VIDEO | Čtyři góly v síti Budějovic znamenaly bezproblémové vítězství Viktorie

0:4

(0:3)

Křížek – Novák, Lengyel, Podstavek, Machovec (76. Hála) – Vošahlík, Benát (C), Brunclík (70. Funda), Volešák, Koreš – Škoda (57. Linhart)

Bolek – Řezník, Hubník, Procházka, Limberský (C) – Hrošovský, Hořava – Petržela (71. Vaněk), Kolář, Pilař (75. Kovařík) – Chramosta (68. Tecl)

Branky:2. Řezník, 17. Chramosta, 45+2. Kolář, 59. Chramosta , ŽK:36. Brunclík (CEB), 38. Novák (CEB) – 44. Řezník (PLZ), Rozhodčí: Kocourek – Kordula, Kříž .

Diváci: 6402

K zápasu třetího kola Synot ligy zajížděli hráči Viktorie Plzeň na půdu staronového účastníka nejvyšší soutěže z Českých Budějovic. Oproti poslednímu zápasu udělal trenér Dušan Uhrin v základní sestavě několik změn. Brankáře Matúše Kozáčika nahradil Petr Bolek, Pavla Horvátha ve středu zálohy Patrik Hrošovský a namísto Marka Bakoše se na jihu Čech od úvodního hvizdu představil Jan Chramosta.

A byli to viktoriáni, kteří do zápasu vstoupili opravdu pravou nohou. Na levé straně se povedeně uvolnili Limberský s Petrželou, který nasměroval míč do pokutového území domácích. Tam v klíčové pozici zaváhal Machovec a Radim Řezník pravačkou otevřel skóre. Pravý obránce Viktorie zaznamenal svou první letošní branku – 0:1. Další velkou šanci si Západočeši připsali v končící osmé minutě. Petržela se dostal do velkého vápna a na gólmana Křížka vyslal prudkou střelu, kterou strážce svatyně Dynama pouze vyrazil nad sebe. V 16. minutě napravil Machovec svou minelu z úvodu utkání. To když se Petržela po skvělém přenesení hry Patrika Hrošovského prohnal kolem domácího obránce a jen Machovcův zákrok špičkou kopačky zabránil Hořavovi v zakončení z nebezpečné pozice. Uběhlo jen pár vteřin a v plzeňském kotli to opět vřelo radostí. Perfektně načasovanou přihrávkou vybídl Hořava naběhnutého Chramostu a ten si poradil s jistotou velkého střelce. Brankář Křížek mohl jen sledovat, jak míč zapadl ke vzdálenější tyči – 0:2 pro Viktorii! První střela budějovických hráčů se zrodila ve dvaadvacáté minutě. Škoda se rozhodl zakončit rychlý protiútok pokusem, který zamířil mimo tři tyče vymezující branku Petra Bolka. Jihočeši se, vědomi si síly soupeře, snažili zahušovat prostor před vlastním vápnem a především ve velkém pokutovém čtverci. Červeno-modří tak po bezmála půlhodině ukázkově obehráli pokutové území, přesnou přihrávku do gólové příležitosti si však nepřipsali. Učebnicový přechod do útoku se v 36. minutě mohl zrodit na straně Plzně. Procházka nejdříve nadvakrát skvěle zasáhl v obraně, aby se následně mohl rozběhnout agilní Hrošovský. Na jeho dostižení zřejmě neměl síly ani náladu budějovický Brunclík, který více než míči věnoval pozornost zápasnickému objetí mladého viktoriána. Po právu za tento zákrok uviděl žluté napomenutí. Stejně jako ve 39. minutě Novák, jenž nedovoleně atakoval Chramostu. O kartu si velmi hlasitě říkal také evidentně frustrovaný Vošahlík, který se zcela nesmyslně pokoušel nakopnout Hrošovského do kotníku i přesto, nebo možná právě proto, že na míč již neměl šanci dosáhnout. Čtyři minuty nato dostal budějovický Machovec příležitost rozehrávat přímý kop z pravé strany. Zajímavý pokus skončil na pravé tyči branky hostí a v následném závaru se plzeňské obraně podařilo míč odpravit. Navzdory velké šanci domácích směřovalo vše k tomu, že Viktoria odejde do kabin za pohodlného dvougólového náskoku, Daniel Kolář byl ovšem proti. Po přetaženém centru Hrošovského vrátil míč před bránu Dynama Procházka a kolář si mohl vybrat, zda zakončit z první, nebo si míč ještě zpracovat. Zvolil druhou variantu a po přiuknutí hrudí jistě poslal pravačkou míč do sítě. Rozhodčí Kocourek vzápětí ukončil první poločas za stavu 0:3 pro Viktorii Plzeň.

Plzeň nerezignovala na útočnou hru ani po přestávce, důkazem byla akce Petržely s Pilařem ihned po přestávce. Viktoriánovi s šestkou na zádech chybělo ke kvalitnímu zasáhnutí centrovaného míče několik centimetrů výšky. Na hrací ploše se pak v nefotbalové pozici objevil nejdříve Jan Chramosta, který nešastně došlápl a po souboji s útočníky Dynama také Řezník s Hubníkem. Všichni tři ovšem pokračovali ve hře. Nádhernou akci předvedli viktoriáni v 59. minutě. Rychlý protiútok potáhl Hořava a přes Koláře se dostal míč až k Limberskému. Levý obránce Viktorie poslal svou typickou šajtlí balón na druhou stranu pokutového území, kde už čekal Jan Chramosta. Ten se do míče opřel pravým nártem a mohl si na svůj střelecký účet udělat druhý zářez – 0:4. Zanedlouho se branku pokusili vstřelit také hráči Budějovic. Volešákův přímý kop ale mířil pouze vedle tyče plzeňské svatyně, stejně střela Linharta z 67. minuty. Dvě minuty nato odešel ze hřiště dvougólový střelec Jan Chramosta, místo kterého vyběhl na trávník Stanislav Tecl. Již tak produktivní ofenzivu měl oživit Ondřej Vaněk, který následně vystřídal Milana Petrželu. Velkou šanci vyprodukovali v 73. minutě právě dva střídající hráči. Vaněk po úprku po pravé straně předložil míč Teclovi, který ve skluzu dokázal dát balónu patřičný směr. Gólman Křížek ale pohotovým skokem uchránil domácí tým od páté obdržené branky. V zajímavé pozici se několik okamžiků poté objevili také Vaněk s Pilařem, ale ani jejich pokusy na gólovém stavu nic nezměnily. Pětasedmdesátá minuta se nesla v duchu posledního střídání Viktorie. Místo Václava Pilaře na levé straně zálohy zaujal Jan Kovařík. Plzeňské publikum, které v celém průběhu zápasu bylo jednoznačným nositelem atmosféry na budějovickém stadionu, v závěrečných minutách oslavovalo vítězství svého celku. A když zazněl závěrečný hvizd z p횝alky hlavního rozhodčího, mohli se radovat i aktéři na hrací ploše.