, první mistrovský titul a gól Tomáe Wágnera v duelu s CSKA Moskva.
HLASUJTE O NEJVĚTÍ MOMENTY NA PLECHOVKY I VY
Co byste řekl o zápase s Juventusem, který byl pro klub prvním soutěním duelem na evropské scéně?
V roce 1935 byla Viktorka pouze est let profesionálním klubem, do první ligy postoupila v roce 1931 a po čtyřech letech pobytu mezi nejlepími se jí čtvrtým místem podařilo vybojovat účast ve Středoevropském poháru. A lepí soutě na celosvětové mezinárodní úrovni ve třicátých letech neexistovala. Navíc Juventus byl v roce 1935 mistrem Itálie, která rok předtím v Římě vybojovala titul mistra světa. A v barvách Juventusu startovalo několik reprezentantů. Utkání v Luční ulici bylo samozřejmě vyprodané, v hlediti se tísnilo 18 000 diváků a byla to dosud největí sportovní událost v Plzni.
A samotný zápas?
Viktorka hrála rovnocennou hru, chvílemi byla dokonce lepím týmem. Vedla 1:0, prohrávala 1:2, opět vedla 3:2, Italové srovnali na 3:3 a za tohoto stavu vstřelil Červený regulérní gól, který rumunský rozhodčí neuznal. Remíza 3:3 s tehdy nejlepím klubovým mustvem na světě byla obrovským úspěchem.
Víte o nějaké zajímavosti z tohoto zápasu, která není fanoukům úplně známá?
Utkání se hrálo v neděli 16. června, v sobotu se ale nad Plzní přehnala velká bouřka doprovázena silným větrem. Na náměstí, kde probíhaly právě trhy, byly vechny stánky rozmetány a na stadionu v Luční ulici větrná smr utrhla střechu nad tribunou pro diváky. Větve stromů i plechy ze střechy napadaly na hrací plochu, která byla rozorána.
Bylo tedy utkání ohroeno?
Ano, hrozilo nebezpečí, e se utkání neuskuteční. Jetě v noci museli nastoupit vojáci z blízkých 35. kasáren a hasiči, kteří dali společně ve do pořádku, a utkání se mohlo odehrát.
Vybral jste i duel PVP s Bayernem v roce 1971. Jak se vůbec tehdejí koda dostala do pohárové Evropy?
Hrálo se v září a v červnu předtím tehdejí koda Plzeň sestoupila z první ligy, v době utkání s německým celkem hrála tedy druhou ligu. Ani se příli nepočítalo s úspěchem v domácím poháru. Ve finále Českého poháru nakonec po penaltách rozhodoval a los, bylo to trochu astné vítězství. Ale v samotném utkání PVP s Bayernem se kodovka předvedla v plné kráse. Na hřiti proti nim stála řada reprezentantů NSR, slavných světových borců, z nich est vybojovalo v roce 1974 titul mistrů světa. Ale Plzeňtí svého soupeře chvílemi přehrávali, dostávali se do ancí a dvakrát nastřelili Plassem a Süsem břevno. Nakonec dostali pár minut před koncem neastný polovlastní gól a prohráli 0:1. Přes 30 000 diváků vak bylo jejich výkonem nadeno. Můj výběr je ovlivněn rovně skutečností, e zápas mustvo nastartoval a kodovka na konci sezony postoupila do první ligy, kde potom hrála nepřetritě osm let.
Máte nějakou perličku i z tohoto zápasu?
Sice se jednalo o druhou největí klubovou soutě a do Plzně přijelo světové mustvo, přesto zápas nevysílala ádná televize. Ani přímým přenosem, ani ze záznamu. Jako kdyby Bayern jezdil do Československa kadý týden, co bylo velmi zvlátní.
První titul získala Viktorka v roce, kdy slavila 100. výročí od zaloení. Takový moment nesmí ve vaem výběru chybět, e?
Ten titul nikdo nečekal, bylo to překvapení pro Plzeň, ale hlavně pro celou republiku. Stadion procházel rekonstrukcí, měl omezenou kapacitu, přesto býval zaplněný do posledního místečka. A mustvo hrálo oku lahodící fotbal!
Hlas jste udělil i brance Tomáe Wágnera proti CSKA Moskva, proč tato volba?
Tomá byl hráč, kterému jsem hrozně fandil, kdy v roce 2012 v bezbrankovém utkání posledního kola v Liberci nastřelil smolně tyčku a Viktorka tak přila o obhajobu mistrovského titulu, hrozně mě to mrzelo i za Tomáe. A teď jsem ve velké zimě začátkem prosince sledoval marné snaení Viktorky za postupem do jarní části Evropské ligy. Jetě čtvrt hodiny před koncem jsme prohrávali 0:1, potom Dan Kolář vyrovnal, ale vechno se zdálo být u marné. Viktorka potřebovala nutně vstřelit druhý gól. V poslední minutě se zdálo být ve ztraceno. Snad v poslední moný okamik se nádherně do centru poloil Tomá Wágner a střelou z voleje rozhodl. A to pár minut předtím střídal. Obrovská euforie na trávníku i nás vech v hlediti. Tento moment byl velice emoční.
Co se v tu chvíli dělo v ochozech Doosan Areny?
Já seděl vedle bývalého novináře Jardy Nedbala a kolem nás utkání sledovali nějací Japonci. Bylo jich asi est, moná přijeli sledovat krajana Hondu v ruském týmu, alespoň jsme si to mysleli, ale kdy Tomá Wágner vstřelil ten slavný gól, tak řvali radostí s námi. Zřejmě fandové Viktorky z hodně dalekých krajin (směje se).
Kdybyste měl vybrat z těchto čtyř momentů ten vůbec největí, který by to byl?
Opravdu těko se hledá jeden nejlepí moment. V zájmu maximální objektivity to ani nejde. Já vyberu alespoň dva: Juventus v roce 1935 a gól Tomáe Wágnera, u pro ty obrovské emoce.
DALÍ HISTORKY NAJDETE V KNIZE JEDENÁCT DESÍTEK
Je v klubové historii i moment, který byste nejraději z kronik úplně vykrtnul?
Tak ono se vykrtnout z kronik nemůe nic. Patří tam to slavné, úspěné, ale i události horí a patné. Pokud bych ale mohl něco zcela vykrtnout, byla by to sezona 1954. V roce 1952 sestoupila kodovka z první ligy a o rok později dokonce z druhé ligy. A rok 1954 strávila v krajském přeboru. Tehdy se hrálo systémem jaro podzim a soupeřem byly třeba Vejprnice, Poběovice, Romitál, Radnice, DPA Plzeň B atd. Výsledky 13:0, 12:2 a například 23:1 právě s Radnicemi nebyly zvlátností. Ve 22 zápasech nastřílela kodovka 126 gólů a soutě vyhrála, přesto je tento rok v přeboru kraje černou kaňkou historie. Potom marně usilovala o návrat do první ligy, kam se vrátila a v roce 1961 po devíti letech půstu mezi nejlepími.